Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Test Noctua NH-U9S i NH-D9L - chłodzenie średniogabarytowe
    

 

Test Noctua NH-U9S i NH-D9L - chłodzenie średniogabarytowe


 Autor: Przemysław Rel | Data: 24/03/15
     

Testy

Sprzęt, który posłużył jako platforma testowa przedstawia się następująco:

Procesor: Intel Core i5-2500K @ 4,3 GHz
Płyta główna: ASRock Z77-Pro3
Pamięć RAM: 12 GB 1333MHz
Karta graficzna: Asus Radeon R9 290 DirectCU II
System operacyjny: Windows 8.1

Oba chłodzenia porównamy z dość starym i fizycznie dużo większym chłodzeniem Scythe Infinity (Mugen 1). Na pierwszy rzut oka wydaje się naturalne, że na poniższym zdjęciu umieszczono radiatory w kolejności od najbardziej do najmniej wydajnego. Jak bardzo jest to mylne wrażenie, przekonacie się za chwilę.


(kliknij, aby powiększyć)

Na początek bez podkręcania. Standardowe wartości procesora to 3,4 GHz w trybie Turbo. Rdzenie obciążane były programem Linx 0.6.4, który potrafi doprowadzić do porządnego wydzielenia ciepła przez CPU.

Przy standardowym taktowaniu odbyło się bez większych zaskoczeń – wszystkie trzy produkty uzyskały w miarę zbliżone wyniki i nie wymagają rozpędzania wentylatorów do słyszalnych prędkości.

Ciekawie robi się w momencie, kiedy postanowimy trochę podkręcić procesor.


Można było się spodziewać sporej przewagi większego Scythe Infinity, a tu okazuje się, że mała Noctua potrafi naprawdę sporo. Kultura pracy większego 12 centymetrowego wentylatora jest większa, ale nie zawsze cisza pod dużym obciążeniem jest najwyższym priorytetem.

Jeszcze ciekawiej robi się, kiedy wzbogacimy chłodzenie marki Noctua o drugi wentylator. W ten sposób „doczadowana” Noctua NH-D9L pozwala uzyskać jeszcze lepsze rezultaty:


Na koniec słówko dotyczące głośności. Jak można się spodziewać, 92 milimetrowe wentylatory po rozpędzeniu się do prędkości bliskiej 2000 obrotów na minutę muszą hałasować i tak też jest w rzeczywistości. Jeśli jednak uda się nie przekraczać ok. 1500 obrotów (co można osiągnąć np. dzięki dołączonej przejściówce), głośność wentylatora NF-A9 z trudem przedostaje się poprzez pozostałe elementy wewnątrz obudowy komputera. Przy 1000 RPM są praktycznie niesłyszalne, a potrafią zejść nawet do 400 RPM.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Noctua NH-U9S i NH-D9L - chłodzenie średniogabarytowe
 
 » Specyfikacja techniczna i zawartość pudełek i montaż
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »