Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | TEST: Noctua NH-D15 : Cryorig R1 : RaiJintek Nemesis
    

 

TEST: Noctua NH-D15 : Cryorig R1 : RaiJintek Nemesis


 Autor: DYD | Data: 26/05/14

RaiJintek Nemesis

Raijintek stara się wypuszczać zaawansowane powietrzne systemy chłodzenia, oferując przy tym konkurencyjną cenę względem modeli topowych marek. Mieliśmy okazję już poznać jeden z ich wyrobów - model Raijintek EreBoss, teraz przyszła kolej na jeszcze większego kolosa, konstrukcyjnie nawiązujący do wcześniej opisywanych modeli. Tym razem niemiecki producent postanowił wypuścić chłodzenie o nazwie Nemesis, które w całości waży 1211g (z wentylatorami). Z miedzianej podstawy wychodzi do góry po pięć miedzianych rurek cieplnych z każdej strony i do tego każda z nich ma średnicę 8mm. Oddają one ciepło do dwóch aluminiowych skrzydeł (inaczej wież), a całość jest jeszcze niklowana, co dodatkowo daje efekt wizualny, że wszystko wokół radiatora się mieni. W zestawie z radiatorem znajdziemy dwa wentylatory 140mm, które są zamocowane na gumowych kołkach antywibracyjnych. Ich poziom hałasu kształtuje się w zakresie od 16 do 23 dBA, regulując prędkość obrotową automatycznie w zależności od temperatury procesora (jeden wentylator ma 4-pinowe, a drugi 3-pinowe gniazdo FAN). Jeden wentylator wyposażony w PWM pracuje w zakresie 600~1000 rpm, a drugi pozbawiony PWM z prędkością ~1000 rpm.

Wyposażenie i jakość wykonania nie jest już tak perfekcyjna jak u poprzedników. Od razu czuć pewien niższy stopień wykonania elementów, niż we wcześniejszych wyrobach. Jest poprawnie, ale na pewno nie jest to najwyższa klasa. Pasta w plastikowym opakowaniu, elementy nieposegregowane, plastikowa płytka "backplate" i żadnych ekstra dodatków i kabelków. Niklowany radiator jednak świeci i mieni się okazale, chcąc jakby pokazać, że nie jest gorszy od swoich droższych konkurentów. Spód radiatora wypolerowany na glanc, lustro pierwsza klasa :-) Montaż nie jest już tak szybki i precyzyjny jak we wcześniejszych modelach (zajął ponad 20 minut). Trzeba mu poświęcić nieco więcej uwagi i staranności - co gorsza, był jeden element na płycie głównej, który kolidował z "backplate". Widać to dobrze na jednym ze zdjęć poniżej. Na szczęście w naszym przypadku wystarczyło tylko odkręcić jedną śrubę, ale mogło skończyć się gorzej, trzeba brać to pod uwagę przy montażu. Kolejna kwestia to blokowanie dostępu do pamięci RAM. Tylko moduły z niskimi radiatorami nie będą sprawiały problemów. Z wysokimi jest problem, nawet drugi bank pamięci RAM położony od strony procesora koliduje z wentylatorem, co widać na zdjęciu. Inny mankament to niezbyt udany system montażu wentylatorów na gumowe zaczepy - od góry nie problem je założyć, ale z dołu już jest to nie lada wyczyn. Konia z rzędem temu, kto to zrobi przy zamontowanym chłodzeniu w obudowie.

Raijintek Nemesis jest już dostępny w sprzedaży, kosztuje w okolicach 249 zł, to go najbardziej wyróżnia, jest najtańszy z całej testowanej trójki. Wyłącznym dystrybutorem marki Raijintek na Polskę jest firma Caseking. Gwarancja wynosi 2 lata, krócej niż konkurencja (obydwa po 6 lat dają).


RaiJintek Nemesis (kliknij, aby powiększyć)


RaiJintek Nemesis (kliknij, aby powiększyć)


RaiJintek Nemesis (kliknij, aby powiększyć)


Otwór ze śrubą w płycie głównej, który blokował płytkę backplate na Intelu P67.
Można było jednak na szczęście dość łatwo obejść ten problem.

RaiJintek Nemesis
RaiJintek Nemesis (kliknij, aby powiększyć)

RaiJintek Nemesis
RaiJintek Nemesis (kliknij, aby powiększyć)

RaiJintek Nemesis
RaiJintek Nemesis (kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: Noctua NH-D15 : Cryorig R1 : RaiJintek Nemesis
 
 » Wstęp i video UNBOXING
 » Noctua NH-D15
 » Cryorig R1
 » RaiJintek Nemesis
 » Test temperatur i głośności (video)
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »