Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Hercules All-In-Wonder 9800SE
    

 

Test Hercules All-In-Wonder 9800SE


 Autor: Kris | Data: 23/01/04

Instalacja oprogramowania

Według zamysłu programistów ATI, cała nasza działalność w zakresie instalacji oprogramowania, powinna ograniczyć się do włożenia płyty CD do napędu i wyboru opcji domyślnej, a po restarcie komputera, All-In-Wonder ma być gotowy do pracy. Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale trzeba jednak brać pod uwagę możliwość wystąpienia problemów instalacyjnych. Wyobraźmy sobie "nowiutki" system Windows XP z SP1, DirectX 9.0b i wgranymi wszystkimi łatami, dostępnymi z witryny WindowsUpdate firmy Microsoft oraz sterownikami do pozostałych urządzeń. Czy coś może pójść źle? Niestety tak.

Mnie osobiście dotknęły dwa problemy. Pierwszym było "wykładanie się" instalatora, jednego z komponentów MMC (ATI Multimedia Center) wraz z dziwnym komunikatem o problemie z pamięciami. Okazało się, że konkretna łata Microsoft, zwiększająca bezpieczeństwo, wprowadziła niekompatybilność z użytym przez ATI instalatorem. Rozwiązanie przygotował sam sprawca w postaci kolejnej łaty ... do łaty (839 KB). Drugi problem to wprowadzona przez Dx9.0b (9.0a i 9.0 jest OK) niekompatybilność z niektórymi tunerami PAL (w tym AiW). Również i tu eliminacją kłopotów zajął się Microsoft, przygotowując następną łatę (294 KB) . Jedynym jej zadaniem jest zmiana pliku kstvtune.ax, z katalogu systemowego Windows. Warto po odpaleniu patcha sprawdzić czy faktycznie plik ten został podmieniony, bo czasem się to nie udaje i trzeba ręcznie odnaleźć i wymienić, w trybie awaryjnym, wszystkie pliki o tej nazwie. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że łaty, które załączyłem do recenzji, odnoszą się do polskiej wersji Windows XP. W pozostałych przypadkach trzeba samemu, korzystając z numeru łaty, ściągnąć ze strony Microsoft właściwe pliki. Po tych dwóch poprawkach mogłem już bez problemu zainstalować oprogramowanie ATI. Samo wgranie całości z płyty CD nie jest specjalnym wyzwaniem dla użytkownika więc postanowiłem nie korzystać z niego i zainstalować ten sam soft, w najnowszej wersji, dostępny na stronach ATI.

     
Kliknij, aby powiększyć zdjęcie w nowym oknie.

W celu zainstalowania najnowszego oprogramowania niewątpliwie potrzebne jest szybkie łącze, albo czeka nas wizyta, z płytą CD-RW, w jakieś kawiarence internetowej. Całość zajmuje ok. 100MB. Na stronie www.ati.com/support/driver.html wybieramy system -> Multimedia Center -> All-In-Wonder Radeon Family i wciskamy przycisk "Go". Ściągamy cały zestaw, łączenie z MS Media Encoder 9. Podobnie postępujemy z oprogramowaniem Remote Wonder, do obsługi pilota. Do pełni szczęścia potrzebujemy jeszcze najnowszych sterowników (wersja pod XP). Zestaw zawiera sterownik , panel sterujący oraz WDM Capture. Opcjonalnie, zainteresowani zwiększeniem możliwości pracy dwuekranowej, ściągają oprogramowanie HydraVision. Instalujemy w kolejności (zakładam, że mamy już: WinXP SP1, Dx9.0b, łaty MS i dwie poprawki które opisałem):
  • Sterowniki wraz z panelem oraz WDM. Dla pewności można wymusić dwukrotny restart peceta. Po wgraniu ustawiamy parametry obrazu według własnych preferencji i sprawdzamy, czy Menadżer Urządzeń prawidłowo wykrył cały dostępny sprzęt.
  • Remote Wonder 2.2. Sterownik i oprogramowanie pilota. Po zakończeniu instalacji wyłączamy komputer, podłączamy odbiornik do złącza USB i ponownie uruchamiamy, sprawdzając poprawność działania pilota. Warto zainstalować pilota przed MMC, aby nie trzeba było dogrywać później, któregoś z modułów.
  • Windows Media Encoder 9. Oczywiście Restart.
  • DAO/MDAC 8.1. Przypominam o problemie łaty, jeśli wcześniej wgraliśmy poprawki systemowe Microsoft.
  • DVDDecoder 2.2. W zasadzie z ATI ściągnęliśmy sam loader, który po autoryzacji, pobiera dekoder z sieci (4.85 MB). Aby go zainstalować musimy mieć albo zainstalowaną wcześniejszą wersję dekodera (MMC 8.1 lub nowszy), albo dostęp do oryginalnego CD, który go zawiera. Uruchamiamy loader, wkładamy płytę do napędu, weryfikujemy zawartość (musiałem dobrze przeczyścić nośnik, bo w sam raz mój egzemplarz był trochę porysowany i za pierwszym razem nie wykrył kompatybilnego oprogramowania), wskazujemy na program dekodera (jeśli wcześniej go ściągnęliśmy) lub startujemy ładowanie z sieci. Dalsza część instalacji przebiega automatycznie. Kończymy restartem.
  • Multimedia Center 8.8. Wybieramy wszystkie składniki. Sprawdzamy czy wśród programów jest ATI DVD oraz EasyLook co oznacza, że dekoder i pilot zainstalowały się prawidłowo. Restart.
Opcjonalnie można, w tym momencie, zainstalować HydraVision. Wcześniej warto jednak skonfigurować i sprawdzić wszystkie elementy Multimedia Center.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Hercules All-In-Wonder 9800SE
 
 » Wstęp
 » Konstrukcja
 » Wyposażenie
 » Uruchomienie
 » Instalacja oprogramowania
 » Konfiguracja Multimedia Center
 » Tuner
 » Framegrabber
 » Odtwarzacz DVD, HydraVision, Pilot
 » Muvee, ATI VCD, CD, File...
 » EasyLook, EasyShare
 » Odblokowanie strumieni renderowania
 » Wydajność
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »