Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Teratrend TowerStor TS231U i Seagate Constellation ES.3 4TB
    

 

Test Teratrend TowerStor TS231U i Seagate Constellation ES.3 4TB


 Autor: DYD | Data: 16/05/13

Test Teratrend TowerStor TS231U i Seagate Constellation ES.3 4TBTeratrend to nowa marka znanej firmy SilverStone, która do tej porty specjalizowała się głównie w produkcji obudów, wentylatorów i innych akcesoriów z działu chłodzenie. Teraz, wprowadzając markę Teratrend, firma zaczyna także działania na polu produktów do magazynowania danych (seria TowerStor) oraz mobilnych akumulatorów (PocketPower). W niniejszej recenzji przyjrzymy się bliżej produktowi o nazwie Teratrend TowerStor TS231U, który jest zewnętrzną stacją na dwa dyski 3.5 cala SATA (do 4TB) z własnym systemem RAID 0, 1 i Combine, wyposażonym w USB3.0 oraz port eSATA. Dodatkowo przetestujemy dwa nowe korporacyjne dyski Seagate Constellation ES.3 o pojemności 4TB wykorzystując TowerStor TS231U.

Teratrend TowerStor TS231U specyfikacja i opis

TS231U to stacjonarna, zewnętrzna, dwuzatokowa obudowa na dwa dyski twarde w rozmiarze 3.5 cala z interfejsem SATA, posiadająca własne zasilanie, chłodzenie oraz wbudowany, sprzętowy kontroler RAID. Obudowa w kolorze czarnym wykonana jest głównie ze stalowej blachy oraz dodatkowo z aluminium, z którego to materiału wykonano przednie drzwi obudowy. Bez dysków TowerStor TS231U waży blisko 2kg i posiada wymiary 214 mm (długość) x 130 mm (szerokość) x 115 mm (wysokość). Urządzenie pracuje pod kontrolą układu JMB352 firmy JMicron, który zarządza komunikacją między SATA a kontrolerem USB oraz zawiera zintegrowany mikroprocesor 60MIPS 8051. Urządzenie chłodzone jest poprzez 70 mm wentylator, umieszczony z tyłu obudowy. TS231U nie należy do najcichszych, więc podczas pracy zarówno same dyski, jak i chłodzenie generują słyszalny hałas. W przypadku bezczynności po 5 minutach urządzenie przechodzi w tryb uśpienia i wówczas jest bezgłośne. Do komunikacji z komputerem, urządzenie wykorzystuje dwa złącza: USB3.0 (maks. 5Gbps) kompatybilne z USB 2.0 lub eSATA (maks. 3Gbps). W TowerStor TS231U można zamontować dwa dyski HDD o pojemności do 4TB każdy. Urządzenie jest obsługiwane przez systemy Windows XP, Vista, 7, Mac OS 10.x oraz Linux Kernel 2.6.31 i wyżej.


Opakowanie TS231U (kliknij, aby powiększyć)


Wyposażenie TowerStor TS231U (kliknij, aby powiększyć)


Kable USB3.0 i eSATA (kliknij, aby powiększyć)

W wyposażeniu wraz z obudową TS231U otrzymujemy kabel USB3.0 o długości 100 cm, kabel ESata o długości 100 cm, kabel zasilający (125 cm) oraz skróconą instrukcję obsługi.



Seagate Constellation ES.3 4TB specyfikacja i opis

Pod koniec zeszłego roku firma Seagate wprowadziła do sprzedaży nowe dyski twarde (HDD) w rozmiarze 3.5 cala przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Jest to seria Constellation ES.3 o wielkości 3,5-cala i prędkości obrotowej talerzy 7200 RPM. Dyski oferują pojemność od 1 TB do 4TB i posiadają dwukrotnie większą pamięć podręczną (cache) od wcześniejszych serii - 128MB pamięci podręcznej. Średnia szybkość liniowego transferu danych wszystkich modeli Constellation ES.3 wynosi 175MB/s, zaś średni czas dostępu to 4.16 ms. Seagate Constellation ES.3 wyposażone zostały w technologię szyfrowania danych self-encrypting drive (SED) oraz FIPS, a także rozwiązanie o nazwie PowerChoice, dzięki któremu mają zużywać mniej energii elektrycznej. Wskaźnik MTBF dla tego modelu wynosi 1,4 miliona godzin. Dyski dostępne są w dwóch wersjach, z interfejsem Serial ATA 6.0 Gbps lub z interfejsem Serial Attached SCSI (SAS) 6.0 Gbps. Do nas trafiły dwa dyski Seagate Constellation ES.3 SATA o pojemności 4TB.


Seagate Constellation ES.3 4TB (kliknij, aby powiększyć)


Seagate Constellation ES.3 4TB (kliknij, aby powiększyć)


Seagate Constellation ES.3 4TB (kliknij, aby powiększyć)





TowerStor TS231U w użytkowaniu

TowerStor TS231U do typowej obsługi nie wymaga żadnych narzędzi - dyski montujemy beznarzędziowo, wsuwając je wygodnie, jak szufladę w odpowiednie szyny. Równie prosto wygląda ich wyjęcie, wystarczy nacisnąć uchwyt z prawej strony i dysk nam się automatycznie sam wysunie (wyskoczy). Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy szybką i prostą możliwość zamontowania dysku w systemie. Po otwarciu aluminiowych drzwi (otwierają się tylko w lewą stronę) mamy dostęp do dysków oraz przyciski sterujące trybami pracy. Po prawej strony znajduje się przycisk zasilania. Następnie jest zamaskowany przełącznik mechaniczny czterech trybów pracy urządzenia. Licząc od góry są to tryby:

- Normal - niezależna praca dwóch dysków. Dyski są widoczne oddzielnie.

- Raid-0 (Striping, połączenie ze sobą w tym przypadku dwóch dysków, które będą miały zdublowaną pojemność, będą widoczne jako jeden dysk logiczny, a poprzez równoległe wykonywanie operacji uzyskamy przyśpieszenie zapisu i odczytu danych.

- Raid-1 (Mirroring, tryb lustrzany, w tym przypadku dane są replikowane na dwóch dyskach, a pojemność macierzy wynosi tyle, co pojedynczy dysk. W przypadku awarii jednego dysku mamy zachowany dostęp do tych samych danych znajdujących się na drugim dysku.

- JBOD (Just a Bunch of Disks) - rodzaj połączenia dysków, bez wykorzystania technologii Raid. Dyski posiadają jedynie zsumowaną pojemność.

Ostatnim przyciskiem jest mały przełącznik "Mode". On niejako zatwierdza dany tryb, który ustawiliśmy wcześniej, mechanicznym przełącznikiem. Procedura uruchomienia macierzy jest więc następująca: podłączamy zasilanie oraz łączymy nasz mini-storage kablem USB lub ESata. Wkładamy dyski i włączamy urządzenie. Następnie mechanicznym przełącznikiem ustawiamy wybrany przez nas tryb (np. Raid-0) i zatwierdzamy czynność przyciskiem "Mode". Wówczas dyski pokażą się w systemie jako „JMB352 RAID-0”, który będzie można w 'menadżerze zarządzania dyskami' sformatować, ewentualnie podzielić na partycję. Aby przypadkowo nie przełączyć trybu pracy dysków, przełącznik jest ukryty, zaś najprościej przełączyć go korzystając np. z długopisu. Paznokciem czy też palcem raczej się nie da przełączyć. W zależności od trybu pracy TS231U w systemie widoczny jest jako np. 'JMB352 RAID-0 USB Device' lub 'JMB352 RAID-1 USB Device'. Poniżej galeria zdjęć z obudową TowerStor TS231U.


TowerStor TS231U (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Tył urządzenia i interfejsy eSATA i USB3.0 (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Dyski włożone, ale nie domknięte (kliknij, aby powiększyć)


Tutaj już zamontowane w pełni (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

U góry obudowy są z kolei diody LED, pierwsza niebieska informuje o tym, że urządzenie jest włączone. Następnie są dwie diody oznaczone jako HDD1 i HDD2, świecą na niebiesko kiedy dany dysk jest aktywny, oraz dodatkowo na czerwono, w momencie pracy danego dysku.

Wykonanie obudowy tej dwudyskowej macierzy jest poprawne, a jej stonowany design nie budzi zastrzeżeń. Solidne drzwi zamykane są na magnes. Ciężka obudowa stabilnie utrzymuje się na podłożu, a to dzięki grubym, przyklejanym nogom, które jednak zamiast kleju mogły być przymocowane na śruby. Taka konstrukcja sprawia, że wkładanie i wyciąganie dysków 3.5 SATA nie stanowi żadnego kłopotu i jest bardzo wygodne i szybkie. Dyski bowiem możemy inicjować na gorąco (hot plug), podczas pracy systemu.

Aby dobrać się do wnętrza urządzenia, co oczywiście nie jest konieczne do użytkowania obudowy, trzeba odkręcić cztery śruby znajdujące się od spodu, które przykryte są częściowo poprzez grube, gumowe nogi, które jednak można łatwo odkleić. Po zdjęciu pokrywy można dostrzec płytkę drukowaną, na której m.in. jest kontroler JMB352 oraz złącze przypominające PCI-Expres x1, do którego wpięta jest płytka z kontrolerami SATA. Obok zielonej płytki drukowanej z układem Raid, mamy białą płytkę, odpowiedzialną za sekcję zasilania. Znajduje się na niej transformator (z chińskim znakami) do generowania napięcia, kilka kondensatorów, w tym jeden duży, ułożony poziomo. Płytki połączone są ze sobą poprzez znanego 4-pinowego moleksa.


Zdejmujemy górną pokrywę obudowy TS231U (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Zaglądamy do środka (kliknij, aby powiększyć)


Tu widać szyny i zapinkę dla dysków (kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


Wnętrze TS231U (kliknij, aby powiększyć)


Układ JMB352 odpowiedzialny za Raid (kliknij, aby powiększyć)


Transformator (kliknij, aby powiększyć)


Podłączenie przez Molex (kliknij, aby powiększyć)





Testy

Wyposażenie testowego zestawu:
  • Płyta główna Gigabyte GA-B75N, dostarczył sklep: Morele.Net
  • Procesor Intel Core i7-2700K (8M Cache, do 3.90 GHz), dostarczył producent: Intel
  • Dysk systemowy SSD 2.5 cala Kingston HyperX 96GB
  • Dyski testowe: 2 x Seagate Constellation ES.3 4TB
  • Dyski testowe: 2 x Seagate Barracuda 7200.10 750GB
[ * jeśli chcesz zostać sponsorem komponentu do platformy testowej napisz do nas ]

Procedura testowa:
  • TowerStor TS231U testowano przy wykorzystaniu kontrolera USB3.0 wbudowanego w chipset Intela. Wyniki z eSATA są bardzo zbliżone do USB3.0.
  • Wszystkie testowane dyski zostały sformatowane w standardzie plików NTFS z domyślnym rozmiarem alokacji.
  • Przy testach kopiowania korzystaliśmy z Ramdisku o pojemności 3GB
Testy wykonane następującymi programami:
  • Crystal Disk Mark 3.0.2
  • Kopiowanie odbywało się przy użyciu Eksploratora Windows
  • Do kopiowania użyto spreparowanych dwóch paczek plików:

    • JEDEN PLIK 2.5GB: jeden plik o pojemności 2 602 773 180 bajtów
    • WIELE PLIKÓW 2.5GB: łącznie 20 867 plików różnej wielkości (w tym 590 folderów) o pojemności 2 641 745 666 bajtów
Na początek test syntetyczny - zbiorcze wyniki z Crystal Disk Mark 3.0.2. Wyniki cząstkowe z tego programu można pobrać stąd.

Pora na rzeczywiste testy, czyli kopiowanie "z" i "na" urządzenie TowerStor TS231U. Pierwszy test (test zapisu) to kopiowanie jednego dużego pliku (~2.5 GB) z Ramdisku na TS231U. Na wykresie podany jest czas trwania kopiowania, oraz dodatkowo szarą czcionką przybliżone realne transfery w MB/s.
Dodatkowo na wykresie zamieszczone zostały wyniki z przenośnego dysku 2.5 calowego HDD w obudowie z USB3.0 oraz pamięci pendrive Kingston HyperX 64GB USB3.0. Jako ciekawostkę dodajmy, że kopiowanie testowego pliku przy użyciu (2x) Seagate 8TB Raid-0, jednak pracującego w trybie USB2.0 trwało 1 minutę 31 sekund (w porównaniu do 13 sekund na USB3.0).

Drugi test (test odczytu) to sytuacja odwrotna od pierwszego pomiaru - kopiujemy jeden plik (~2.5 GB) z TS231U na Ramdisk.
Dodatkowo na wykresie ponownie mamy wyniki z HDD w obudowie z USB3.0 oraz pamięci pendrive Kingston HyperX 64GB USB3.0.

Trzeci pomiar (test zapisu) to kopiowanie paczki wielu plików o łącznej pojemności (~2.5 GB) z Ramdisku na TS231U.

Czwarty test rzeczywisty (test odczytu) to kopiowanie wielu plików (~2.5 GB) z dysków z TS231U na Ramdisk.


Pobór mocy

Na koniec jeszcze pomiary poboru mocy TowerStor TS231U wraz z dyskami. Pobór mocy przy wyłączonym urządzeniu, ale podłączonym do prądu wynosi 1W. Podczas pracy urządzenie pobiera od 25 do 27W. Pobór mocy podczas uśpienia 5W. TowerStor TS231U usypia automatycznie po około 5 minutach.



Wnioski

SilverStone dopiero wkracza na rynek urządzeń do zarządzania przestrzenią dyskową, więc oferta marki Teratrend nie jest zbyt szeroka. Na razie w ofercie są tylko cztery modele, w tym także rozwiązania dla czterech HDD z interfejsem miniSAS oraz rozwiązania z duplikatorem wbudowanym bezpośrednio w urządzenie. Nie są to sieciowe macierze z własnym systemem (NASy), służące jako niezależne serwery plików, a jedynie zewnętrzne obudowy storage'owe ze sprzętowym wsparciem Raid, komunikujące się poprzez USB3.0 lub ESata, które dopiero poprzez dany komputer mogą być udostępniane jako serwer plików. Testowane urządzenie TowerStor TS231U może mieć zastosowanie jako dodatkowy, szybki zestaw dwudyskowy Raid-0 do pracy z dużymi plikami, np. do edycji wideo, lub jako magazyn danych do backupu z bezpieczeństwem oferowanym przez Raid-1. Do tego drugiego przydałby się solidny program do tworzenia kopii zapasowych, choć jak to często bywa z tego typu aplikacjami dodawanymi do dysków, są one często niedopracowane. Urządzenie może też służyć jako zewnętrzna kieszeń na dyski, umożliwiająca bardzo łatwy i beznarządziowy montaż dysków. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać np. posiadacze laptopów z interfejsem USB3.0, którzy chcą cieszyć się szybkim transferem i łatwym dostępem do dysków o dużej pojemności. Na polskim rynku urządzenie na razie nie jest oferowane, a cena europejska została ustalona na poziomie około 95 Euro.

Dyski Seagate Constellation ES.3 4TB przetestowane przy użyciu macierzy TowerStor TS231U uzyskały wysokie transfery na poziomie 178MB/s przy zapisie oraz 192 MB/s, dla pojedynczego dysku. Po spięciu dwóch dysków i ustawieniu strippingu Raid-0 wartości te wzrosły do odpowiednio 192 MB/s i 227 MB/s. Dzięki temu oferują jednocześnie szybki transfer dużych plików oraz dużą pojemność sięgającą do 4TB na dysk. Temperatura pracy dwóch dysków w macierzy nie przekraczała 45 °C, przy ich intensywnej pracy, a podczas zwykłej pracy wynosiła 38-40 °C. Pobór mocy pracujących dwóch dysków Constellation ES.3 4TB w macierzy TS231U wynosił 25.6W, a więc nieco mniej niż dwóch dysków Barracuda 7200.10 o pojemności 750 GB (26.1W). Dyski mogą być polecane do ciągłej pracy, wymagającej dużej pojemności oraz wysokiej bezawaryjności pracy. Dysk Constellation ES.3 należy do klasy korporacyjnej i cechuje go wysoki średni czas bezawaryjnej pracy (MTBF) na poziomie 1,4 mln godzin. Za to niestety trzeba sporo więcej zapłacić, w porównaniu do desktopowych dysków do rozwiązań domowych, gdyż cena modelu Constellation ES.3 4TB wynosi obecnie około 1450zł.




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Seagate      Seagate

TeraTrend      TeraTrend