Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test obudowy desktop-HTPC SilverStone Grandia GD09
    

 

Test obudowy desktop-HTPC SilverStone Grandia GD09


 Autor: DYD | Data: 16/06/14

NUC PT14 - rzut okiem

NUC czyli Next Unit of Computing, to platforma Intela o wyjątkowo niewielkich rozmiarach, mniejszych jeszcze od Mini-ITX. Wydawane są gotowe rozwiązania oparte o płyty Intel NUC, lecz także można nabyć same płyty główne i zbudować sobie takiego malca. SilverStone posiada w ofercie na razie jeden model takiej obudowy NUC PT14, wydany jednak w trzech wersjach, różniących się kompatybilnością z daną płytą główną i różnymi rodzajami portów wizyjnych. Dostępne wersje to:
  • SST-PT14B-H2 (HDMI x 2)
  • SST-PT14B-H1T1 (HDMI + Thunderbolt)
  • SST-PT14B-H1D2 (HDMI + Display port x 2)
Każde wydanie danej obudowy kompatybilne jest z konkretnym modelem (lub modelami) płyty głównej NUC Intela. Sama obudowa jest oczywiście niewielkich rozmiarów o łącznej pojemności 0.5 litra, wymiarach 106mm x 38mm x 122mm (szerokość, wysokość, długość) i wadze 322g. Można więc ją spokojnie przyczepić np. do pleców monitora lub wyświetlacza dzięki mocowaniu VESA w rozmiarze 75 mm × 75 mm oraz 100 mm × 100 mm. Obudowę wykonano z aluminium, zaś system chłodzenia oparto o dwa rozwiązania. Po wewnętrznej stronie górnej pokrywy jest miedziany heat-pipe, który dodatkowo odprowadza ciepło z komponentów płyty głównej do obudowy, dzięki czemu NUC może pracować bezgłośnie. Kiedy wymagana jest praca z aktywnym chłodzeniem, mamy na dole zamontowany płaski wentylator 60x60x10mm pracujący w zakresie 0 - 2800 obr/min. Maksymalny hałas jaki generuje to chłodzenie to 22.37dBA wedle danych producenta. 4-pinowe podłączenie daje możliwość dopasowania obrotów coolera do PWM z płyty głównej. Na przednim panelu umieszczono jeden port USB, zaś na górnej pokrywie są miejsca dla diod LED oraz otwór dla przycisku zasilania.

W naszej redakcji znalazł się model SST-PT14B-H2, wyposażony w otwory dla dwóch portów HDMI. W wyposażeniu jest specjalna blaszana płyta ze wspominanym standardem mocowania VESA do monitorów, do której można łatwo przymocować naszego NUC-a. Wymaga to na wstępie użycia kilku śrub, po czym później wyjęcie i włożenie komputerka nie wymaga żadnych narzędzi. Aby dostać się do wnętrza NUCC-a należy odkręcić łącznie 8 śrub. We wnętrzu znajdziemy na górnej pokrywie dwa elementy pokryte pastę termoprzewodzącą, które stykać się będą z chipami płyty głównej, wytwarzającymi ciepłą temperaturę. Nasza obudowa kompatybilna jest z modelem płyty o oznaczeniu Intel DCP847SKE lub D33217GKE. Koszt tej pierwszej to około 440zł (Intel QS77 Express/Celeron Dual Core 847), druga to już droższy wydatek ok. 1000zł (Intel QS77/Core i3 3217-U). Na razie jednak nie udało nam zdobyć takiej płyty do testów, więc póki co odkładamy temat i powrócimy do testów NUC-a po zdobyciu testowego egzemplarza. Sama obudowa wygląda jednak na solidnie wykonaną z możliwością pracy w wersji pasywnej. Cena NUC PT14 wynosi 169zł.

NUC PT14
Szary kartonik z obudową (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Pełne wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Góra obudowy, widać miejsce dla dwóch diod i otwór na przycisk Power (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
NUC mieści się w dłoni... (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Przód obudowy i miejsce na 1 port USB(kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Bok (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Tył i wyprowadzenia, m.in. na 2 x HDMI w tej wersji (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Spód i wylot dla wentylatora, są też otwory mocowania dla systemu VESA (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
W środku (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Radiatory połączone z obudową, w zasadzie cała górna pokrywa jest radiatorem (kliknij, aby powiększyć)

NUC PT14
Chłodzenie aktywne 60 mm(kliknij, aby powiększyć)


Płyta DCP847SKE (kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test obudowy desktop-HTPC SilverStone Grandia GD09
 
 » Wstęp i dane techniczne
 » GD09 bardziej wnikliwie
 » Zaglądamy do środka i montujemy sprzęt
 » NUC PT14 - rzut okiem
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »