Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Pisz i rozmawiaj do woli - TEST klawiatury A4Tech KIP-800
    

 

Pisz i rozmawiaj do woli - TEST klawiatury A4Tech KIP-800


 Autor: NimnuL | Data: 09/08/06

Pisz i rozmawiaj do woli - TEST klawiatury A4Tech KIP-800Siedzisz przed monitorem, zawzięcie stukając w klawisze piszesz słodkie słówka do uroczej osoby będącej tak daleko od Ciebie. Jak to byłoby miło usłyszeć jej głos i porozmawiać choć chwilę. Nagle z klawiatury dobiega do Ciebie dźwięk dzwonka. Podnosisz leżącą na niej słuchawkę. Słodkie wyrazy na ekranie zamieniają się w miłe słówka podczas rozmowy, która ciągnie się godzinami. Tylko kto za to zapłaci? Pani zapłaci? Pan zapłaci? Odpowiedź jest jednak prostsza - nikt. Taki scenariusz jest możliwy dzięki najnowszej klawiaturze wprowadzonej na rynek przez firmę A4Tech. Model KIP-800 udostępniony przez firmę Megabajt, łączy w sobie klasyczną klawiaturę multimedialną z krótkim skokiem przycisków oraz telefon IP. Moim zdaniem jest to połączenie, które w praktyce może się okazać bardzo trafione. Przekonajmy się.

Co widzimy?


(kliknij, aby powiększyć)

Klawiatura oraz krótka instrukcja obsługi to wszystko, co znajdziemy w wyposażeniu zamkniętym w płaskim opakowaniu. Ścianki kartonu opatrzono informacjami, które jeszcze przed otworzeniem opakowania szczegółowo wprowadzą nas w to, z czym mamy do czynienia.


(kliknij, aby powiększyć)

KIP-800 utrzymany jest w ciemnej tonacji barwnej. Środek wykonany jest z matowego tworzywa w kolorze grafitowym (ewentualnie ciemnoszarym), natomiast po bokach umieszczono błyszczące, czarne listwy. Klawisze wykonano z czarnego, matowego plastiku. Moim zdaniem design nowej klawiatury jest bardzo elegancki i nowoczesny. Pasować będzie zarówno w domowym zaciszu ładnie komponując się z monitorem LCD jak i w nowoczesnym biurze.


(kliknij, aby powiększyć)

Pod spodem umieszczono malutkie nóżki wykonane z miękkiej gumy. Zapewniają one bardzo dobrą przyczepność nawet na lakierowanej powierzchni stołu. W tylnej części znajdziemy natomiast dwie podnoszone stopki,


(kliknij, aby powiększyć)

...które zmienią kąt nachylenia całej klawiatury.


(kliknij, aby powiększyć)

Co ciekawe, klawiatura ma wbudowaną kartę dźwiękową zgodną ze standardem AC97. Takie rozwiązanie pozwala pominąć kartę dźwiękową w komputerze, a do gniazd znajdujących się na lewym boku klawiatury można podpiąć słuchawki oraz mikrofon.


(kliknij, aby powiększyć)

Do dyspozycji mamy dwie sekcje klawiszy dodatkowych. Pierwsza z nich, umieszczona jest z lewej strony i dotyczy odtwarzaczy multimediów. Mamy tu pokrętło głośności oraz przyciski sterujące odtwarzaniem.


(kliknij, aby powiększyć)

Z prawej strony natomiast znajdziemy szereg przycisków do wykorzystania podczas sufrowania po Internecie. Nieco pod nimi znajdują się natomiast podłużne diody sygnalizujące działanie Num-, Caps- oraz Scroll Locka.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

W prawej części klawiatury spoczywa niewielka słuchawka telefoniczna. Mierzy ona około 13cm długości i około 2,7cm szerokości, a z klawiaturą łączy ją miękki przewód zwinięty w sprężynkę bez trudu wyciągający się na długość ponad 1,5m.

Słuchawka wykonana jest z masywnego materiału pokrytego cienką warstwą gumy. Po odłożeniu jej na "widełki" nie ma obaw o jej strącenie czy wypadnięcie gdyż magnes ukryty w klawiaturze skutecznie utrzymuje słuchawkę na swoim miejscu.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Pod słuchawką znajduje się przełącznik uaktywniający słuchawkę lub gniazda słuchawkowe oraz mikrofonowe z lewej strony. Nad słuchawką umieszczono natomiast głośniczek emitujący sygnał dzwonka, podczas gdy ktoś "telefonuje" do nas.


(kliknij, aby powiększyć)

Układ klawiszy jest klasyczny (QWERTY) i pozostawiony praktycznie bez zmian w stosunku do innych klawiatur. Duży przycisk "Backspace" wielu osobom przypadnie do gustu, choć inni na mały "Enter" mogą kręcić nosem.


(kliknij, aby powiększyć)

Klawisze z literami "F" oraz "J", a także cyfrę "5" w sekcji numerycznej wyróżniono wypustkami ułatwiającymi prawidłowe ułożenie dłoni na klawiaturze.

KIP-800 występuje też w wersji z ukośnie ułożonymi klawiszami nazwanymi przez A4Tech "A-Shape". W takim wypadku model klawiatury nosi nazwę KIP(s)-800.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Skoro dokładnie poznaliśmy naszego gościa z zewnątrz, sprawdźmy jak zachowuje się on w praktyce.Co czujemy?

Po podłączeniu klawiatury do komputera zostanie ona automatycznie wykryta przez system operacyjny. KIP-800 nie wymaga dodatkowego oprogramowania, przyciski funkcyjne zostają rozpoznane i działają na swoich domyślnych ustawieniach. Z powodzeniem można sterować np. Winampem czy Foobarem 2000 przy pomocy przycisków multimedialnych, a klawisze "internetowe" współpracują poprawnie np. z Internet Explorerem oraz Firefoxem.

Jeśli jednak zechcemy dostosować działanie przycisków dodatkowych według własnych potrzeb, należy pobrać odpowiednie oprogramowanie ze strony producenta.

Klawisze pracują dość cicho, choć nie wyeliminowano całkowicie cichego klekotania przycisków podczas pisania. Skok klawiszy jest znacznie tutaj krótszy niż w tradycyjnych rozwiązaniach, ale nie tak krótki jak np. w notebookach czy choćby Logitech UltraX Flat. Przyciski pracują bardzo miękko z wyczuwalnym, delikatnym "klikiem".

Klawiatura jest sporej szerokości bo mierzy aż 498mm oraz 207mm głębokości. Dla porównania podam, że standardowe modele klawiatur są o około 5cm węższe.

KIP-800 nie wyposażono w typową, ergonomiczną podkładkę pod nadgarstek, niemniej jednak klawiatura nie kończy się zaraz za backspace. Producent zapewnił coś co ma uchodzić za podpórkę pod nadgarstek, jest to przedłużenie klawiatury o długości 4cm. Nie jest to wiele, ale dla niezbyt dużych dłoni wystarcza by wygodnie na niej spoczęły.

Telefon IP współpracuje z komunikatorem Skype, dzięki czemu bez żadnych opłat można rozmawiać z innym użytkownikiem tego programu. Co więcej, klawiatura A4Tech kompatybilna jest z serwisami telefonii internetowej MSN, AOL, Yahoo oraz Skype.

Aby można było rozpocząć rozmowę należy wybrać odpowiednie urządzenie (C-Media USB Sound Device) w ustawieniach programu komunikacyjnego. A jak to wygląda w praktyce? Krótko pisząc - świetnie. Wbudowana w klawiaturę karta dźwiękowa wyposażona jest w technologię redukcji echa oraz zakłóceń.

Efektem tego jakość dźwięku podczas rozmowy za pośrednictwem programu Skype jest faktycznie bardzo dobra, lepsza niż przy użyciu mikrofonu i słuchawek wpiętych do karty dźwiękowej w komputerze. Zakłócenia są niewielkie, a pogłos praktycznie nie występuje. Ograniczenia stawia tutaj jednak mikrofon będący po stronie rozmówcy, jeśli będzie kiepski, jakość odbieranego przez nas sygnału będzie niskiej jakości. Najlepiej sprawdzał się natomiast układ gdzie po obu stronach wystąpiły klawiatury KIP-800. W takim wypadku jakość dźwięku była wręcz idealna tak jakby rozmówca stał tuż obok.

Testy odbywały się przy łączu 128/160kbps (up/down).

Wykonanie A4Tech KIP-800 jest bardzo dobre. Użyte tworzywa nie skrzypią, a spasowanie elementów jest bardzo dobre. Znaki na klawiszach są zatopione (wbite) w plastik zatem nie ma obaw o ich zmazanie po długim okresie użytkowania. Jedynie farba z podpórki pod nadgarstek pozwala snuć przypuszczenia, że w przyszłości ulegnie ona wytarciu.Podsumowanie

Zatem nowy produkt firmy A4tech okazał się całkiem udany. Duża funkcjonalność dzięki dodatkowym przyciskom oraz wbudowany telefon IP to podstawowe atuty KIP-800. Dodatkowo nowoczesne wzornictwo oraz relatywnie niewygórowana cena wynosząca około 85zł czyni z tej klawiatury ciekawą pozycję w segmencie klawiatur.

A czy można sobie życzyć coś dodatkowo? Owszem. Fajnie byłoby gdyby słuchawkę IP można było zamienić w tradycyjny telefon po podłączeniu klawiatury do linii telefonicznej. Dzięki temu grupa odbiorców zatoczyłaby większy krąg zahaczając np. o pracowników biurowych. Dodatkowo użyteczny byłby także wbudowany Hub USB oraz dodatkowy scroll z lewej strony.

Niemniej jednak na klawiaturze KIP-800 pracuje się bardzo wygodnie i sprawnie.

Cena: około 85zł. Sprzęt udostępnił MEGABAJT.