Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2017
RECENZJE | TEST: Noctua NH-D15 : Cryorig R1 : RaiJintek Nemesis
    

 

TEST: Noctua NH-D15 : Cryorig R1 : RaiJintek Nemesis


 Autor: DYD | Data: 26/05/14
     

Test temperatur i głośności (video)

Testy wydajności chłodzenia przeprowadzone zostały przy temperaturze otoczenia 27 °C (majowe warszawskie upały). Wentylatory pracowały bez zamknięcia ich w obudowie. Zostały sprawdzone trzy komponenty poprzez obciążanie aplikacją Aida 64 (poprzez System stability test / Test all z wyjątkiem GPU i dysków):

(1) Temperatura procesora
(2) Temperatura otoczenia procesora
(3) Temperatura płyty głównej

Procesor Intel Core i7-2700K został podkręcony do poziomu 4.40GHz. Na chłodzeniu referencyjnym Intela w ciągu kilku sekund było 100 stopni i straszny hałas, więc test nie został zaliczony. Takie chłodzenie do podkręcania się nie nadaje. Wyposażenie testowego zestawu było następujące:
  • Płyta główna Asus P8P67 DELUXE
  • Procesor Intel Core i7-2700K o/c do 4.40 GHz: dostarczył Intel
  • 2 x SSD 2.5 cala Kingston RAID0
  • Pamięć RAM 2 x DDR3 (Kingston HyperX DDR3-2000)
  • Zasilacz Antec HCP-750

Jak widać wyniki trzech testowanych jednostek były bardzo do siebie zbliżone, mimo różnego poziomu RPM dla danego chłodzenia. Na wykresie podano maksymalne/szczytowe wartości temperatur dla danego rodzaju pomiaru. Rzeczywista/typowa temperatura samego CPU była kilka stopni niższa (zazwyczaj 2 lub 3 stopnie). Sama wydajność chłodzenia to jeden istotny czynnik, pozostaje jednak poziom hałasu generowanego przez te chłodziwa. Z całej trójki najcichszy okazał się model Noctua NH-D15, który przy obciążeniu pracował cicho, zaś podczas idle i niewymagającej pracy był praktycznie bezgłośny. To zasługa bardzo cichych wentylatorów, które mogą schodzić do poziomu 300-400rpm, zaś także przy 1000rpm pracują z bardzo przyzwoitą kulturą hałasu, a raczej ciszy. W testach pracował w zakresie 450rpm ~ 950rpm (idle / obciążenie). Dopiero bliżej 1300rpm ich hałas zaczyna być lekko irytujący. Chłodzenie Cryorig R1 w idle pracowało prawie bezgłośnie, obroty 850rpm lekko dawało się wyczuć. Przy obciążeniu (1200rpm) szum już był słyszalny, jednak nie tak strasznie intensywny. RaiJintek Nemesis pozostał na placu boju. W idle był bardzo cichy (obroty 580/850rpm), choć delikatnie bardziej słyszalny od R1 i oczywiście Noctua. Zaś przy obciążeniu (780/1100rpm) poziom szumu był słyszalny, na poziomie R1, choć wydawał z siebie nieco inny rodzaj szumu. Poniżej video prezentujące kulturę pracy wentylatorów po obciążeniu. Mikrofon w kamerze był wyjątkowo czuły, proszę brać do pod uwagę przy odsłuchu. Od razu słychać, że Noctua wyróżnia się na korzyść w tym zestawieniu pod kątem kultury pracy.


Wideo prezentujące hałas i pracę czterech coolerów przy maksymalnym obciążeniu:
Cryorig R1 : Noctua NH-D15 : RaiJintek Nemesis : Arctic Freezer 13

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: Noctua NH-D15 : Cryorig R1 : RaiJintek Nemesis
 
 » Wstęp i video UNBOXING
 » Noctua NH-D15
 » Cryorig R1
 » RaiJintek Nemesis
 » Test temperatur i głośności (video)
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »