Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
    

 

Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron


 Autor: Lancer | Data: 16/04/04

Albatron K8X800 Pro II

Drugą płytą, którą chciałbym zaprezentować, jest model K8X800 ProII firmy Albatron. Płyta warta uwagi w co najmniej takim samym stopniu co Abit. Rozbudowana i dopieszczona. Ale po kolei.


Albatron K8X800 Pro II (kliknij, aby powiększyć)

Wyrób Albatrona na podobieństwo powyższej płyty oparto o duet układów K8T800 i VT8237 ze wsparciem dla 754pinowych Athlonów 64. Laminat w kolorze niebieskim, ma wymiar pełnego ATX 30,5x24,5cm. Na jego powierzchni znalazło się 6 portów PCI, 1 AGP 3.0 oraz 3 gniazda dla jednokanałowej pamięci DDR.

Albatron swym wyrobem oferuje wsparcie dla funkcji SATA RAID, ale w przeciwieństwie do Abita czyni to tylko przez wbudowany kontroler mostka południowego. Brak dodatkowego kontrolera SATA ogranicza ilość obsługiwanych napędów do 2. Obsługą dźwięku zajmuje się jednostka VIA Vinyl Audio, składająca się z układu VIA Envy 24PT i kodeka audio VIA VT1616 ze wsparciem dla systemu dźwiękowego w standardzie 7.1. By w pełni cieszyć się możliwościami jakie daje układ VIA, płyta wyposażona jest w komplet separowanych wyjść audio, w tym także śledź z kompletem wejść/wyjść SPDIF - i to zarówno optycznych jak i elektrycznych. Funkcje sieciowe realizuje identyczny jak u Abita 1Gbit chip 3Com Marvell. Nie zapomniano o kontrolerze FireWire opartym o układ... VIA VT6307. Płyta zapewnia wsparcie dla 2 portów tego standardu.
W przeciwieństwie do Abita, Albatron nie stosuje żadnej wymyślnej metody chłodzenia bloku zasilającego. Trójfazowy układ zasilający procesor jest więc schłodzony metodą konwekcyjną.


(kliknij, aby powiększyć)

Na układ złącz I/O składają się: porty P/S dla myszy i klawiatury, łącznie 6 złączy audio, 2 porty USB, LAN, 1 LPT i COM. Oprócz tego na śledziach podłączmy omówione już dodatkowe 2 porty FireWire, wejścia/wyjścia SPDIF, COM, GamePort i 4 gniazda USB.

Laminat zawiera 3 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Mostek północny chłodzony jest niewielkim, ale w całości miedzianym radiatorem. Brak na nim wentylatora. Co warte zaznaczenia, miedziany radiator jest przyklejony dwustronną taśmą klejącą. Jej zastosowanie pogarsza możliwości oddania ciepła przez mostek południowy do radiatora.


(kliknij, aby powiększyć)

Albatron wzorem Gigabyte stosuje rozwiązanie zwane Mirror BIOS. Składają się na nie dwie kości EEPROM, z których jedna przechowuje kopię oprogramowania sterującego. Błędy przy wgrywaniu BIOSu nie są już nam straszne. Wzorem z kolei Asusa na płycie znalazł się układ odpowiedzialny za głosowe powiadamianie o błędach: Voice Genie. Komplet przełączników DIP pozwala wybrać jeden z 4 języków powiadamiania.
Jak na nowoczesną konstrukcję przystało płyta zasilana jest z wtyczki ATX i AUX linii 12V.


(kliknij, aby powiększyć)

Jeszcze nikomu nie udało się stworzyć wyrobu bez skazy. Płyta Albatrona również poddana zostanie krytyce. Standardowo już sloty DIMM kolidują z kartą AGP. Co więcej - wysokie radiatory na pamięciach niektórych kart graficznych mogą utrudnić, lub nawet uniemożliwić montaż takiego akceleratora w slocie z uwagi na kolizję z portami pamięci. Gdyby zrezygnować z jednego PCI i przesunąć AGP o pozycję w dół...


(kliknij, aby powiększyć)

Można jeszcze się przyczepić do bezsensownie umieszczonego złącza napędu FDD - tuż pod ostatnim slotem PCI. O jakiejkolwiek ergonomii nie ma mowy. Poza tym wad brak. Wokół procesora sporo miejsca.

A co kryje w sobie BIOS? "FSB" można regulować od 200 do 300MHz. Płyta wspiera technologię Cool & Quiet i daje możliwość zmiany mnożnika procesora od 4 do 10. Napięcie zasilające rdzeń można zmieniać w przedziale od 0,8 do 1,9V. Napięcia pamięci Vmem zmienne jest od 2,6V do 2,9V, AGP do 1,5 do 1,8V. To są podstawy, ale dalej mamy: napięcie szyny HT od 1,2 - 1,3V, napięcie mostka północnego i południowego 2,5-2,8V. Płyta nie daje aż tylu opcji zmiany timingów pamięci co Abit, ale oferuje to podstawowe i najbardziej znane: CAS latency, RAS to CAS delay, Min RAS active time, Row precharge time.

    
(kliknij, aby powiększyć)

W pudełku znalazły się dwa krążki CD: ze sterownikami i programem antywirusowym PCcillin 2002 oraz drugi z aplikacją WinCinema. Do tego mamy 1 kabel FDD, 2 ATA133, śledź z portem COM i GamePort, 4 USB, 2 FireWire oraz napomniane cyfrowe złącza audio.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
 
 » Chipset VIA K8T800
 » Abit KV8 MAX3
 » Albatron K8X800 Pro II
 » Testy
 » µGuru i Secure IDE u Abita
 » Dźwięk na płycie
 » Kontrolery SATA
 » Podkręcanie
 » Na koniec - wrażenia użytkowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »