RECENZJE | Test chłodzenia CPU SilentiumPC Grandis XE1236
Test chłodzenia CPU SilentiumPC Grandis XE1236
Autor: DYD | Data: 18/06/14
Test temperatur
Testy wydajności chłodzenia przeprowadzone zostały przy temperaturze otoczenia 27 °C. Wentylatory pracowały bez zamknięcia ich w obudowie. Zostały sprawdzone trzy komponenty poprzez obciążanie aplikacją Aida 64 (poprzez System stability test / Test all z wyjątkiem GPU i dysków):
(1) Temperatura procesora
(2) Temperatura otoczenia procesora
(3) Temperatura płyty głównej
Procesor Intel Core i7-2700K został podkręcony do poziomu 4.40GHz. Na chłodzeniu referencyjnym Intela w ciągu kilku sekund było 100 stopni i straszny hałas, więc test nie został zaliczony. Takie chłodzenie do podkręcania się nie nadaje. Wyposażenie testowego zestawu było następujące:
Płyta główna Asus P8P67 DELUXE
Procesor Intel Core i7-2700K o/c do 4.40 GHz: dostarczył Intel
2 x SSD 2.5 cala Kingston RAID0
Pamięć RAM 2 x DDR3 (Kingston HyperX DDR3-2000)
Zasilacz Antec HCP-750
Na wykresie podano maksymalne/szczytowe wartości temperatur dla danego rodzaju pomiaru. Rzeczywista/typowa temperatura samego CPU była kilka stopni niższa (zazwyczaj 2 lub 3 stopnie). Pod względem wydajności chłodzenia nie udało mu się pokonać swoich konkurentów, ale wyniki jest dobry. Na tylko dobry, że można z niego bezpiecznie korzystać przy mocno podkręconym sprzęcie. Jeśli chodzi o hałas to na tym polu jest bardzo dobrze.
Grandis z pojedynczym wentylatorem podczas niewymagającej pracy jest praktycznie bezgłośny, jego obroty wówczas oscylują w okolicy ~500rpm. Delikatny szmerek słychać przy dwóch coolerach, ale umieszczone w obudowie oddalonej o metr będą również bezgłośne. Podczas maksymalnego obciążenia obroty wentylatorów wzrastały do poziomu ~1100rpm. Przy jednym wentylatorze hałas był na niskim poziomie, przy dwóch już nieco bardziej się zintensyfikował.