Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja dwuzatokowego NAS-a Asustor AS-302T z HDMI
    

 

Recenzja dwuzatokowego NAS-a Asustor AS-302T z HDMI


 Autor: DYD | Data: 04/02/14

AS-302T w działaniu


Ekran powitalny: ADM 2.1 Beta

Po zalogowaniu się do macierzy poprzez numer IP (trzeba podać login i hasło) przechodzimy do pulpitu oprogramowania ADM (ASUSTOR Data Master), czyli głównego centrum dowodzenia serwerem AS-302T. Można na początku skorzystać z krótkiego wprowadzenia, które przekaże nam główne funkcje i możliwości NAS-a. Oprogramowanie ADM, to system operacyjny oparty na Linuksie, który służy do zarządzania dyskiem sieciowym. Dla porównania w modelach firmy Synology, funkcje tą pełni DSM. Zastosowany soft ADM jest mocno zbliżony do tego z Synology. Mamy tutaj również główny pulpit z ikonami aplikacji i różnymi funkcjami, a także 'Centrum aplikacji', z którego to poziomu pobieramy i aktualizujemy kolejne usługi, aplikacje, które nas zainteresują. W 'Centrum aplikacji' znajduje się obecnie 116 aplikacji, w tym kilka dodatkowych w wersji Beta. Wybór jest spory i sukcesywnie dochodzą nowe wersje i wydania aplikacji. Na pulpicie mieści się maksymalnie 15 ikon, jeśli dodamy nowe usługi, wówczas pojawi nam się kolejny pulpit na 15 ikon. Każdą aplikację czy okienko, można zminimalizować na belkę pulpitu. Każde okienko aplikacji ma także zestaw rozbudowanej pomocy w języku polskim, poprawnie napisany, za co duży plus dla producenta.

Asustor AS-302T ADM ASUSTOR Data Master
Ekran powitalny w oprogramowaniu ADM (ASUSTOR Data Master) (kliknij, aby powiększyć)

Zanim dogramy dodatkowe aplikacje i usługi, zobaczmy co jest już przygotowane na starcie w naszej macierzy. W sekcji Kontrola dostępu definiujemy użytkowników, lokalne grupy, użytkowników domen, prawa dostępu, Quotę, foldery udostępnione, przywileje aplikacji. Dany użytkownik może mieć dostęp tylko do wybranych katalogów, a także wybranych aplikacji. Ustawień administracyjnych jest na tyle dużo, że powinny zadowolić skrupulatnego administratora danych.
(kliknij, aby powiększyć)

W usłudze Monitor aktywności mamy prezentowane na bieżąco aktualny stan wykorzystania procesora, pamięci RAM, ruchu w sieci, wykorzystania pamięci dyskowej oraz zasoby wykorzystywane przez programy systemowe. Procesor jest dwurdzeniowy, jednak z technologią Hyper-Threading, więc mamy podgląd na cztery wątki CPU. Pamięć rozdzielona jest na cache, bufor, używana i wolna. Sieć została podzielona na wysłane/odebrane.
(kliknij, aby powiększyć)

Wspomniane wcześniej już Centrum aplikacji to zestaw ponad 100 różnych usług, narzędzi i aplikacji, które wedle potrzeby pobieramy na nasz dysk sieciowy. Z ciekawszym aplikacji znajdziemy tutaj uTorrent, ASUSTOR Portal (do obsługi poprzez samą macierz podpiętą kablem HDMI z wyświetlaczem, o tym wspomnę później), dużo aplikacji do Backupu, XBMC, przeglądarka Chrome, UPnP media serwer, JRE, Python, X.Org, iTunes Server, VPN Server, DropBox, Avast, Wordpress, Surveillance Center to zarządzania kamerami IP (obsługa maksymalnie 4 kamer) i wiele innych. Pełna lista aplikacji znajduje się na tej stronie. Aplikacje są pogrupowane na kilka sposobów: firmowe Asustora, najpopularniejsze, najnowsze, wedle kategorii (Backup/Sync, Blog, Bullerin Board, Content Managment, Database, Download, eCommerce, eLearning, FrameWork/Library, MediaPlayer, Media Server, Multimedia, Office, Project Managment, Security, Social, TicketSystem, Utility, WebHosting) oraz wersje Beta. Jeśli dana aplikacja nas interesuje, wystarczy kliknąć zainstaluj. Później daną aplikacje można ewentualnie wyłączyć, usunąć lub zaktualizować. Zarządzanie tymi aplikacjami jest proste i szybkie a wybór naprawdę okazały. Nie zabrakło także logów dotyczących działania aplikacji.


(kliknij, aby powiększyć)

Jest obszerna Pomoc online ze szczegółowym opisem poszczególnych sekcji, usług i aplikacji. W zakładce Informacje o systemie znajdziemy m.in. info o aktualnej wersji oprogramowania, temperaturze procesora, prędkości wentylatora, dane sieci LAN, szczegółowe logi systemowe, informacje o użytkownikach online (można danego usera odłączyć lub zablokować po IP na dany okres czasu) oraz diagnozy Dr Asustor. W Zarządzaniu przechowaniem mamy informację o naszej macierzy, wykorzystanych dyskach (możliwość skanowanie DiskDoctor i Smart Info) i ich temperatury, dyskach iSCSI. W Urządzeniach zewnętrznych dostajemy informacje o podłączonych pamięciach pasowych pod USB, a także drukarce, opcjonalnym adapterze Wi-Fi i Bluetooth, oraz wsparcia dla UPS-a. Na temat wsparcia dongli Bluetooth na USB pisałem w pierwszym rozdziale. Szkoda, że nie ma standardowo implementacji Bluetooth w NAS-ie. Manager plików to taki wewnętrzny eksplorator plików i katalogów na serwerze NAS. Umożliwia przenoszenie, kopiowanie, kasowanie plików pomiędzy folderami. Jest także zaawansowane szukanie plików. Zabrakło jednak podglądu plików z lokalnego komputera, choć wersja ADM 2.1 powinna już to mieć widoczne (wersja beta nie miała). Zawsze można też zmapować dany folder naszego NAS-a i zarządzać katalogiem w eksploratorze Windowsa. Mapowanie można m.in. zrobić z poziomu Control Center, o którym pisałem wcześniej. Sekcja Ustawienia posiada bogaty zasób zakładek konfiguracyjnych NAS-a. Z tego poziomu można włączyć zarządzanie z HTTPS (ustalenie portu), tryb multimedialny, preferencje sieci LAN i Wi-Fi, VPN, opcje regionalne, opcje sprzętowe (systemowe, diody LED, hibernacja dysków, zasilanie, kontrola wentylatora), powiadomienia, wewnętrzny FireWall, oszczędzanie energii, ułatwienia dostępu (Cloud Connect, EX-Router, DDNS). Funkcje prezentujemy na poniższych zrzutach ekranu.
(kliknij, aby powiększyć)

Usługa Kopie zapasowe daje dostęp do aplikacji związanych z backupem. Można ustawić zdalną synchronizację pomiędzy NAS-em a innym serwerem kompatybilnym z usługą 'rsync'. Drugą opcją jest kopia zapasowa danych z NAS-a do serwera FTP lub odwrotnie. Kolejna opcja backupu wykorzystuje zewnętrzny dysk/pendrive podłączony pod port USB (2.0 lub 3.0). Wybieramy, który katalog na serwerze NAS lub dysku zewnętrznym chcemy archiwizować. Czwarty typ backupu korzysta z przycisku na obudowie. Jest to funkcja 'One Touch Backup', którą w tym miejscu konfigurujemy. Przycisk może pełnić funkcje backupu z urządzenia USB na NAS lub odwrotnie. Jest także funkcja backupu do chmury z wykorzystaniem usługi Amazon S3. Ostatnia zakładka w sekcji Kopie zapasowe to ustawienia systemowe, gdzie można m.in. zapisać lub importować własne ustawienia planów kopii zapasowych. Nie ma tutaj aplikacji pozwalającej zrobienie backupu z lokalnego komputera, jednak w tym celu ze strony producenta można pobrać program o nazwie Backup Plan, który pozwala na zrobienie kopii zapasowej (pojedynczy backup, synchronizacja lub harmonogram) z macierzy NAS, komputera lokalnego, adresu FTP, Można dograć jeszcze inne usługi backupowe z Centrum Aplikacji - obecnie są dostępne Asus Webstorage, BitTorrent Sync, Dropbox, RALUS, WonderBox, xCloud.


(kliknij, aby powiększyć)

W zakładce Usługi znajdują się opcje administracyjne i zarządzanie poszczególnymi usługami NAS-a. Dla środowiska Windows mamy zdefiniowaną usługę plików CIFS/Samba, z dostępem do grupy roboczej, serwera WINDS oraz dostęp do domeny w usłudze Active Directory. Dla środowiska Mac OS X można włączyć AFP i backup TimeMachine. Po włączeniu NFS otrzymujemy dostęp do NAS-a poprzez systemy Linux i Unix. Możemy ustawić FTP, wraz z zaawansowanymi ustawieniami (SSL, FXP, liczba połączeń, transfer, pasywny tryb, porty). Asustor oferuje usługę WebDAV (SSL), serwer sieci Web (SSL, wirtualny host), MySQL, terminal SSH, (SFTP) oraz serwer rsync.
(kliknij, aby powiększyć)uTorrent i Download Center

NAS bez porządnej usługi dla plików torrent to wybrakowany NAS. Urządzenie AS-302T posiada dwie aplikacje do korzystania z zasobów plików torrent. Po pierwsze mamy aplikację uTorrent, która uruchamia się jako nowe okno przeglądarki pod adresem nasz-numer-IP:6880/gui/web/index.html. Aby dodać nowego torrenta wskazujemy plik z torrentem, adres URL lub kanał RSS. Całość działa w języku polskim i posiada bogaty zestaw ustawień nie odbiegający od znanej aplikacji µTorrent dostępnej w sieci. Możemy ustawiać lokalizację plików torrent, połączenia, ustawienia łącza, limity, funkcje BitTorrent, kolejkowanie, harmonogram pracy, zdalny dostęp i inne. W zasadzie brakuje tylko dedykowanej aplikacji pod Androida, która mogłaby monitorować stan pobierania z poziomu smartfona/tabletu.
(kliknij, aby powiększyć)

Druga aplikacja to Download Center, z której to poziomu także można pobierać pliki torrent, ale nie tylko. Można także dodawać zwykłe linki z http, ftp i również z typów FlashGet, QQDL, Thunder, URL Torrent. Jest również całkiem sporo opcji konfiguracyjnych, co widać na poniższych screenach. Jest dedykowana aplikacja AiDownload pod Androida, komunikująca się z NAS-em i monitorująca pobierane pliki. Z jej poziomu można także wyszukać torrenta - aplikacja korzysta z następujących wyszukiwarek: ExtraTorrent, fenopy, isoHunt, KickassTorrents, Bitsnoop, mininowa, nyaatorrents, torrentreactor i vector. Sama aplikacja jest dość prosta i umożliwia jedynie szukanie po wcześniej wymienionych wyszukiwarkach, pogląd aktualnie działających torrentów na serwerze NAS oraz listę zadań zakończonych.
(kliknij, aby powiększyć)Surveillance Center - monitoring kamer IP

Aplikację bardzo przydatną do monitoringu poprzez kamery IP, można pobrać z Centrum Aplikacji. Nazywa się 'Surveillance Center' i oferuje monitoring do 4 kamer IP. Lista kompatybilnych kamer dostępna jest na tej stronie. Jest wspieranych całkiem sporo kamer, jednak nie ma tam wszystkich modeli, więc warto wcześniej sprawdzić, czy dane modele kamer IP będą obsługiwane. Akurat u nas był problem z dwoma kamerami DLink DCS-2121 oraz kamerą Planet, których w ogóle nie ma na liście Asustora. Sama aplikacja 'Surveillance Center' umożliwia podgląd do 4 kamer na żywo, zapis monitoringu i późniejsze odtwarzanie, ustawianie alarmów. Dostępne są obszerne logi rejestrujące aktywność kamer i użytkowników.

Asustor Surveillance Center
Surveillance CenterAsustor Portal, pilot i XBMC

Przechodzimy teraz to jednej z ciekawszych funkcji serwera AS-302T. Jak wcześniej wspominałem, posiada on wyjście HDMI, dzięki czemu można do bezpośrednio podłączyć kablem HDMI z dowolnym wyświetlaczem, typu projektor, TV czy monitor. Wówczas na ekranie pojawi się właśnie aplikacja Asustor Portal, której wstępną konfigurację należy wykonać przy użyciu oprogramowania ADM. Tam podajemy, jakiego typu informacje mają być wyświetlane na ekranie, do wyboru jest: adres IP, nazwa serwera, czas, ADM, Chrome i Youtube. Ustalamy także, która aplikacja ma pojawiać się po wystartowaniu: Asustor Portal, ADM, przeglądarka Chrome, YouTube, Surveillance, XBMC lub zdefiniowana przez nas strona WWW, np. TwojePC.pl :) Można także ustawić własną lub proponowaną przez producenta tapetę (tło), ustalić jakie aplikacje i strony WWW mają być prezentowane na pulpicie Portalu oraz ustawić rozdzielczość (do 1080p) i parametry obrazu (overscan). Spójrzmy teraz jak prezentuje się Asustor Portal.

Asustor Portal
Kilka slajdów z Asustor Portal. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub normalnej klawiatury i myszki (z USB, lub przez kompatybilny adapter Bluetooth). Na slajdach widać w kolejności: główny ekran Asustor Portal, przeglądarkę z YouTube, stronę WWW TwojePC.pl oraz ekran startowy XBMC.

Pilot ma bardzo ograniczone funkcje, nadaje się tylko do bardzo podstawowej nawigacji, ewentualnie nieco bardziej dla XBMC. Posiada on cztery strzałki kierunkowe, przycisk pauza/play, przycisk cofnij, ustawienia, powrót do początkowego ekranu i wyjście. Można z jego poziomu wybudzić urządzenie NAS z uśpienia. Do wygodnej pracy mile widziana, a raczej wskazana jest bezprzewodowa klawiatura i mysz. Do zarządzania NAS-em podpiętym przez HDMI korzystałem z takiego ustrojstwa o nazwie Savio Air Mouse RC-03, które jest klawiaturo-myszką, bezprzewodową na USB. Można także z poziomu Asustor Portal wejść do oprogramowania ADM. Teraz rzut okiem na pilota, a następnie przejdziemy do XBMC.

Pilot Asustor AS-302T
Pilot do Asustor AS-302T (kliknij, aby powiększyć)

Pilot Asustor AS-302T
Można go zakupić opcjonalnie, nie jest elementem zestawu (kliknij, aby powiększyć)

Pilot Asustor AS-302T
(kliknij, aby powiększyć)

Pilot Asustor AS-302T
Miejsce na baterie (kliknij, aby powiększyć)

XBMC to jeden z bardziej znanych i rozbudowanych systemów do odtwarzania filmów, zdjęć czy muzyki. Może prezentować także pogodę, newsy, a poprzez dodatkowe wtyczki, które pobierane są z Internetu, pełnić także inne funkcje i usprawniać przeglądanie multimediów. Wykorzystywany jest zazwyczaj w komputerach typu HTPC czy Media-Player. Uruchomienie XBMC trwa około 6 sekund. Jeśli chodzi o odtwarzanie filmów, to czyta praktycznie wszystko, włącznie z obrazami płyt Blu-ray w ISO. Z tymi ostatnimi nie do końca sobie poprawnie radzi, kuleje trochę wybór napisów oraz rozpoznawanie Menu płyty Blu-ray (z wyborem audi o napisów włącznie). Przy zewnętrznych napisach do filmów czasem trzeba powalczyć z ustawieniem kodowania, bo mogą pojawić się krzaki przy polskich literach. Poprawnie obsługuje napisy w formatach .sub i .srt. System XBMC występuje w wersji 12.2 Frodo.

Asustor Portal
XBMCPozostałe właściwości

Transfery. Kopiowanie po sieci gigabitowej wynosiły 90MB/s zapis, zaś odczyt 100MB/s - pomiary przy kopiowaniu przez eksploratora. Pomiar wykonany przy dwóch dyskach Seagate NAS4000 4TB (5900rpm) w trybie RAID 0. Poniżej testy w programie CrystalDiskMark. Jeden z poziomu protokołu SMB, drugi z dyskiem iSCSI (w systemie Windows 8.1). Tryb Raid1 wypadł nawet trochę lepiej od Raid0, gdyż był testowany na świeżo po instalacji macierzy, bez dodatkowo dogranych aplikacji i działających usług. Wersja z Raid0 była bardziej ''obciążona''.


Raid0: Test poprzez protokół SMB


Raid1: Test poprzez protokół SMB


Raid0: Test poprzez protokół iSCSI

Czas uruchamiania i pobór mocy. Asustor AS-302T wyposażony w dwa dyski Seagate NAS 4000 o prędkości obrotowej 5900rpm, pracujące jako macierz w trybie RAID0 gotowe jest do pracy po upływie 1 minuty i 30 sekund, czas zamykania trwa około 10 sekund mniej od startu. Zależy to jeszcze od ilości usług, które mamy uruchomione. Czas przejścia w stan uśpienia dysków to 30 sekund. Czas wybudzenia z trybu uśpienia to około 12 sekund. Pobór mocy przy włączonym urządzeniu wynosi 22W. Przy jednoczesnym korzystaniu z DLNA i puszczeniu filmu 1080p, a także uruchomionym AsustorPortal wraz z XBMC i drugiem odpalonym filmem 1080p, a także aktywnej usłudze uTorrent pobierał 24W, a więc bardzo przyzwoicie. Podczas uśpienia praktycznie nie pobiera prądu (0.8W wedle specyfikacji, urządzenie pomiarowe wskazywało zero).

Głośność działania i temperatury. Urządzenie pracuje cicho przy aktywnym wentylatorze pracującym na automatycznych i niskich obrotach (~600rpm). Wentylator w okolicy 1000rpm jest ledwo słyszalny. Przy ustawieniach wentylatora na wysokie obroty (~3850rpm) jest już bardzo głośno, a przy średnich obrotach (~2370rpm) jest słyszalny szum. Nie ma możliwości wyłączenia zupełnie coolera. Temperatura procesora Intel ATOM 1.60GHz DualCore wynosi podczas typowej pracy 72 do 74 °C (wentylator ustawiony na niski poziom lub auto), zaś dyski Seagate NAS 4000 nie przekraczały 43 °C podczas pracy i odtwarzania video. Przy braku aktywności temperatura ich spadała do 38 - 39°C. Pomiary przy temperaturze otoczenia 25 °C.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja dwuzatokowego NAS-a Asustor AS-302T z HDMI
 
 » Asustor AS-302T specyfikacja i wygląd
 » NAS AS-302T startuje
 » AS-302T w działaniu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »