Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test Hercules All-In-Wonder 9800SE
    

 

Test Hercules All-In-Wonder 9800SE


 Autor: Kris | Data: 23/01/04

Tuner

Najważniejszym programem Multimedia Center jest ATI TV. Za jego pomocą oglądamy na pececie telewizję lub zrzucamy obraz, podawany zewnętrznie, na wejście wizyjne. Najpierw trzeba jednak prawidłowo go skonfigurować. Przy pierwszym uruchomieniu lub na żądanie przeprowadzony jest proces strojenia tunera oraz wyboru podstawowych parametrów. Mamy szybkie lub pełnopasmowe skanowanie kanałów w zakresie nadawania naziemnego lub sygnałów kablowych, hasło dostępu do wybranych programów, wybór wejścia karty dźwiękowej, domyślny format zapisu obrazu oraz dodatkowe opcje funkcji buforowania wyświetlania (TV-On-Demand). Konfiguracja kanałów (szybkie skanowanie, sygnał z anteny naziemnej) przebiegło u mnie sprawnie i mogłem przystąpić do testów.

        


  
Kliknij, aby powiększyć zdjęcie w nowym oknie.

Na wstępie muszę przyznać, że jakość sygnału telewizyjnego mam bardzo słabą i było to zawsze sporym wyzwaniem dla tunerów. Nie tylko komputerowych. Tym nie mniej, udało mi się wykryć wszystkie stacje nadawane w standardzie częstotliwościowym. Czułość głowicy jest dosyć duża i mogę ją porównać z czułością tunerów średniej i słabszej klasy magnetowidów, co moim zdaniem jest wynikiem zupełnie przyzwoitym, jak na kartę komputerową. W kwestii jakości i podstawowej funkcjonalności tuner AiW9800SE na pewno nie należy do idealnych źródeł telewizji komputerowej, ale ogólnie byłbym skłonny do zaliczenia go, do lepszych rozwiązań. Aby się specjalnie nie rozpisywać, spróbuję w postaci krótkich tez wypunktować to, co najbardziej i najmniej mi się podobało.

Nie podobało mi się: podwójny "trzask" przenoszony przez kartę dźwiękową w momencie uruchamiania programu ATI TV, brak stereo, zakłócenia obrazu na dwóch słabszych kanałach przy ustawieniu skanowania szybkiego, bardzo czasochłonna procedura skanowania pełnopasmowego, która czasami "zawiesza się" całkowicie, długi czas (ok. 2 s) przełączania kanałów po ustawieniu skanowania dokładnego, brak możliwości ustawienia kanału przez ręczne podanie częstotliwości. Podobało mi się: względnie sprawne przełączanie kanałów po skanowaniu szybkim, świetna jakość kolorów, niezależnie od poziomu jasności oświetlenia sceny, będąca prawdopodobnie wynikiem dobrych ustawień równowagi bieli, niezła czułość głowicy, umożliwiająca wyłapanie niemal wszystkich, słabych sygnałów podawanych przez antenę. W zasadzie właśnie naturalność kolorów jest, moim zdaniem, największym atutem sprzętowym tunera AiW9800SE. Inne zalety związane są bezpośrednio z oprogramowaniem.

Ilość funkcji, wbrew optycznej "surowości" interfejsu MMC, jest bardzo duża. Część z nich jest wspólna dla wszystkich programów Multimedia Center. Do takich zaliczyłbym archiwum zrzutów ekranu oraz uniwersalny timer/scheduler, nad którymi nie będę specjalnie się rozwodzić, bo chciałbym się skoncentrować na samym tunerze. Oczywiście mamy spore możliwości konfigurowania indywidualnych parametrów dla każdego kanału (dźwięk, obrazu, nazwy, blokowanie itd.), funkcję Picture-In-Picture (PIP) z wykorzystaniem dodatkowego tunera ATI, telegazetę (oddzielne okno aplikacji) z możliwościami zapisu stron w formacie graficznym i tekstowym (nadal nie udało mi się osiągnąć polskich czcionek w trybie graficznym), znakomicie działający timeshifting (TV-On-Demand), czyli odbiór kanałów przez bufor zapisu z możliwością użycia stopklatki (notabene zatrzymać obraz można również przy nagrywaniu bez wpływu na zapis) i przesuwania czasu pomiędzy początkiem bufora, a faktycznym nadawaniem audycji. Przy opisie AiW8500DV było to nowością, natomiast w tej chwili jest to standard, dla wszystkich tunerów komputerowych. Nigdzie jednak nie widziałem tak dobrego stosunku jakości obrazu bufora do obciążenia procesora, co związane jest, z samą funkcją framegrabbera Theater 200 i kodekami ATI. Można też połączyć timeshifting z funkcją PIP (np. bufor w oknie) czy wyświetlać jednocześnie obraz z bufora i obraz "live". Jest też możliwość uzyskania prezentacji kanałów (tzw. mozaika), a także dostępu przez Internet (płatne, zagraniczne bazy informacji, nie wiem czy mają dane o polskich kanałach telewizyjnych) do danych o każdym programie poszczególnych kanałów (jak w satelitarnych tunerach cyfrowych). Miłe dla oka i często przydatne jest również wykorzystanie półprzezroczystego (regulowany poziom) okna z programem lub całego pulpitu. Nie przerywając innych działań na pececie mamy podgląd sygnału telewizyjnego. Myślę, że wystarczy tych informacji. Przynajmniej mam nadzieję, że odkrywa to jakąś część zakresu funkcjonalności tunera AiW w połączeniu z ATI Multimedia Center.

Tuner można też zaprogramować i używać wykorzystując dowolną aplikację, która umożliwia takie działanie i odwołuje się do sterowników WDM (np. iuVCR), ale specjalnie nie widzę sensu takiego działania







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test Hercules All-In-Wonder 9800SE
 
 » Wstęp
 » Konstrukcja
 » Wyposażenie
 » Uruchomienie
 » Instalacja oprogramowania
 » Konfiguracja Multimedia Center
 » Tuner
 » Framegrabber
 » Odtwarzacz DVD, HydraVision, Pilot
 » Muvee, ATI VCD, CD, File...
 » EasyLook, EasyShare
 » Odblokowanie strumieni renderowania
 » Wydajność
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »