Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Robot pod strzechą – Test iRobot Roomba 776p
    

 

Robot pod strzechą – Test iRobot Roomba 776p


 Autor: NimnuL | Data: 13/11/15

Podstawy – eksploatacja


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Roomba nie jest urządzeniem całkowicie bezobsługowym i okresowo wymaga rozebrania i oczyszczenia za pomocą dołączonych narzędzi oraz np. tradycyjnego odkurzacza (sic!). Rozebranie elementów eksploatacyjnych na czynniki pierwsze jest jednak dziecinnie proste, a gruntowne ich wyczyszczenie zabiera zaledwie kilka minut i nie wymaga narzędzi, za wyjątkiem szczotki bocznej, do demontażu której potrzebny jest niewielki śrubokręt.

Roomba została wykonana z masywnych tworzyw sztucznych, przy czym zderzak pokryto miękką gumą. Całość zbudowana jest w sposób solidny i nie wzbudziła moich wątpliwości w kwestii trwałości i długowieczności konstrukcji. Tego też można oczekiwać po urządzeniu kosztującym 2200zł. Czego nie należy oczekiwać, to fakt łatwego rysowania srebrnych elementów obudowy, które malowane są powierzchniowo. Sposób pracy Roomby sprawia, że już po kilku tygodniach odkurzania obudowa nosi wyraźne ślady użytkowania. O tym jednak za chwil kilka.

Szereg materiałów eksploatacyjnych oraz akcesoriów dodatkowych znajdziemy np. na stronie producenta

Abstrahując od kwestii ceny, za tak szeroki wybór należy się wielka pochwała – to nieczęsta sytuacja, gdy producent tak chętnie udostępnia części zamienne. Tutaj znajdziemy nie tyko typowe elementy eksploatacyjne jak filtry HEPA, szczotki czy akumulator, ale także podzespoły, które są raczej odporne na naturalne zużycie: główne kółka jezdne, pojemnik na brud oraz stacja dokująca. Nie zabrakło również takich akcesoriów jak: pilot zdalnego sterowania, dodatkowe wirtualne ściany, wirtualna latarnia oraz zasilacz. Jeśli ktoś lubi przebieranki to może dokupić naklejkę za 80zł – do wyboru jest aż 27 wzorów, kolorów i deseni.

Producent zaleca wymianę filtrów HEPA minimum co 2 miesiące – to być może higieniczne ale i kosztowne podejście. W praktyce zdecydowałem się na wyjmowanie i gruntowne odkurzanie tych malutkich filtrów co około dwa tygodnie, przywracając je tym samym do stanu bliskiego fabrycznego. Przyznaję jednak, że po blisko 5 miesiącach użytkowania filtry zaczęły nosić trwałe oznaki zabrudzenia, przypuszczam zatem że zbliża się koniec ich żywota. Biorąc pod uwagę koszt zestawu wynoszący około 90zł za 3 pary, jest to wydatek do zaakceptowania przy założeniu, że nie będziemy się kurczowo trzymać zaleceń producenta.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Robot pod strzechą – Test iRobot Roomba 776p
 
 » Podstawy - budowa
 » Podstawy – eksploatacja
 » Gdy kota nie ma ...
 » Dla kogo?
 » Pomysł na czystość?
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »