Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja Steelseries Apex [RAW] - klawiatura dla hardkorowców
    

 

Recenzja Steelseries Apex [RAW] - klawiatura dla hardkorowców


 Autor: Liluh | Data: 31/10/13

Powab czerni - czyli wygląd

Apex [RAW] Gaming Keyboard to klawiatura na gumowej membranie (typ: „rubber dome”), więc charakteryzuje się niskim profilem klawiszy. Sama obudowa to elegancki kawałek matowo-czarnego plastiku. Jest rozsądnie zaprojektowana, bardziej z naciskiem na funkcjonalność niż niepotrzebny pic. Dobrze trzyma się podłoża i nie ucieka spod dłoni. Pozostaje na miejscu nawet mocniej trącona. Posiada 21 dodatkowych klawiszy, których nie znajdziemy w standardowych klawiaturach. Z tego względu jest dosyć duża (49,5cmx21,3cm), chociaż nisko profilowana (od 0,5cm do 2,5cm w najwyższym punkcie). Jest to typowy przedstawiciel gatunku biurkowego i raczej nie nadaje się do przenoszenia, nie tylko ze względu na gabaryty, ale też wagę - niecałe 2kg.

Apex [RAW]

Recenzja Steelseries Apex [RAW]
(kliknij, aby powiększyć)

Recenzja Steelseries Apex [RAW]
(kliknij, aby powiększyć)

Recenzja Steelseries Apex [RAW]
(kliknij, aby powiększyć)

Recenzja Steelseries Apex [RAW]
(kliknij, aby powiększyć)

Recenzja Steelseries Apex [RAW]

Z tych 21 dodatkowych, siedemnastu możemy przypisać indywidualne makro. Dwa inne klawisze (L1, L2) służą do zmiany zestawu (warstwy) macro, co daje nam łącznie 34 (2x17) możliwych przypisów jednocześnie. Główne przyciski macro umieszczono na górze (M1 do M12) są wąskie, by nie zajmowały dużo miejsca ale też wysokie. Taki kształt pozwala odróżnić je od umiejscowionych poniżej F-ek tylko za pomocą dotyku. Zresztą producent duży nacisk kładzie na bezwzrokowe poruszanie się po topografii klawiszowej. Ukłonem w stosunku do wielbicieli gatunku gier FPS – jest kombinacja WSAD, gdzie „W” ozdobiono dwiema wypustkami. Zamiast prawego „Windows”, do dyspozycji mamy klawisz z logo Steelseries, pełniący rolę funkcyjnego (czyli wduszamy go by regulować funkcje klawiatury). Kolejnym novum jest dodanie dwóch ukośnych kursorów (lewa-góra i prawa-góra). Mamy też podwójnej długość „Esc” i podwójnej grubości spację, która wygląda jak wielki prostokąt. Jako jedyna, nie jest podświetlona. Wszystkie inne mienią się jednolitym białym blaskiem o regulowanym stopniu natężenia (można go zupełnie wygasić). Wygląda to fajnie, a smaczku dodaje umieszczone w prawym górnym rogu logo firmy. Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest rozbudowana dolna część obudowy, a to dlatego, że projektanci zintegrowali w niej podkładki pod dłonie. Dzięki temu mamy dużo przestrzeni co bardzo ułatwia pracę.

Odwracając Apexa na drugą stronę odkryjemy przyczynę solidnego zespolenia klawiatury z podłożem. Stoi ona na czterech, szerokich i płaskich, gumowych nóżkach. Możemy dwie z nich wymienić, by uzyskać lepszy kąt (wymieniamy górne nóżki na wyższe). Zauważymy też 5 niewielkich, podłużnych szparek w dolnej części „podwozia”. Do czego służą?

Recenzja Steelseries Apex [RAW]
(kliknij, aby powiększyć)

Recenzja Steelseries Apex [RAW]

Recenzja Steelseries Apex [RAW]
Wymienne gumowe nogi na spodzie klawiatury, poczekaj aby zobaczyć

Otóż są to otwory przez które, w przypadku niefortunnego zalania klawiatury (co wcale nie jest takie rzadkie) nadmiar cieczy może spokojnie wypłynąć. Są na tyle duże, że mogą też posłużyć do odprowadzenia okruchów jedzenia. Plus za znajomość zwyczajów zapalonego gracza (kompulsywne podjadanie i picie ;) ). Nie jest to jednak jakieś specjalnie niespotykane rozwiązanie. Dzisiaj nawet tanie modele mają mniejsze lub większe otwory tego typu . Ostatnia sprawa związana z wyglądem. Klawiatura podłączana jest za pomocą długiego na dwa metry kabla USB. To świetny pomysł, zwłaszcza dla tych, którzy korzystać z niej będą przy dużym telewizorze HD. Niestety nie jest on nieplączący, jak to ma miejsce droższej wersji.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja Steelseries Apex [RAW] - klawiatura dla hardkorowców
 
 » Wstęp: Klawiatura klawiaturze nierówna
 » Powab czerni - czyli wygląd
 » Tłuczemy po blacie - czyli jak tam panie z używalnością?
 » Marchewka czy banan?
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »