Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | ABIT IS7-G czyli Springdale w kilku aktach
    

 

ABIT IS7-G czyli Springdale w kilku aktach


 Autor: Massai | Data: 30/05/03

Pierwsze Testy!

Zestaw testowy:
  • Pentium4 3.0 GHz 800 FSB
  • ABT IS7-G
  • Radeon 9800PRO
  • Dwa dyski Seagate Barracuda SATA V - każdy po 120 GB
  • 2 x GeIL 256 MB 433 ULTRA DUAL CHANNEL
System zainstalowany na dyskach w trybie RAID 0, sterowniki powgrywane.

Na początek parę testów syntetycznych.

Zwraca uwagę duża przepustowość pamięci - wyniki ponad 4000. Jest to zasługa dualchannel, ale i procesora który potrafi to wykorzystać. Płyty z nForce2, z Athlonami i pamięciami w dual channel, osiągają wyniki w okolicach 2800. Tak duży transfer przy teście systemu plików (czyli po prostu pamięci masowej) to przepustowość standardu SATA i faktu, iż były to dwa dyski w trybie RAID 0 (striping). Także inne wyniki robią wrażenie - ponad 22 tysiące w teście obliczeń zmiennoprzecinkowych to już coś. Dla porównania mogę podać, że najlepszy wynik Athlona (fakt, sporo niżej taktowanego, 2400+) w ostatnim teście wyniósł niecałe 12 tysięcy. Jest to różnica, której nie można wytłumaczyć tylko niższym taktowaniem.

Znów krótki komentarz. O ile wynik procesora nie jest zaskakujący, o tyle wynik testu pamięci znowu jest wyraźnie wyższy niż na konstrukcjach z nForce2. Ewidentnie procesory Pentium 4 potrafią wykorzystać przepustowość, jakie oferują kości w trybie dual channel.

No cóż, wyniki mówią same za siebie. Procentuje tu moc Radeona 9800 PRO. Dokładniejsze testy tej karty przedstawi w swojej recenzji Kris.

Pozwoliłem sobie tutaj dodać, dla porównania, najlepszy wynik testu Athlona na nForce2. Wyższe latency w teście z P4 to efekt bardzo szybkiego procesora, który musi "czekać" na pamięć. Za to porównanie maksymalnej przepustowości potwierdza wcześniejszą tezę, że szybkie procesory firmy Intel potrafią wykorzystać możliwości pamięci w trybie dual channel. Należy tu wziąć pod uwagę fakt, iż pamięć w przypadku Athlona XP i płyty z nForce2 działała w trybie synchronicznym i była taktowana szyną 166MHz, podczas gdy na płycie Abit IS7-G było 200 MHz (również synchronicznie).

Jest to benchmark, który pozwoli w pewnym stopniu ocenić wydajność platformy przy projektowaniu grafiki trójwymiarowej. Pierwsze dwa testy opierają się na procesorze i pokazują, który system będzie wydajniejszy, jeśli nie weźmiemy pod uwagę karty graficznej. Trzeci (Open GL hardware) angażuje już GPU. No cóż, GF4 MX 460 wypada dość blado na tle Radeona 9800 PRO. Nic w tym dziwnego, warto zwrócić uwagę na to, że różnica w cenie kart jest sporo większa niż różnica w teście! Ostatnie cztery wyniki także wymagają komentarza. Benchmark ten rozpoznał procesor Pentium 4 z Hyper-Threading jako dwa procesory. Wykorzystanie technologii HT pozwoliło na skrócenie czasu renderowania testowej scenki o ponad 15%.

Znów dla porównania najlepszy wynik Athlona i nForce2. Ogromna różnica w wydajności pamięci, spora w ocenie MMX. Zastanawia niski wynik w teście renderingu.

Moje testowe archiwum o wielkości około 400 megabajtów, składające się z różnych typów plików. Na tak dużą przewagę złożyły się trzy elementy: wydajniejszy procesor, lepsze wykorzystanie pamięci w trybie dwukanałowym oraz potęga standardu SATA w połączeniu z trybem RAID 0.

Dla ciekawych, podaję także wyniki testów w grach. Nie podkręcałem karty, która gra tu pierwsze skrzypce, z pewnością Kris wyciśnie z niej wszystkie soki. Przekonajcie się jednak, czego można oczekiwać, wydając górę pieniędzy na komputer na najnowszych podzespołach.

No comments. Ciekawe tylko, kiedy taki sprzęt będzie w zasięgu przeciętnego gracza. Miejmy nadzieję, że niedługo!

Czas na sprawdzenie możliwości overclockingu! Zapraszam na następną odsłonę testu, już niebawem. Na zachętę, efekt delikatnych zabaw z FSB. To nie jest ostatnie słowo! Pokazujemy tylko moc drzemiącą w płycie głównej.

Ciąg dalszy nastąpi...

poprzednia strona (Właściwości BIOSu IS7-G)    -   następna strona (Pierwsze Testy!)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ABIT IS7-G czyli Springdale w kilku aktach
 
 » Trochę teorii o Springdale
 » Właściwości BIOSu IS7-G
 » Pierwsze Testy!
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ABIT Polska      ABIT Polska