Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test dysku SSD Team Group MP34 512GB w formacie M.2 2280
    

 

Test dysku SSD Team Group MP34 512GB w formacie M.2 2280


 Autor: Wedelek | DYD | Data: 08/11/19

Proces produkcji i gęstość zapisu

Na końcową cenę ogromny wpływ mają również takie czynniki jak jakość użytego materiału, proces produkcji czy typ samej komórki pamięci. W przypadku litografii sprawa jest dość prosta. Pomijając koszt opracowania, im niższy proces tym lepiej. Dzięki mniejszym tranzystorom rośnie gęstość ich upakowania, a co za tym idzie dostajemy pojemniejszy nośnik w którym ścieżki są krótsze.

Sprawa komplikuje się w przypadku typu użytej komórki. Najprostsze konstrukcje to tzw. SLC (Single Level Cell) pozwalające zapisać tylko jeden bit (0 lub 1). Zostały one stosunkowo szybko wyparte przez bardziej złożone układy MLC (Multi Level Cell) zdolne zapisać dwa bity (00, 01, 10, 11) oraz TLC (Triple Level Cell), w których zapiszemy jednocześnie aż trzy bity (od 000 do 111). Dzięki temu nośniki złożone z komórek TLC są o wiele pojemniejsze od starszych SSD bazujących na MLC przy zachowaniu tej samej ceny.

Niestety nie ma nic za darmo i im więcej stanów napięcia może przechowywać bramka tym niższa jej żywotność. Co gorsza różnice bywają ogromne. I tak komórka MLC wytrzyma około 100 000 cykli zapisu, w MLC jest to 10 000, a dla TLC możemy mówić o zaledwie 1000 cykli. Na pierwszy rzut oka wygląda to wręcz tragicznie. Na szczęście dzięki systemom zrównoważonego zapisu w praktyce pojemne modele spokojnie wytrzymają kilkanaście lat pracy. Zakładając rzecz jasna, że nie będziemy nieustannie nadpisywać zmian plikami o łącznej pojemności zbliżonej do pojemności samego SSD.

Kryją się za tym złożone algorytmy zaszyte w samym kontrolerze oraz pamięć cache, w której przechowywane są ostatnio używane dane. Poza tym na żywotność komórki wpływ ma przede wszystkim zapis danych, podczas gdy większość zadań jest związana z odczytem, który nie jest tak zabójczy dla SSD.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test dysku SSD Team Group MP34 512GB w formacie M.2 2280
 
 » Wstęp
 » Pamięć FLASH
 » Proces produkcji i gęstość zapisu
 » AHCI, NVMe i M.2
 » Team Group MP34 512GB
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »