Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja Edifier S760D, siła 550W z Dolby Digital i DTS
    

 

Recenzja Edifier S760D, siła 550W z Dolby Digital i DTS


 Autor: DYD | Data: 24/04/14

Wygląd i właściwości użytkowe

Podobnie jak to było z S550, tak i tutaj opakowania zestawu mają swoje odpowiednie gabaryty i wagę (łącznie ponad 40 kg). W dwa duże pudła zapakowano oddzielnie subwoofer oraz głośniki satelitarne wraz z pozostałym wyposażeniem. Celem lepszego zabezpieczenia karton jest podwójny, więc mamy przysłowiowe pudło w pudle. Wyposażenie standardowe jest całkiem bogate. W zestawie producent oferuje przewodowy kontroler do sterowania zestawem, a także spory bezprzewodowy pilot wraz z dwoma bateriami AAA. Oprócz tego ulotki wraz z instrukcją obsługi, pięć kabli do podłączenia głośników (standardowe dwużyłowe audio czarny/czerwony), dwa kable stereo oraz 1,5m kabel optyczny. Jest także kabel zasilający, który podpinamy pod subwoofer posiadający w już sobie wbudowany zasilacz. Długość kabli podłączeniowych jest dość spora, na tylne mamy zarezerwowane do dyspozycji 8 metrów, zaś przednie i centralny mają długość po 2.2 metra.

Edifier S760D
Opakowanie początkowe, pudła są duże, poglądowe jabłko było z tych większych ... :-) (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
Z wcześniejszych pudeł wyszły kolejne pudła, już z dokładniejszymi danymi na temat zestawu (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
Wyposażenie poza głośnikami, pilot, przewodowy kontroler, liczne kable, w tym optyczny przewód (kliknij, aby powiększyć)

Zestaw Edifier S760D składa się z sześciu głośników - dużego subwoofera, szerokiego głośnika centralnego oraz czterech jednakowej mocy głośników satelitarnych. Czarny kolor obudów posiada lekkie srebrne akcenty, bardziej widoczne na subwooferze, a przy pozostałych głośnikach po zdjęciu zabezpieczających osłon. Zestaw pod względem designu prezentuje się z klasą, jest stonowany, ale nie nudny. Jak wspominałem wcześniej, wygląd wszystkich elementów zestawu 5.1 jest identyczny jak w modelu S550. Jedyny drobny defekt to farba użyta do pokrycia subwoofera - wydziela z siebie dość intensywny zapach, który odczuwalny jest świeżo po rozpakowaniu zestawu i głośnik musi się trochę przewietrzyć, aby zapach się nieco ulotnił. Spójrzmy teraz na S760D w kilku odsłonach, również z głośnikami w wersji bez maskownic.

Edifier S760D
Zestaw S760D w komplecie, choć jeszcze bez okablowania (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
To samo zdjęcie co powyżej, jednak z głośników zostały zdjęte materiałowe maskownice (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
Zestaw wyróżnia się potężnym subwooferem, posiada cztery jednakowe satelitarne głośniki oraz podłużny głośnik centralny,
wyposażony w dodatkowy głośnik średniotonowy (kliknij, aby powiększyć)

Głośniki satelitarne: cztery kolumny satelitarne odpowiadają za cztery kanały - lewy/prawy z przodu oraz lewy/prawy z tyłu. Ich budowa jest identyczna, wszystkie posiadają tą samą wagę oraz jednakowe wymiary. Kolumny nie są duże, choć mają dość sporą głębokość (157 mm + 3 mm uchwytu do zawieszenia). Obudowa w kolorze czarnym wykonana jest z drewna MDF oraz pokryta jest ze wszystkich stron lekko chropowatą fakturą, która zmniejsza widoczność ewentualnych zarysowań, czy drobnych uszkodzeń. Drewno MDF to specjalny wyrób płyt drewnopochodnych nowszej generacji, które produkowane są z włókien drzewnych klejonych w podwyższonej temperaturze i ciśnieniu, co przekłada się na większą twardość i wytrzymałość. Obudowa nie posiada żadnych ostrych krawędzi, jest przyjemnie wyprofilowana we wszystkich miejscach, gdzie znajdują się kąty proste. Na przodzie kolumny umieszczono cztery metalowe kołki, na których osadzona jest plastykowa osłona przykryta siatką. Zabezpiecza ona głośniki przed zabrudzeniami, kurzem oraz niepotrzebnym kontaktem z delikatną membraną. Maskownicę można łatwo zdjąć i założyć na kolumnę. Do spodu kolumny przyklejono cztery niewielkie gumowe nogi, stabilnie utrzymujące kolumnę na gładkim podłożu. Każda kolumna posiada moc 60W (w modelu S550 miały moc 32W) i wyposażona jest dwa głośniki: większy średniotonowy oraz mniejszy odpowiadający za wysokie tony (tzw. tweeter). Wszystkie głośniki są magnetycznie ekranowane, co pozwala na umiejscowienie głośników w pobliżu wszystkich różnych urządzeń bez obawy przed jakimikolwiek zakłóceniami dźwięku lub negatywnym wpływem na sprzęt. Z tyłu kolumny umieszczono dwa gniazda do podłączenia głośnika z subwooferem standardowymi kablami audio oraz specjalny uchwyt, umożliwiający powieszenie kolumny na ścianie, co jest przydatne w tego typu zestawach. Dodatkowo w głośnikach zastosowano specjalny filtr (crossover rozdzielający pasmo akustyczne do właściwych głośników (średnio i wysokotonowych).

Edifier S760D
Satelitarne z maskownicami, składa się głośnika średniotonowego i małego tweetera do wysokich tonów (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
Satelitarne bez maskownic, schodzą z obudów bardzo sprawnie (kliknij, aby powiększyć)

Głośnik centralny: wykonanie kolumny centralnej jest zbliżone do kolumn satelitarnych, jednak charakteryzują ją inny kształt. Pozioma kolumna posiada tą samą głębokość co kolumna satelitarna (157 mm), jednak jest od niej bardziej szersza (316 mm) z powodu dodatkowe głośnika średniotonowego. Taka sama jak w satelitarnych głośnikach jest też zabezpieczająca maskownica, a także w pełni magnetyczne ekranowanie oraz materiał i wykończenie obudowy. Na przodzie umieszczono dwa głośniki średniotonowe, po środku których znajduje się tweeter. Głośnik dysponuje tą samą mocą co satelitarne kolumny 60W (model S550 miał 32W). Z tyłu znajdują się gniazda do okablowania audio oraz po bokach dwa otwory umożliwiające zawieszenie kolumny na ścianie. Na spodzie znajdziemy cztery gumowe nóżki. Jakość wykonania bez zarzutu.

Edifier S760D
Centralny i satelity, widok z przodu (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
Centralny i satelity, widok z tyłu (kliknij, aby powiększyć)

Następnie jego magnificencja Subwoofer, czyli można rzec gwóźdź programu, element budzący respekt i poszanowanie. Jest to prawdopodobnie, obecnie najsilniejsza jednostka niskotonowa oferowana w kompletnych zestawach 5.1 do komputerów PC i urządzeń pokrewnych. Ważący blisko 20 kg głośnik niskotonowy w którym drzemie moc 240W (dwa razy więcej niż w S550, zaś Logitechowy Z906 posiada 165W subwoofer, lecz zupełnie innej konstrukcji i dużo mniejszy) swoimi gabarytami przyćmiewa swoich konkurentów. Magnetycznie ekranowany głośnik niskotonowy o przekątnej 10 cali (25,4 cm) dodatkowo dla wzmocnienia niskotonowych dźwięków po bokach posiada dwie pasywne membrany o podobnej wielkości co głośnik. Drewniana obudowa ma inne wykończenie niż wcześniej opisywane kolumny, faktura jest mniej chropowata, zaś boczne elementy są ostre. Z przodu mamy jedną membranę przykrytą na sztywno stalowym obiciem, bez możliwości szybkiego demontażu. Po bokach znajdują się materiałowe osłony membran.

Edifier S760D
20 kg mocy niskotonowej, potężny, 10-calowy subwoofer
z dwiema pasywnymi membranami (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
W obudowie subwoofera znajduje się wzmacniacz klasy D z systemem DSP
poprawiającym jakość dźwięku i zmniejszającym poziom zniekształceń
po bokach pasywne membrany (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
Z tyłu subwoofera znajdują się wszelkie wejścia audio, cyfrowe i analogowe, 5.1 i stereo, lista jest spora (kliknij, aby powiększyć)

Z tyłu umieszczono radiator, choć skromniejszy w kwestii żeberek od tego z modelu S550. Oprócz wspomnianego radiatora, znajdują się też tutaj wszelkie wyprowadzenia. Jest tu miejsce na podłączenie czterech kolumn satelitarnych, kolumny centralnej oraz przewodowego systemu sterującego. Oprócz tego znajdziemy tam trzy niezależne wejścia optyczne (Optical), jedno wejście koncentryczne (Coaxial), a także dwa źródła dźwięku analogowego 5.1 RCA oraz 2 x stereo 2.0/2.1. Dzięki temu można do zestawu podpiąć jednocześnie np. komputer stacjonarny posiadający sześciokanałowe wyjście analogowe lub optyczne, TV, notebooka z wyjściem stereo, konsole czy odtwarzacz MP3 lub Blu-ray. Łącznie więc można mieć podłączonych 7 rożnych urządzeń. Z tyłu umieszczono jeszcze włącznik zasilania oraz ulokowano miejsce na kabel zasilający.

Edifier S760D
Każdy głośnik podłączamy typowym, dwukanałowym kablem audio (czarny/czerwony)
Wejścia od góry RCA 5.1, stereo (x2), koncentryczne, optyczne (x3), podłączenie sterownika (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
Z tyłu żeberkowy radiator chłodzący subwoofer, sporo mniejszy od tego z modelu S550 (kliknij, aby powiększyć)

Edifier S760D
Spód subwoofera, a tam cztery, dość wysokie i stabilne nogi, nie ma problemu z przesuwaniem klocka po podłodze (kliknij, aby powiększyć)

Pozostałe elementy wyposażenia. Po pierwsze w wyposażeniu znajduje się przewodowy wielofunkcyjny kontroler z 2,5-calowym wyświetlaczem, którym sterujemy zestawem (choć nie wszystkimi funkcjami). Na małym ekranie zostaniemy poinformowani, jakie aktualnie źródło dźwięku jest aktywne, czy działa Dolby Digital, DTS czy też Dolby Pro Logic II. W porównaniu do modelu S550 różni się on paroma kwestiami, np. stale świeci cię czujka diody na podczerwień ;-). W miejsce niebieskiego podświetlenia, mamy teraz czarne, dodatkowo o trzech stopniach intensywności (poprzednio było "5") - jednak kontroler nie zapamiętuje ustawienia podświetlenia na "0", przywracając zawsze poziom "2". Obrotowa gałka pełniąca także rolę przycisku steruje ustawieniami głośności, podświetlania, bass, wysokie tony, balans kanałów, moc subwoofera. Pod gałką są przyciski, pierwszy wyłącza zestaw do poziomu czuwania, zaś drugi przełącza źródła (COX, IN5.1, AUX, CD, OPT1/2/3). Kontroler posiada także boczne wyprowadzenie na gniazdo słuchawkowe. Maksymalna głośność to poziom "60", jednak funkcja 'Volume Booster' umożliwia wzmocnienie dźwięku o dodatkowe sześć stopni (Boost 1/2/3/4/5/6). Trzymając wciśnięty przycisk gałki i Power zresetujemy ustawienia do fabrycznych oraz sprawdzimy wersję oprogramowania w kontrolerze (u nas była 1.08). Wszystkie parametry ustawień (balans, tony, moc subwoofera) są zapamiętywane w kontrolerze (także po odłączeniu zestawu z gniazdka), poza wspomnianym podświetlaniem na "0". Kontroler standardowo korzysta z podstawki, dzięki czemu można go ustawić pod wygodnym kątem umożliwiającym sterowanie. Ewentualnie można go położyć na płasko, jednak nie jest to wygodna pozycja.


Wideo prezentujące działanie kontrolera i pilota

Te same oraz wszystkie pozostałe funkcje możemy kontrolować poprzez bezprzewodowy pilot zasilany dwiema baterie AAA. Jest on wygodny w obsłudze, gumowe klawisze są precyzyjne, zaś sama obudowa pilota ma dość spore gabaryty i nieco ostre krawędzie. Na nim dodatkowo znajdziemy przycisk "Mute", włączanie Dolby Pro Logic II wraz z kilkoma scenariuszami dźwiękowymi (Muzyka, Film, Matrix, Virtual, Game). Z bezprzewodowego pilota łatwiej sterować kilkoma funkcjami niż z poziomu przewodowego kontrolera. Przewodowy bardziej nadaje się na ustawienie głośności, źródła oraz włączenia/wyłączenia zestawu.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Edifier S760D, siła 550W z Dolby Digital i DTS
 
 » Edifier S760D wstęp i dane techniczne
 » Wygląd i właściwości użytkowe
 » Odsłuch, czyli z czym do uszu
 » Finał
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »