Test SSD OCZ Vertex 450 256GB versus 6 konkurentów Autor: DYD | Data: 23/10/13
| OCZ w swojej najnowszej, piątej serii dysków SSD Vertex 450 pożegnał się z kontrolerami firmy Sandforce i Marvel, na rzecz wyrobu teamu z PLX Technology, który został przejęty przez OCZ. Firma więc niejako wraca do korzeni, gdyż pierwszy model z rodziny Vertex także wykonany był na kontrolerze Indilinx. OCZ zadbał również o odpowiedni zapas pamięci NAND oraz kompleksowe zaprojektowanie układu scalonego w typie ASIC. A jaki wyszedł z tego finalny produkt, o tym dowiecie się z niniejszej recenzji modelu Vertex 450 o pojemności 256GB. Zapraszamy. |
|
Wstęp
Na początek trochę historii. Firma OCZ początkowo zajmowała się produkcją pamięci RAM oraz pamięci flash typu pendrive. Jednak już od początku istnienia technologii dysków SSD firma była mocno aktywa na tym polu. Pierwszy model napędów SSD z rodziny Vertex został wydany w 2009 roku i zbudowany był na kontrolerze Indilinx, a sam dysk pracował z interfejsem SATA 2. Oficjalna premiera została przesunięta z 2008 roku, gdyż dopracowanie firmware'u dla kontrolera wymagało więcej czasu. Wówczas oferowane były modele pierwszej serii Vertex o pojemnościach 30, 60, 120 oraz 250 GB. Następnie był mariaż z producentem kontrolerów SandForce w postaci modeli Vertex 2 (2010 rok / SATA2) i Vertex 2 (2011/SATA3). Z kolei model Vertex 4 wypuszczony w zeszłym roku bazował na kontrolerze Marvella wyposażonym w firmware OCZ. Na przełomie 2012 i 2013 roku w firmie OCZ nastąpiły zmiany, zakończono produkcję pamięci RAM i flash, a w portfolio firmy pozostały napędy SSD dla rynku konsumenckiego i korporacyjnego, włącznie z bardzo wydajnymi o drogimi kartami PCI Express (PCIe) SSD. Pozostał jeszcze dział zasilaczy do komputerów PC, jednak przesuwany jest on w kierunku marki PC Power & Cooling.
Obecnie najnowsza edycja napędu SSD OCZ Vertex 450 ogłoszona 23 maja 2013 roku wyposażona została w kości pamięci typu MLC Nand Flash, wytworzone w 20 nanometrowym procesie litograficznym i kontrolowane przez układ Indilinx Barefoot 3 M10. Kontroler został przygotowany przez zespół z firmy PLX Technology, który na mocy umowy z OCZ został przejęty w celu stworzenia własnego układu właśnie na potrzeby serii dysków Vertex 450. Dzięki wsparciu teamu z PLX Technology udało się firmie OCZ w całości zaprojektować układ kontrolujący pracę napędu SSD, a odpowiednie zapasy paczek pamięci NAND flash mają przyczynić się do lepszej kontroli nad kompleksową produkcją, dostawami, niezawodnością, wsparciem i obsługą nowej serii Vertex. Firma obecnie posiada zespoły R&D w San Jose i Irvine w stanie Kalifornia, a także w Milton Park w Wielkiej Brytanii i Izraelu (Tel Awiw).
OCZ Vertex 450 256GB
W kartonowym pudełku znajdziemy oprócz dysku SSD, także blaszany konwerter z 2.5 cala na 3.5 cala, co ułatwia montaż w obudowach nie posiadających miejsc dla 2.5 calowych dysków. Wyposażenie obejmuje także numer seryjny do pobrania pełnej wersji oprogramowania Acronis True Image HD, służącego do migracji systemu na dysk SSD. Nie zabrakło również naklejki sugerującej miłość do marki OCZ :-)
OCZ Vertex 450 256GB wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)
Dysk o dość sporej wadze (115 g, najwięcej spośród dotychczas wszystkich testowanych przez nas modeli) posiada metalową, solidną obudowę o przekątnej 2,5-cala i grubości 7 mm. Firmowe oznaczenie przygotowane zostało w formie naklejki, co po jakimś czasie może odchodzić od obudowy - miało to miejsce w przypadku naszego testowanego modelu. Nie jest jednak to kwestia zbyt istotna. Dysko z serii Vertex 450 występują w postaci pojemnościowej 128GB, 256GB lub 512GB. Wyposażone są oczywiście w interfejs SATA III 6Gb/s, za pośrednictwem którego nośniki komunikują się z płytą główną. Za poprawną pracę dysku odpowiada kontroler Barefoot 3 M10, zbudowany z pojedynczego procesora ARM Cortex, koprocesora OCZ Aragon, kontrolerów pamięci i interfejsów oraz modułów odpowiadających za kontrolę błędów i szyfrowanie danych (256-bitowy AES).
OCZ Vertex 450 256GB (kliknij, aby powiększyć)
OCZ Vertex 450 256GB (kliknij, aby powiększyć)
W nowych dyskach OCZ nie zabrakło też wsparcia dla technologii TRIM i Idle Time Garbage Collection, a producent deklaruje, że Vertex 450 o pjemności 256GB są w stanie zapisywać dane z prędkością sekwencyjną maksymalnie 525MB/s i odczytywać je z prędkością do 540MB/s. Dysk podczas typowej pracy konsumuje 2.65W energii, a podczas bezczynności (Idle) 0.60W. Dyski mogą pracować w zakresie temperatur od 0°C do 55°C. Jest możliwość zmiany oprogramowania firmware, jednak na razie nie wypuszczono nowego oprogramowania dla modelu Vertex 450 (link do Toolbox & Firmware Updates). Wszystkie modele z serii Vertex 450 objęte są trzyletnią gwarancją producenta i są wedle danych producenta w stanie wytrzymać codzienny zapis do 20GB danych. Na koniec spójrzmy na specyfikację z modelami, które znajdą w się w testach. Dysk OCZ Vertex 450 256GB obecnie wyceniany jest dość sporo, bo na około 870zł, co mimo dołożenia 16GB więcej danych od większości modeli, jest dość wygórowaną ceną.
Specyfikacja techniczna (kliknij, aby powiększyć)
Testy
Platforma testowa dla SSD
- Płyta główna Intel Desktop Board DH87RL: dostarczył sklep: Agito.pl
- Procesor Intel Core i7-4770K (zegar Turbo 3.50 GHz): dostarczył sklep: Agito.pl
- 1 x napęd SSD 2.5 cala Kingston HyperX 96GB [dysk systemowy]
- Pamięć RAM 2 x 4GB DDR3 (ADATA DDR3-2000)
- Zasilacz Antec HCP-750
- System: Windows 8 ver. 64-bit
[ * jeśli chcesz zostać sponsorem komponentu do platformy testowej napisz do nas ]
Procedura testowa
- Wszystkie dyski SSD testowano przy wykorzystaniu kontrolera SATA 6Gb/s Intela z chipsetu H87.
- Wszystkie testowane napędy posiadały jedną partycję NTFS.
- Podczas testów kopiowania wykorzystywany był RamDisk o pojemności 6.6GB z partycją NTFS.
- W testach syntetycznych i praktycznych dyski były podłączone jako drugie w systemie, aby wyeliminować wpływ systemu operacyjnego oraz innych aplikacji na wyniki testów.
- W niektórych testach wystąpił też dla kontrastu talerzowy dysk 7200 rpm Seagate Constellation ES.3 o pojemności 4TB.
Benchmarki użyte w teście
- Crystal Disk Mark 3.0.2f
- AS SSD Benchmark 1.7
- 7-Zip 9.20
- HD Tach 3.0.4.0
- HD Tune Pro 5.50
- Kopiowanie odbywało się przy użyciu Eksploratora Windows
- Do kopiowania użyto spreparowanych dwóch paczek plików:
- JEDEN PLIK 4.7GB: jeden plik o pojemności 4 688 099 328 bajtów
- WIELE PLIKÓW 5GB: łącznie 35669 plików różnej wielkości, w tym 1031 folderów: pliki miały realną pojemność 5 377 966 368 bajtów
Test SSD
Na początek kilka syntetycznych benchmarków z HD Tune Pro 5.50, HD Tach 3.0.4.0, Crystal Disk Mark 3.0.2f oraz AS SSD Benchmark 1.7. Uwagę zwracają wyjątkowo dobre wyniki w zapisie 521K i 4K QD32 w Crystal Disk Mark. Jako ciekawostka i dodatek do wyników, przy teście Crystal Disk Mark sprawdziliśmy też sekwencyjny pomiar RamDisku i otrzymaliśmy wyniki 9167 MB/s dla odczytu i 11911 MB/s przy zapisie.
Test praktyczne
Czas na testy rzeczywiste, czyli praktyczne kopiowanie i zapis plików na SSD. W tym celu korzystaliśmy z RamDisku, aby wykluczyć spowalnianie odczytu/zapisu na dysku źródłowym. Wystąpił też jako dysk poglądowy, tradycyjny HDD w postaci dysku Seagate o pojemności 4TB.
Pierwszy test polegał na kopiowaniu z Ramdisku na dysk podany na wykresie jednego pliku o pojemności 4.70GB. Przy zapisie dużego pliku świtny wynik OCZ.
Drugi test to kopiowanie z Ramdisku na dysk podany na wykresie paczki bardzo dużej ilości plików o różnej wielkości (w większości niewielkie) o łącznej pojemności 5GB. Najszybszy okazał się Samsung EVO, zaś OCZ zaraz po nim.
Trzeci test polegał na kopiowaniu z dysków podanych na wykresie na Ramdisk jednego pliku o pojemności 4.70GB. Tutaj wyniki już dość zbliżone do siebie wszystkich modeli, ale nadal widać delikatne różnice. OCZ w środku stawki.
Czwarty pomiar polegał na kopiowaniu z dysków podanych na wykresie na Ramdisk paczki bardzo dużej ilości plików o różnej wielkości o łącznej pojemności 5GB. Tutaj również wynik były dość zbliżone, choć różnica między najszybszym a najwolniejszym dyskiem sięgnęła 10 sekund. OCZ na drugim miejscu.
Piąty test to archiwizacja programem 7-Zip wersja 9.20 paczki bardzo dużej ilości plików o różnej wielkości o łącznej pojemności 5GB, metodą bez kompresji ("store"). W tej czynności na czele OCZ.
Podsumowanie
OCZ z serią Vertex 450 próbuje nadrobić wysoką pozycję na rynku, którą utracił z powodu komplikacji z nie do końca przetestowanym kontrolerem Sandforce SF-2200 w momencie premiery dysków OCZ w 2011 roku. Wówczas to kontroler nie do końca poprawnie współgrał z chipsetami płyt głównych i powodował błędy w działaniu dysków SSD, m.in. w modelach firm OCZ i Corsair. Firma OCZ obecnie stara się kompleksowo zadbać o produkt, poprzez nabycie zespołu projektującego kontroler Indilinx Barefoot 3 M10 i rozszerzając zespoły R&D o nowe lokalizacje.
Vertex 450 o pojemności 256GB cechuje się wysokimi osiągami, plasując ten model w czołówce oferowanych modeli. Dysk wyróżnia się bardzo szybkim zapisem plików o dużej objętości, czyli kopiowanie np. filmów HD 1080p ważących po kilka, czasem kilkanaście gigabajtów będzie trwało błyskawicznie. Dobrze poradzi sobie także przy przy zapisie i odczycie paczki plików liczącej tysiące elementów w małym rozmiarze. Otrzymujemy też kilkanaście gigabajtów więcej pojemności, gdyż większość modeli dysków SSD oferowane są w wersjach 240 lub 250GB. Cenowo jednak produkt oferowany jest w dość górnym pułapie i obecnie trzeba na niego wyłożyć kwotę około 860 - 870 zł w zależności do sklepu. Gwarancja obejmuje 3 lata, a producent oszacował, że dysk powinien wytrzymać przez 3 lata dzienny zapis 20GB danych.
OCZ Vertex 450 256GB
Sprzęt do testów dostarczyły firmy:
|
| | OCZ Technology | |