Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja NAS-a Synology DiskStation DS214play
    

 

Recenzja NAS-a Synology DiskStation DS214play


 Autor: DYD | Data: 27/02/14

Recenzja NAS-a Synology DiskStation DS214playRodzina dwuzatokowych serwerów NAS z serii DS214 liczy obecnie czterech członków. Po opisywanym na naszych łamach premierowym modelu DS214, w ofercie producenta są jeszcze trzy inne wersje NAS-ów. DS214+ przeznaczony dla segmentu SMB wyróżnia się m.in. obsługą dwóch sieci gigabitowych z przełączaniem awaryjnym i agregacją łączy (Link Aggregation), model budżetowy DS214se z małą ilością pamięci (256MB) oraz DS214play, który – oprócz cech typowych dla serwerów NAS Synology został dodatkowo przystosowany do szerszej obsługi multimediów (sprzętowe transkodowanie i strumieniowanie wideo w jakości 1080p). Właśnie o modelu DS214play będzie szerzej w niniejszej recenzji, po raz pierwszy także przyjrzymy się bliżej oprogramowaniu DSM 5.0, jeszcze w fazie beta.

DS214play specyfikacja i wygląd

Model DS214play spośród wspomnianej we wstępie serii DS214 cechuje się szybkim, dwurdzeniowym procesorem Intel Atom 1.6GHz, sporą ilością pamięci systemowej (1GB DDR3) oraz wsparciem sprzętowego transkodowania wideo (H.264 AVC, MPEG-4 Part 2, MPEG-2, VC-1). Nie posiada za to mechanizmu szyfrowania sprzętowego, któy posiadają modele DS214 i DS214+. Z opcji multimedialnych testowany NAS wyróżnia się dużą ilością portów zewnętrznych, w tym dwoma portami USB3.0, eSATA oraz czytnikiem kart SD. Szkoda że nie zaimplementowano gniazda HDMI, jak to poczynił konkurent Asustor w modelu AS-302T, dzięki czemu NAS samodzielnie mógłby pełnić rolę odtwarzacza multimediów i komputera typy HTPC. Adapter Wi-Fi oraz Bluetooth także są do podłączenia opcjonalnie (tutaj np. Shuttle KD22 wyróżnia się wbudowanym Wi-Fi i niską ceną, niebawem będzie jego test u nas), możliwe do podłączenia przez USB. Głównym benefitem modelu DS214play jest możliwość transkodowania w locie wideo w jakości full HD 1080p. Urządzenie nie tylko przesyła strumieniowo i w jakości HD programy telewizji cyfrowej oraz filmy, ale także wspiera szeroki zakres formatów, głównie ułatwiając oglądanie wideo poprzez Apple TV, na urządzeniach mobilnych z systemami iOS/Android oraz na komputerach, które same z siebie nie wspierają formatów mkv czy avi. Głównie więc ta funkcjonalność może okazać się przydatna na urządzeniach mobilnych z systemem iOS, korzystających z aplikacji DS video. Więcej informacji o transkodowaniu wideo w swoich modelach Synology podaje na stronach FAQ.

Konstrukcja obudowy (jak i wnętrza) w modelu Synology DiskStation DS214play jest praktycznie identyczna jak w DS214, poza dodatkowymi portami zewnętrznymi. Obudowa ma postać pionową, z miejscem na dwa dyski montowane na tackach bez użycia żadnych narzędzi. Dyski 3.5 cala montowane są na sankach, które szybko i sprawnie wsuwane są w serwerze NAS. Dzięki takiemu rozwiązaniu dwa dyski 3.5 cala zamontujemy w urządzeniu w minutę a nawet krócej. Przy montażu dysków 2.5 cala konieczne jest już zastosowanie śrub, dostarczonych w wyposażeniu. Obudowa wykonana została prawie w całości z matowego plastiku, jedynie przednia klapka zakrywająca dyski ma wykończenie na wysoki połysk. Klapka w całości schodzi z obudowy, a montowana jest na wcisk w obudowie przy pomocy czterech, gumowych kołków. Obudowa jest lekka (bez dysków), łatwo ją przenosić, waży nieco ponad 1 kg. Z przodu obudowy znajdują się widoczne cztery diody informujące o statusie pracy urządzenia, sieci i dysków zainstalowanych w systemie. Poniżej ich znajduje się miejsce na slot kart SD (w modelu DS214 jest zakryty), gniazdo USB2.0, przycisk do automatycznego kopiowania całej zawartości z USB/karty SD na NAS oraz włącznik urządzenia. Z tyłu znajduje się ujście powietrza z wentylatora, dwa gniazda USB3.0, port sieci LAN (1000/100/10), gniazdo eSATA, złącze zabezpieczające typu Kensington i miejsce na podłączenie zasilacza. W zestawie znajdziemy zasilacz z okablowaniem, 10 śrub dla dysków 2.5 cala, krótką ulotkę i kabel LAN rj45 o długości 1 metra. Spójrzmy teraz jak prezentuje się DS214play z wyglądu i prześledźmy jego specyfikację techniczną, w porównaniu do dwuzatokowców NAS w postaci AS-302T i DS214 testowanych wcześniej na naszych łamach.

Synology DiskStation DS214play
Opakowanie / BOX od Synology DiskStation DS214play (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Opakowanie z klasyczną rączką (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Pakiet standardowego wyposażenia, bez żadnych specjalnych dodatków (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Czarna, matowa obudowa DS214play, z prawej strony widać ochronną folię przedniej pokrywy (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Obłe kształty obudowy nadają jej smukłości (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Przednia część DS214play, ochronna folia przykrywa błyszczącą pokrywę (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Pokrywa łatwo schodzi z frontu odsłaniając dwie szuflady na dyski. Z tyłu urządzenia znalazło się złącze eSATA i dwa USB3.0 (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
U spodu cztery gumowe nogi (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
DS214play (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Po zdjęciu pokrywy można wyciągnąć szuflady dysków (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Beznarzędziowy, szybki montaż dysków 3.5 cala, taki sam jak w DS214 (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Dyski w szufladach (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
Szyny mocujące szuflady, a w głębi gniazda SATA (kliknij, aby powiększyć)

Synology DiskStation DS214play
DS214play z dyskami (kliknij, aby powiększyć)

Specyfikacja Synology DiskStation DS214play
Synology DiskStation DS214play na tle innych modeli (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (DS214play specyfikacja i wygląd)    -   następna strona (DS214play instalacja NAS-a)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja NAS-a Synology DiskStation DS214play
 
 » DS214play specyfikacja i wygląd
 » DS214play instalacja NAS-a
 » DS214play - Let's play!
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »