KC200 to model kamery zewnętrznej wykonany we współpracy dwóch firm TP-Link oraz Kasa. Dzięki odpornej obudowie na warunki atmosferyczne, kamera może być stosowana na zewnątrz budynku. Cechuje ten produkt łatwa instalacja oraz sterowanie tylko za pośrednictwem dedykowanej aplikacji z Google Play i App Store. W artykule sprawdzimy jej możliwości w dziedzinie bezpieczeństwa i jakość nagrań, które kamera maksymalnie rejestruje w rozdzielczości 1080p, także z trybem nocnym. Zapraszam do recenzji kamery TP-Link Kasa Cam Outdoor KC200.
1. Jakość wykonania, budowa i cechy specjalne
Kamera ma kształt kuli, jednak z odciętym fragmentem, gdzie umieszczono obiektyw. Jej gabaryty są nie duże, mieści się swobodnie w dłoni i waży około 310g. W zestawie znajdziemy kołki montażowe, przy pomocy których możemy solidnie przymontować część dolną uchwytu kamery do ściany. Następnie pozostałą część uchwytu wpinamy w zamontowany wcześniej element a kolejny krok to wpięcie kamery w uchwyt. Mocowanie kamery na uchwycie jest bardzo łatwe i szybkie, a to dzięki zastosowanie magnesów w obudowie. Kamera jest osadzona solidnie a dodatkowo mamy dość spore pole regulacji położenia kamery w pewnym zakresie kątowym, co widać na poniższym obrazku.
Manewrowanie kamerą ułatwia system magnetyczny
Manewrowanie kamerą ułatwia system magnetyczny
Jakość wykonania obudowy kamery i sprawia wrażenie solidnej i użycia dobrej jakości tworzywa. Zdążyło się że kamera uderzyła w elewacje budynku i to zdążenie nie spowodowało uszkodzeń kamery. Kamera może być oczywiście stosowana też wewnątrz pomieszczenia, jednak jej cechy specjalne takie jak dopuszczalna temperatura pracy w zakresie od -20°C do 43°C, dopuszczalna wilgotność powietrza 10%~95% oraz stopień ochrony przed warunkami atmosferycznymi IP65 powodują że można ją stosować także na zewnątrz. Do zewnętrznego użytku konieczny jest jednak dostęp do gniazdka odpornego na warunki atmosferyczne. Kamera posiada 3-metrowy kabel USB wpinany w gniazdko (takie jak do smartfonów), więc jest możliwość jego przedłużenia poprzez opcjonalne wydłużające kable USB.
Gniazdko USB do zasilania kamery (kliknij, aby powiększyć)
Kamera na obudowie posiada wbudowany głośnik, jest także wbudowany mikrofon oraz przycisk reset do przywracania ustawień fabrycznych. Żadnych innych elementów funkcjonalnych czy przycisków na obudowie nie znajdziemy. W samym uchwycie kamery jest jeszcze tylko miejsce na wpięcie przewodu USB, aby łatwiej móc go poprowadzić.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Ten element uchwytu montujemy do ściany, a następnie pozostały uchwyt kamery wpinamy w ten element (kliknij, aby powiększyć)
I kamera zamontowana poziomo (kliknij, aby powiększyć)
Uchwyt posiada miejsce na wpięcie kabla, aby nie latał luzem (kliknij, aby powiększyć)
Widać na tym zdjęciu gniazdo mikrofonu oraz wyjście głośnika, nad logiem TP-linka jest dioda LED (kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Co do specyfikacji kamery, to transmisja strumieniowa wideo dochodzi do 1080p i 30 kl./s w kompresji H.264. Wymagania systemowe to minimum Android 4.4x+ lub iOS 10+, nie działa z poziomu Windowsa czy przeglądarki. Nie jest to klasyczna kamera IP, jej porty są ukryte i niestety nie można korzystać z aplikacji i programów dla kamer IP innych producentów, lecz tylko dedykowanej od firmy Kasa. To dość spore ograniczenie kamery, jeśli ktoś posiada kilka kamer różnych producentów. Dane przetwornika obrazu: 1/2,7“(Φ6,6), soczewki F/NO: 2.0; ogniskowa: 3,21mm; kąt podglądu obrazu FOV = 130°; tryb nagrywania w nocy do 9 metrów. W kwestii połączenia Wi-Fi, kamera pracuje w częstotliwości tylko 2,4GHz, bezpieczeństwo transmisji mamy dzięki 128-bitowemu szyfrowaniu AES z SSL/TLS. Prędkości połączeń bezprzewodowych to odpowiednio: 11Mb/s (802.11b), 54Mb/s (802.11g) oraz 150Mb/s (802.11n).
2. Instalacja i aplikacja Kasa
Instalacja kamery nie powinna nikomu sprawić problemów. Zaczynamy od pobrania aplikacji Kasa z Google Play (lub analogicznie dla Apple) i po jej uruchomieniu i rejestracji użytkownika w kilku krokach apka przeprowadzi nas przez proces instalacji i uruchomienia kamery. Jest także ilustrowany opis montażu kamery do ściany, w zależności czy montujemy ją wewnątrz czy na zewnątrz budynku. Aplikacja jest tylko w języku angielskim i umożliwia sterowanie kilkoma modelami kamer firmy Kasa, a także innymi produktami typu ‘smart’ tego producenta jak inteligentne gniazdka, żarówki, czujniki ruchu, czy smart-przełączniki. Apka współpracuje także z takimi systemami jak: Amazon Alexa, Google Assistant, IFTTT czy Samsung SmartThings. Jeśli mamy kilka zgodnych urządzeń możemy tworzyć scenariusze działań przy pomocy aplikacji Kasa.
Zobaczmy teraz co oferuje nam aplikacja dedykowana dla kamery KC200. Po jej uruchomieniu mamy widok na zakładkę 'Devices' i tam widać listę naszych modeli podpiętych pod apkę, czyli aktualnie samą kamerę Outdoor (tak została nazwana, można zdefiniować jej nazwę w ustawieniach). Klikając w zieloną w kamerkę można szybko włączać i wyłączać kamerę (oczywiście zdalnie przez smartfon także będąc poza domem, nie tylko w zasięgu Wi-Fi). Widać też na liście kamer informacje, kiedy ostatnio kamera wykryła jakieś zdarzenie.
Po kliknięciu w kamerę przechodzimy do podglądu widoku na żywo z kamery. Oczywiście podgląd możliwy jest zdalnie przez internet, jest to automatycznie skonfigurowane w aplikacji Kasa i nie musimy (i na dodatek nie możemy, bo producent nie udostępnił takich opcji) ustawiać czy udostępniać żadnych portów na routerze. W podglądzie live, można powiększyć ekran, uruchomić zdalnie alarm (kamera zacznie wydawać dźwięk o trzech stopniach głośności regulowanych w ustawieniach), można wcisnąć mikrofon w aplikacji i mówić do smartfona, wówczas z kamery wydobędzie się dźwięk. Komunikacja jest dwukierunkowa, więc można się komunikować między kamerą a smarftonem, jednak nie jednocześnie - kiedy mikrofon jest wciśnięty w aplikacji Kasa wówczas nic z kamery nie usłyszymy jak ktoś do nas coś powie i na odwrót tak samo. Na tym ekranie widać także ostatnie nasze nagrania z kamery oraz możliwość uruchomienia harmonogramu działania kamery, jeśli nie chcemy aby kamera działała cały czas tylko w wybrane dni lub godziny.
W zakładce 'Acitvity' widać nasze nagrania sprzed 30 dni, jednak aplikacja Kasa przechowuje je u siebie w chmurze tylko przez 2 dni. Później nagrania są automatycznie kasowane. Dostępne nagranie możemy w każdej chwili ściągnąć do siebie na smartfon lub udostępnić w różnych miejscach. Można video wysłać także na maila w postaci specjalnego linka (url) i wówczas video jest odtwarzane na specjalnej stronie www.kasasmart.com z odpowiednim tokenem z możliwością odtworzenia z prędkościami 0.5x, 1x, 1.5x, 2x. Nie ma możliwości zapisu video z poziomu tego linka. W apce jest też usługa dodatkowo płatna o nazwie Kasa Care, która oferuje m.in. dłuższe przechowywanie nagrań w chmurze (do 30 dni), jednak niestety nie działa ta usługa w naszym regionie.
Na koniec pozostała zakładka 'Device Settings', gdzie mamy trochę ustawień działania naszej kamery. Zaczynając od góry możemy włączyć/wyłączyć kamerę. Następnie możemy sobie ustalić własną nazwę kamery. Później jest sekcja notyfikacji czyli powiadomień o zdarzeniach, jak kamera wykryje ruch lub dźwięk. Powiadomienia przychodzą na smartfona z poziomu aplikacji (nie na maila) i można ustalić ich częstotliwość i czas, kiedy mają być aktywne. Następnie ważna kwestia, ustawienie strefy, która ma być aktywna dla wykrywania ruchu, można zdefiniować kilka stref. W sekcji 'Privacy and Sensitivity' ustalamy czy nagranie ma być z audio, czy ma być samo powiadomienie, bez nagrywania, a także czułość wykrywania ruchu, wykrywanie aktywności przez dźwięk (3 poziomy). Jest ustawienie jakości video: 1080p, 720p i 360p. Nie zabrakło opcji dla trybu nocnego, ustawień syreny alarmowej, zarządzania diodą LED na kamerze oraz kilku tutoriali do montażu i obsługi kamery.
3. Kamerka w akcji i podsumowanie
Kamera przede wszystkim zasługuje na dużą pochwałę za stabilność jej pracy i ciągłą komunikację z kamerą. Podczas kilkumiesięcznego testowania i użytkowania kamery bardzo rzadko występowały problemy z łącznością. Tak jak inne kamerki IP (tradycyjne z dostępem do portów) dość często traciły komunikację, tak w przypadku pracy i dostępu zdalnego do kamery KC 200 praktycznie nie było z tym żadnych problemów. Duży plus za to dla producenta.
Kamera precyzyjnie wykrywa ruch jeśli obiekt jest dość blisko kamery. Obiekty ruchome oddalone o 10 metrów nie są rejestrowane przez czujniki ruchu kamery KC200, nawet przy ustawieniu czułości wykrywania ruchu na maksimum. Obiekty uchwycone na kamerze co wyraźne, także tryb nocny działa całkiem sprawnie.
Jakość nagrań wideo jest dobra, choć deklarowane 30kl./s w 1080p ciężko było uzyskać, framerate z reguły był poniżej 20kl./s, jeszcze w zależności bliskości od routera. W odległości 3 metrów dało się uzyskać 25kl./s. Poniżej porównanie nagrania wewnątrz w trzech trybach jakości video: 1080p, 720p i 360p. Szeroki kąt (130°) zbiera spory zakres pola widzenia, a właściwe ustawienie kamery dodatkowo ułatwia magnetyczny uchwyt.
Zapis kamery w 1080p @ 25fps
Zapis kamery w 720p @ 25fps
Zapis kamery w 360p @ 25fps
Kamera na pewno przypadnie do gustu osobom, które nie chcą się zagłębiać w szczegóły ustawień kamer IP, jak udostępnianie portów, a liczy się dla nich łatwość instalacji i prostota obsługi tylko z poziomu smartfona czy tabletu. Dedykowana aplikacja Kasa działa sprawnie i ogarnia większość rzeczy potrzebnych dla prostego domowego monitoringu. Dla posiadaczy kamer IP różnych producentów, którzy korzystają z aplikacji także z poziomu przeglądarki czy PC agregujące kilka kamer różnych producentów (np. IP Camera Viewer czy Synology Surveillance Station), brak takiej współpracy kamery KC200 będzie dużym minusem. Trochę wątpliwe pod względem prywatności mogą być też zapisy wideo tylko w chmurze na serwerach firmy Kasa, bez możliwości zapisu w innym miejscu. W dodatku tylko 2 dni utrzymania nagrań to trochę mało, ale dodatkowe usługi są u nas na razie nieaktywne. Z drugiej strony nagrania w chmurze dają bezpieczeństwo na wypadek zniszczenia kamery.
Poniżej jeszcze kilka przykładowych nagrań, w tym także w trybie nocnym (zarówno z użyciem widoku nocnego jak i bez jego użycia).
Zapis dzienny w 1080p @ 12fps
Zapis dzienny w 1080p @ 12fps
Zapis nocny (tryb nocny) w 1080p @ 12fps
Zapis nocny (tryb dzienny) w 1080p
Zapis wewnętrzny z oświetleniem i bez (tryb dzienny i nocny) w 1080p @ 22 fps
Cena kamery TP-Link Kasa Cam KC200 WiFi FullHD wynosi obecnie około 650zł. Szczegóły techniczne na stronie producenta.