Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test macierzy NAS: Omninas KD20 i Terra Master F2NAS-2
    

 

Test macierzy NAS: Omninas KD20 i Terra Master F2NAS-2


 Autor: DYD | Data: 27/08/13

Funkcje i praca z Omninas KD20


Settings (ustawienia)

NASa w postaci modelu Shuttle KD20 testowaliśmy przy oprogramowaniu firmware z końca czerwca (wersja 2.31.20130614), która póki co nie wniosła polskiej wersji językowej, działamy więc w angielskiej edycji. Ustawienia mają kilka zakładek, między innymi włączenie/wyłączenie serwera Itunes, informacje o konfiguracji Sieci (nazwa, grupa robocza, IP i inne), ustawienia czasu (można pobierać dane z Internetu), głównego hasła i kodowania znaków, dość szczegółowe logi, ogólne informacje o naszym serwerze NAS oraz resetowanie ustawień wraz z wgrywaniem nowego firmware. Poniżej zrzuty ekranu z tej sekcji, każdą funkcję będziemy wieńczyć screenshotami.(kliknij, aby powiększyć)Storage (konfiguracja dysków)

Tę funkcję i zakładkę częściowo już poznaliśmy podczas instalacji. Tutaj ustalamy tryb pracy naszych dysków, czyli definiujemy rodzaj Raida, szerzej o tym we wcześniejszym rozdziale. Łącznie mamy trzy zakładki: "RAID Manager", "Disk Manager" oraz "Auto Mirror". Pierwszym tworzymy wybrany tryb Raid. "Disk Manager" pokazuje nam panel kontrolny o naszych dyskach w systemie, ewentualnie zewnętrznej pamięci (pendrive lub karta SD). Przy dyskach mamy info S.M.A.R.T. pochodzące z linuksowej aplikacji smartctl version 5.36. Jest informacja o zajętości macierzy, rodzaju systemu plików, funkcja formatowania i sprawdzenia macierzy (ewentualnej naprawy). "Auto Mirror" działa tylko kiedy nasze dyski pracują jako mirroring (RAID 1). Wówczas po włożeniu wpierw jednego dysku z danymi, wkładamy drugi i następuje proces duplikacji dysków. Tylko w trybie RAID 1 jest możliwe wyciąganie dysków podczas pracy urządzenia (hot-swap), w zależności od dysku, naciskami przycisk na obudowie i czekamy do momentu, kiedy dysk będzie można wyciągnąć z NASa.


(kliknij, aby powiększyć)Share (zakładanie kont użytkowników i dostępów)

W tej sekcji zakładamy konta użytkownikom, którzy będą mieli dostęp do wybranych katalogów na macierzy NAS. Użytkownik może mieć dostęp ograniczony do danego katalogu, np. tylko do odczytu. Można także zakładać katalogi i nadawać im prawa dostępu dla wybranych lub wszystkich użytkowników. To jest istotna kwestia, bo dzięki temu ustalone tutaj katalogi będą później widoczne w naszej prywatnej chmurze, przez zdefiniowanych w tymi miejscu użytkowników. Katalogi nie mogą mieć spacji, muszą mieć ilość znaków między 2 a 16. Opis katalogu może być dłuższy (64 znaki) i mieć spacje.(kliknij, aby powiększyć)USB (ustawienia USB, autokopiowania)

W dziale USB są dwie zakładki "Auto Copy" i "Printer Setting". Pierwsza z nich służy do ustawienia automatycznego zgrywania danych z pamięci pendrive i karty SD do katalogu, który wskażemy w ustawieniach. Kiedy zainicjujemy takie autokopiowanie np. dla kart SD, to po jej włożeniu do NASa zostanie w stworzony katalog "autocopy/sd_1/20130731110004" i tam cała zawartość karty zostanie zgrana. Po jej wyjęciu i kolejnym włożeniu, zostanie założony nowy katalog w ścieżce "autocopy/sd_1/" i ponownie cała karta zostanie zgrana. Jeśli pojawi się problem, wówczas odpowiedni sygnał dźwiękowy i dioda LED w urządzeniu nas o tym fakcie poinformuje. Udane kopiowanie zostanie potwierdzone odpowiednim sygnałem z NASa - lista sygnałów dźwiękowych i świetlnych została szczegółowo opisana w instrukcji (najnowszą wersję manuala można pobrać w PDF ze strony producenta).

W zakładce "Printer Setting" ustawiamy współdzielenie w sieci lokalnej podłączonej drukarki przez USB. Nasza laserowa drukarka OKI MB451 została wykryta i dzięki urządzeniu NAS będą ją widziały inne komputery w sieci lokalnej. Podczas wykrywania drukarki na komputerze w sieci mogą być potrzebne dodatkowe sterowniki, przy pierwszej instalacji. Nasza drukarka była rozpoznana jako "USBDevice_u" i konieczne było wgranie sterowników producenta.Backup (kopia zapasowa)

Czas na istotną zakładkę do tworzenia kopii zapasowych naszych wrażliwych i nie tylko, danych. Tutaj trochę dziwna sytuacja, bo można w tej sekcji tworzyć backup, ale danych gromadzonych bezpośrednio na macierzy. Wybieramy wpierw katalog, który chcemy dodać do backupu, następnie wpisujemy opis tego zdania, teraz można wybrać źródło do zapisu backupu - jeśli mamy wpięty pendrive lub dysk USB wówczas można zgrać dane z NASa do "External Devices". Można też zrobić backup na innego NASa, o ile takowego posiadamy w sieci lokalnej. Zabrakło możliwości zrobienia szybkiego backupu danych z lokalnego komputera/dysku. W tej sekcji więc można tworzyć kopie zapasowe z macierzy, o pojemności w naszym przypadku 8TB - chyba powinno być odwrotnie? Dobrze, że poprawnie działa zgrywanie funkcji autokopiowania, ale dotyczy to tylko dysków USB, pamięci pendrive i kart SD. A co z danymi zapisanymi lokalnie na dysku? Można ustawić harmonogram uruchamiania backupu, sprawdzić logi kopii zapasowych (w tym funkcji autokopiowania) i przejrzeć zapisane zadnia backupowe.


(kliknij, aby powiększyć)BT download (torrent)

Kolejną funkcjonalnością Omninas KD20 jest pobieranie i wysyłanie plików torrent. Aby usługa zaczęła działać, nie może być włączony media serwer DLNA, o którym piszemy poniżej. Po wystartowaniu "BT download" w pierwszych kroku można ustawić czy usługa ma działać zawsze czy w ustalonych przez nasz trzech porach godzinowych. Następnie trzeba mieć lokalnie lub na dysku NAS zapisany plik z końcówką ".torrrent" , aby rozpocząć pobieranie/wysyłanie danego torrenta. System działa sprawnie i nie mam zastrzeżeń do jego funkcjonowania. Można ustawić limity pobierania/wysyłania, choć zabrakło opcji "bez limitu". W zakładce "Inspector" otrzymamy szczegółową informację o pliku torrent, źródle trackera, ratio, ilości użytkowników od których pobieramy plik i inne informacje.(kliknij, aby powiększyć)Share Box (prywatna chmura)

Usługa Share Box umożliwia stworzenie w szybki sposób prywatnej chmury z ustalonym dostępem do wybranych katalogów przez Internet. Musimy mieć wpierw zdefiniowanego chociaż jednego użytkownika (we wcześniejszej sekcji "Share") z dostępne publicznym do wybranych katalogów. Teraz wybieramy nazwę dla naszej chmury (nazwaliśmy "twojepc"), minimalnie 6 znaków, ustalamy hasło do niej, wybieramy port (standardowo 3200, a może to być dowolny adres między 3200 a 6400. Jeśli chcemy, aby dostęp był z każdego miejsca w sieci Internet, a nie tylko w lokalnej sieci, trzeba w routerze otworzyć ten port do publicznego dostępu (zazwyczaj szukamy tego pod ustawieniami "Port Forwarding" w routerze). Następnie po wejściu na stronę http://www.omninas.net wpisujemy nazwę wcześniej podaną (u nas testowo "twojepc"), następnie podajemy nazwę/hasło użytkownika, i po kilku sekundach powinniśmy mieć dostęp do panelu (korzysta z aplikacji AjaXplorer) z dostępem do wybranych katalogów na serwerze NAS w oknie przeglądarki. Z tego poziomu możemy przeglądać zdjęcia, odtwarzać muzykę z filmami już nie daje rady. Można kopiować, przenosić, kasować pliki, uploadować nowe pliki, ściągać lokalnie całą zawartość z udostępnionego katalogu NASa. Jest prosta wyszukiwarka plików, brakuje za to szybkiej możliwości wystawienia "na zewnątrz", w Internecie danego pliku lub spakowanej paczki danych. Na hasło lub bez hasła. Tak, aby podać unikalny link i osoba, która go zna mogła pobrać to co wskazaliśmy.


(kliknij, aby powiększyć)

Jak skonfigurujemy użytkownika i usługę chmury w Omninas.Net można pobrać aplikację na Androida lub iPhone'a o nazwie Omninas. Posiada dwa rodzaje logowania: poprzez WAN (Internet) do domeny "nasza-nazwa.omninas.net" lub w sieci lokalnej LAN bezpośrednio do naszego NASa. Z poziomu smarftona wybieramy połączenie WAN lub LAN, wpisujemy nazwę/hasło zdefiniowanego użytkownika i mamy podobne możliwości działania jak przy opisywanej wyżej aplikacji "przeglądarkowej". Działa również przeglądanie zdjęć, muzyki i niektóre filmy też są odtwarzane. Aplikacja działa względnie sprawnie, nie ma jakiś wybitnych cech, brakuje jej możliwości uruchomienia np. pliku MKV w innej aplikacji. Sama z siebie wydaje jedynie komunikat, że nie zna pliku MKV. Do filmów lepiej sprawdzi się dowolna aplikacja z DLNA i serwer DLNA, o którym poniżej będziemy pisać.

Serwer DLNA

KD20 umożliwia szybkie uruchomienie serwera plików multimedialnych (video, muzyka, zdjęcia) zgodnego z DLNA. Wystarczy wejść w zakładkę "Media Server" i wystartować usługę. Pliki powinny być widoczne na urządzeniach zgodnych z DLNA umieszczonych w katalogu "disk". Standardowo serwer widoczny jest jako "myTwonky Library at OMNINAS-498AD7", nazwę można później zmienić w panelu administracyjnym. Usługa DLNA korzysta z rozwiązania myTwonky.com. Nie ma problemów z działaniem DLNA, można uruchamiać filmy podczas gdy NAS wykonuje np. zapis plików. Nie można jednak jednocześnie korzystać z serwera DLNA i serwera dla plików torrent. Albo jedno działa albo drugie. Pliki odtwarzane były szybko i płynnie w sieci LAN 100mbit i WiFi na smartfonie, również zapisane jako 1080p (H264). Można więc mieć kolekcję filmów, zdjęć czy muzyki na serwerze NAS i strumieniować w czasie rzeczywistym treści np. na smartfona, tablet, TV czy inne urządzenie zgodne z DLNA.

Po kliknięciu w "Go To MediaBOX" można przejść do panelu Omninas Media BOX w przeglądarce pod adresem http://192.168.1.112:9010/ (numer IP zależny od naszej sieci lokalnej). Znajdziemy tam dostęp do naszych filmów, zdjęć i muzyki (zamieszczonych w katalogu "disk"), które możemy uruchomić w oknie przeglądarki. Są także opcje tworzenia playlist, sortowania po dacie, folderach, ocenianie, etc. Jeśli mamy inne urządzenia DLNA można skorzystać w funkcji agregacji do wyświetlenia wszystkich treści w jednym miejscu. W ustawieniach Omninas Media BOX można dodać nowy katalog z udostępnianymi treściami oraz wskazać, które urządzenia mają mieć do dostęp do plików strumieniowanych poprzez DLNA. Status podaje aktualnie ilość plików na serwerze: (Videos:2 Songs:35 Photos:24) oraz informuje czy streaming jest w trakcie działania. Usługa działa sprawnie i bezkonfliktowo.(kliknij, aby powiększyć)Pozostałe właściwości

Transfery. Kopiowanie po sieci LAN 100mbit to około 12MB na sekundę zarówno zapis jak i odczyt. Wedle danych producenta odczyt i zapis przy urządzeniach zgodnych z LAN 1Gigabit wynoszą odpowiednio 75/55 MB/s. Rzeczywiste transfery były nieco niższe. Po podpięciu NAS-a KD20 bezpośrednio do karty gigabitowej (Intel Ethernet I217-V) odczyt był na poziomie 56MB/s, a zapis 45MB/s. Zgrywanie danych z szybkiego pendrive USB3.0 czy karty SD odbyła się bardzo szybko (z portu USB3.0).

Pobór mocy: po uruchomieniu z działającym wentylatorem 27W, co ciekawe po rozpoczęciu zgrywania danych na NAS pobór mocy spadł do 24W. Przy korzystanie z Media BOX DLNA i puszczeniu filmu 1080p pobierał niecałe 27W. Tyle samo pobierał NAS przy korzystaniu z usługi torrent. Wszystkie pomiary przy dwóch dyskach Seagate Constellation ES.3 4TB i włączonym wentylatorze, który aktywuje się kiedy sprzęt uzna że trzeba włączyć chłodzenie. Wentylator pobiera około 1-2W. Testy odbywały się przy temperaturze 27 °C, nawet w takich warunkach chłodzenie czasowo ustawało, nawet podczas działania dysków czy usługi torrent. Przy 25 °C i niżej wentylator dużo rzadziej się aktywuje. Czas przejścia w tryb oszczędzania energii ("Power Saving Time") standardowo ustawiony jest po 10 minutach bezczynności - można to zmienić w ustawieniach. W trybie oszczędzania energii pobór mocy wyniósł 6.7W.

Czas uruchamiania. Urądzenie NAS wyposażone w dwa dyski Seagate Constellation ES.3 4TB gotowe jest do pracy po upływie 1 minuty 43 sekund, czas zamykania to 20 sekund. Czas "wybudzenia" z trybu oszczędzania energii to około 4-5 sekund.

Pozostałe sprawy użytkowe. Urządzenie pracuje względnie cicho, kiedy nie działa wentylator - wówczas słychać tylko pracujące talerze dysków i czasem "chrobotanie" głowicy. Podczas aktywności wentylatora pojawia się irytujący hałas połączony z lekkim piskiem. Przydałaby się bardziej cicha jednostka chłodząca. Z poziomu aplikacji OMNINAS_Finder możemy zmapować wybrane katalogi sieciowe macierzy NAS i zastąpić je wybraną literą dysku. Dzięki temu będzie możliwe szybki dostęp do danych z poziomu Windowsa. Zabrakło usługi FTP, co często wykorzystywane jest w firmach typu SOHO.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test macierzy NAS: Omninas KD20 i Terra Master F2NAS-2
 
 » Shuttle KD20 i Terra Master F2NAS-2 specyfikacja
 » Shuttle Omninas KD20 wygląd, wyposażenie
 » Instalacja Omninas KD20
 » Funkcje i praca z Omninas KD20
 » Terra Master F2NAS-2 wygląd, wyposażenie
 » F2NAS-2 instalacja
 » Funkcje i praca z F2NAS-2
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »