Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
    

 

Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron


 Autor: Lancer | Data: 16/04/04

Abit KV8 MAX3

Model KV8 jest pierwszą płytą Abita przeznaczoną pod procesory AMD K8, a konkretnie Athlony 64 na gniazdko socket 754. Jak każdy wyrób z serii MAX, tak i ten kierowany jest do najbardziej wymagających entuzjastów peceta, przede wszystkim amatorów overclockingu.


Abit KV8 MAX3 (kliknij, aby powiększyć)

Płyta oparta jest oczywiście o kombinację układów: K8T800 jako mostek północny, oraz mostek południowy VT8237 z obsługą SATA RAID 0 lub 1. Najnowsze modele płyt Abita pod platformę AMD mają czerwone PCB. Ma ono wymiar pełnego ATX-30,5x24,5cm. Całkowita konfiguracja portów to: AGP 3.0 (8x), 5 gniazd PCI. W 3 sloty DIMM można włożyć 3GB RAM jednokanałowej pamięci DDR specyfikowanej jako PC1600/2100/2700/3200.

Testowa płyta wyposażona jest w funkcje SATA RAID realizowane przez kontroler mostka południowego (obok tradycyjnego kanału PATA), jak i zewnętrzny układ SiliconImage 3114 z 4 kanałami SATA. Daje to łączną konfigurację 2 kanałów PATA i aż 6 SATA. Tradycją dla serii MAX jest obecność kontrolera FireWire IEEE1394 - tu oparty o znany chip Texas Instruments PHY/link TSB43AB23. Jedno jego wyprowadzenie znalazło się na krawędzi płyty, a 2 na śledziu.


(kliknij, aby powiększyć)

Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio Realtek ALC658 z kompletem wyjść do obsługi dźwięku 5.1 i separowanymi wyjściami mikrofonowym i line-in. Do tego dochodzą cyfrowe wejścia i wyjścia S/PDIF. To wszystko na krawędzi płyty. Funkcje sieciowe realizuje coraz powszechniej stosowany doskonały 1Gbit chip 3Com Marvell.

Poza bogatym wyposażeniem, nowym wyróżnikiem serii MAX jest powszechniejsze stosowanie technologii OTES. Po raz pierwszy pojawiła ona się wraz z modelem IC7-MAX3. Na KV8 zastosowano jednak jego nieco uproszczoną wersję. Nad blokiem zasilającym procesor (trójfazowe zasilanie), znalazła się tylko osłonka tunelu powietrznego. Abit nie zastosował znanych z IC7 MAX radiatorów odbierających ciepło z MOSFETów. Jeden "otwarty" koniec zaczyna się nad blokiem procesora (odbiera więc ciepło unoszące się znad radiatora). Drugi koniec wieńczy 4cm wentylator wydmuchujący nagrzane powietrze poza obudowę komputera. Podobnie jak we wcześniejszym modelu, tak i tu OTES podświetlają 3 czerwone diody. Drugi wentylator Abit umieścił na radiatorze mostka północnego.


(kliknij, aby powiększyć)

Na blok złącz I/O składają się: porty P/S dla myszy i klawiatury, wyjście/wejście SPDIF, 5 złączy audio, 4 porty USB, LAN i jeden FireWire. Niestety, jak to bywa z "MAXami" zabrano złącza COM i LPT. Dwa kolejne porty USB i dwa IEEE1394 podłączamy na stosownym śledziu.


(kliknij, aby powiększyć)

Laminat zawiera 3 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Abit zastosował doskonale sprawdzający się przy wykrywaniu niesprawności sprzętu wyświetlacz LED informujący za pomocą kodów literowo - cyfrowych o procedurze POST. Rozwiązanie znane z płyt EPoXa. Koło baterii podtrzymującej RTC znalazł się beeper zastępujący tradycyjny speeker w obudowie.

Płyta czerpie zasilanie odbywa się z wtyczek ATX i AUX linii 12V.

Abit w swym KV8 zastosował ostro reklamowaną ostatnio technologię µGuru opartą o programowalny chipset Winbonda W83L950D. Opis możliwości µGuru poniżej.

Rozkład elementów na płycie nie jest idealny, ale możliwy do zaakceptowania. Ciekawie umieszczono gniazdo procesora. Znajduje się ono niemal na osi symetrii płyty głównej, zaś mostek południowy znalazł się nie pod, a obok socketu. Niestety zatrzaski slotów pamięci mogą kolidować z długą kartą AGP, utrudniając tym samym manipulację pamięcią. Poniżej slotu AGP znalazła się wolna przestrzeń, nie wypełniona gniazdem PCI, a zajęta tylko kontrolerem FireWire i towarzyszącymi gniazdami do podłączenia wyprowadzeń na śledziu. Dzięki temu karty VGA z rozbudowanym systemem chłodzenia nie zasłonią jednego slotu PCI. Niefortunne wydaje się za to umieszczenie złącza napędu FDD. Z punktu widzenia ergonomii lepiej by było, gdyby znalazło się koło złącz PATA, a tak kabel ciągnący się z napędu dyskietek zasłania wyświetlacz LED. Niestety w niezbyt przemyślanym miejscu umieszczono gniazdko do podłączenia wentylatorka FAN. Jeśli ktoś ma taki wentylator na tylnym panelu obudowy (wentylator wyciągający) to nie znajdzie ergonomicznie umieszczonego punktu zasilania. Znajdują się one dopiero przy dolnej i tylnej krawędzi płyty.

Przejdźmy do BIOSu. "Magistralę FSB" można ustawić w przedziale od 200 do 300MHz (pamiętajmy, że określenie FSB w przypadku K8 jest czysto umowne). Mnożniki szyny korzystają tylko z mnożnika 1/6 i choć BIOS KV8_19 wprowadza opcje 1/7 i 1/8, to w praktyce nie działają one. Płyta, mimo iż wspiera technologię Cool & Quiet, nie daje możliwości zmiany (obniżenia) mnożnika. Napięcie procesora Vcore w stosunku do wartości domyślnej można podnieść o +0,35V z krokiem 0,01V. Zmiana napięcia pamięci Vmem od 2,5V aż do 3,2V, zaś AGP od 1,5 do 1,65V. Co ciekawe, jest też zmiana napięcia szyny HT od 1,2 do 1,4V jak i jej taktowania (200/400/600/800MHz). Nie zabrakło pełnej kontroli nad cyklami odświeżeń RAMu, jak i częstotliwością jego pracy (200/266/333 i 400MHz).

Nowinką jest opcja "OC on the fly". Po jej aktywacji, zadana w BIOSie wartość jest automatycznie przekładana na parametry pracy systemu, bez konieczności wychodzenia z BIOSu. Bardzo przydatna jest też możliwość tworzenia własnych profili parametrów BIOSu. Możemy zapisać do 4 różnych ustawień i wciskając dosłownie 3 klawisze możemy załadować jeden z nich.

Technologia FanEQ pozwala na regulację obrotów wentylatorów na płycie. Dzięki temu można zmniejszyć obroty wentylatorków podłączonych pod płytę główną poprzez obniżenie zasilających napięć (regulacja od 8 do 12V). W przypadku przekroczenia progu termicznego (również regulowanego) płyta odpowiednio podnosi poziom napięć, zwiększając przepływ powietrza pompowanego przez wentylator, a tym samym chłodzi rozpalony element. Kontrolą FqnEQ objęte są wentylatory: OTES, CPU i mostek północny.


(kliknij, aby powiększyć)

Dołączony do płyty krążek CD ze sterownikami nie ma dodatkowego oprogramowania. Pudełko zaś zawiera po 1 okrągłym kablu FDD i ATA133, 4 kable SATA wraz z przejściówkami zasilającymi. Do tego dochodzi wspólny śledź z 2 portami USB i FireWire. Ciekawostką jest osobne pudełko zawiera "urządzenie" Secure IDE, o którym dalej.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
 
 » Chipset VIA K8T800
 » Abit KV8 MAX3
 » Albatron K8X800 Pro II
 » Testy
 » µGuru i Secure IDE u Abita
 » Dźwięk na płycie
 » Kontrolery SATA
 » Podkręcanie
 » Na koniec - wrażenia użytkowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »