Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test TP-LINK Neffos C5 Max - tani dualsim z dużym ekranem
    

 

Test TP-LINK Neffos C5 Max - tani dualsim z dużym ekranem


 Autor: Liluh | Data: 15/03/17

Co w środku? Sprzęt

Na początek garść parametrów:

Przejdźmy do zalet. Neffos C5 Max jest nieznacznie większy i cięższy od opisywanego na naszym portalu Huawei Honor 7, ale posiada większy od niego ekran. Wyświetlacz ma aż 5.5" i daje się to łatwo zauważyć. Rozdzielczość 1920x1080 z zagęszczeniem 401ppi daje wyraźny obraz, bez efektu "porwanych" czcionek, wyrazistymi i soczystymi kolorami (kontrast 1600:1), z kątem widzenia 178o. Dotyk działa bez pudła, dzięki czemu pisanie i przesuwanie odbywa się bezproblemowo.

Sercem telefonu jest ośmiordzeniowy procesor MT6753 Cortex-A53 taktowany zegarem 1,3GHz, oraz układ graficzny ARM Mali-T720 MP3. Oba charakteryzują się energooszczędnością, przy czym Mali T720 dedykowany jest systemowi Android i posiada nieco słabszą wydajność od swojego wydajniejszego ale bardziej prądożernego brata - T620. Na potrzeby telefonu średniej klasy spisują się jednak całkiem dobrze, choć jeśli chodzi o wydajność gier 3D - nie idealnie. Duży ekran i duża rozdzielczość sprawiają, że bardziej wymagające gry trójwymiarowe, po zmianie ustawień na najwyższe detale mogą się zacinać. Rozwiązaniem jest zmniejszenie detali lub rozdzielczości (jeśli się da). Niemniej, wsparty 2GB pamięcią RAM procesor Cortex naprawdę daje kopa, wczytując wszystkie pozostałe aplikacje w sposób szybki, a używanie ich przebiega bez najmniejszych zakłóceń z dużą responsywnością. Tę dysproporcję wydajności, widać najlepiej w testach benchmarków. AnTuTu nie miało litości dla biednego układu Mali T720 w teście 3D - wynik 5023 punktów jest ledwie połową tego, który osiągnął dwa razy droższy Honor 7 (wyposażony w układ ARM Mali-T628). Za to różnica we wszystkich pozostałych parametrach wynosiła li tylko od 10 do 25% (a Honor 7 ma lepszy procesor i więcej RAM). Co jak na dwukrotnie niższą cenę Neffos C5 Max, jest świetnym wynikiem. Skoro już tak porównujemy, warto podkreślić , że oba sloty na kartę SIM działają w trybie 4G (w Honor7 tyle jeden, drugi w 2G) co gwarantuje wysoką jakość połączenia (telefon ma wbudowaną redukcję szumów). Chociaż sam mikrofon mógłby być lepszy, nie zawsze dobrze zbiera dźwięk gdy nieco oddalimy od niego usta (zależy od kąta). C5 Max wytrzymuje na swojej baterii (3045 mAh) ok. 2 dni przy normalnym użytkowaniu, a ok. 3.5 godziny przy nieustannym odtwarzaniu filmów.

Standardowo wąskim gardłem w tańszych telefonach jest pojemność wbudowanej pamięci - 16GB, przy czym czysta instalacja systemu wraz z narzędziami pozostawia nam 9,76GB do wykorzystania. Niewiele, ale zawsze można się poratować kartą microSD (do 32GB).

Z początku niezłe wrażenie robią aparaty, przedni 5Mpix oraz tylny 13Mpix (4:3, a 16:9 maksymalnie w 6Mpix) chociaż ten drugi posiada pewną oczywistą wadę. Wydaje się, że jest dobrze jeśli weźmiemy pod uwagę cenę telefonu w stosunku do jakości zdjęć. Główny aparat ma autofocus i generalnie da się nim wychwycić nawet drobne szczegóły na zbliżeniu. Całkiem nieźle wychodzą też szersze, statyczne kadry. Z odwzorowaniem barw jest różnie, zależnie od światła na co aparat jest czuły (dlatego też nocne zdjęcia wypadają średnio). Dodano kilka trybów pracy: automatyczny, normalny, krajobraz, jedzenie, twarz, HDR oraz panoramę. Do tego potrafi doświetlić sobie zdjęcie lampkami LED lub użyć lampy błyskowej. Ale po dłuższej zabawie zaczynają się pierwsze wątpliwości. Reklamowany jako atut autofocus bywa irytujący, ponieważ próbuje przez cały czas dynamicznie regulować ostrość przez co w praktyce co chwila łapie ją i gubi. Nie zawsze uda mu się złapać ją za pierwszym razem. Da się z tym żyć, ale rozedrgana ostrość musi być uznana za wadę. Rozczarowuje praca kamery. Filmy nagrywane są z tak zwaną zmienną prędkością klatek.


To niestety standardowe rozwiązanie wśród tańszych telefonów. Niestety, efektem takiego zabiegu są filmy nagrywane poniżej 24 klatek / sekundę i tak jest też w opisywanym przypadku. Co ciekawe, to ile klatek będzie miało nagranie niewiele ma wspólnego z wybraną rozdzielczością (od 640x480 do 1920x1080). Chodzi o oświetlenie. Nagrywanie w słoneczny dzień, w jasnym pomieszczeniu albo nawet z włączonymi lampkami LED pozwala na uzyskanie średniej przynajmniej 26 klatek na sekundę. Przy mniejszej ilości światła parametr ten spada do ledwie 16-19 klatek na sekundę co jest już wynikiem poniżej wszelkich oczekiwań. Niestety, w opcji kamery autofocus jest równie mało stabilny i szaleje z ostrością tak przy bliskich kadrach jak i poruszających się obiektach. Dodatkowo, kiepskie oświetlenie i wzmożony ruch w kadrze spowoduje dziwne wahania głębi kolorów. O ile więc funkcjonalność aparatu jeszcze jakoś się broni, o tyle nagrywanie filmów to porażka.

Kolejnym minusem jest odtwarzanie dźwięku. Umieszczenie głośnika na tylnej ściance, w miejscu które zostaje totalnie zakryte gdy położymy telefon przed sobą oglądając film, było zdecydowanie złym pomysłem. W tym kontekście, fakt, że głośnik ma raczej małą moc i daje płaski, czasem rezonujący dźwięk dopełnia obrazu porażki. Ratunkiem mogą być przyzwoite, dołączone do pakietu słuchawki chociaż audiofile z pewnością nie będą specjalnie zachwyceni.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


iglak pogodny dzień (kliknij, aby powiększyć)


kora drzewa focus - pogodny dzień (kliknij, aby powiększyć)


kwiatek światło naturalne-ciepłe (kliknij, aby powiększyć)


neony bez LED (kliknij, aby powiększyć)


neony z LED (kliknij, aby powiększyć)


Noc ale jednak w dzień (kliknij, aby powiększyć)


noc bez led (kliknij, aby powiększyć)


noc z Led (kliknij, aby powiększyć)


Noc oświetlenie Lamp (kliknij, aby powiększyć)


Noc oświetlenie LED (kliknij, aby powiększyć)


pochmurny dzień (kliknij, aby powiększyć)


pomidory sklep (kliknij, aby powiększyć)


pomidory sklep pod kątem (kliknij, aby powiększyć)


pomidory sklep pod kątem z ukosa (kliknij, aby powiększyć)


przystanek bez LED (kliknij, aby powiększyć)


przystanek dzień (kliknij, aby powiększyć)


przystanek z LED (kliknij, aby powiększyć)


Roślinka światło naturalne (kliknij, aby powiększyć)


roślinka z LED (kliknij, aby powiększyć)


tulipan światło naturalne (kliknij, aby powiększyć)


tulipan światło pochmurny dzień (kliknij, aby powiększyć)


wrzos naturalne światło (kliknij, aby powiększyć)


wrzos z oświetleniem LED (kliknij, aby powiększyć)


zoom na szczegóły (kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test TP-LINK Neffos C5 Max - tani dualsim z dużym ekranem
 
 » Wstęp
 » Prezencja
 » Co w środku? Sprzęt
 » Używanie i oprogramowanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »