Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
    

 

Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron


 Autor: Lancer | Data: 16/04/04

µGuru i Secure IDE u Abita

Abit w kilku swoich najnowszych wyrobach (IC7 MAX3, AI7, AN7, KV8 MAX3) stosuje chip µGuru oparty o układ Winbond W83L950D wchodzący w skład technologii ABIT Engineered. Programowymi elementami tej technologii są: FanEQ, OC µGuru, FlashMenu, AudioEQ i BlackBox.

FanEQ: za jego pomocą możemy kontrolować i regulować prędkość obrotową 3 wentylatorków i zdefiniować próg termiczny, przy którym FanEQ zmieni prędkość obrotową danego wentylatora. Podobną opcję udostępnia BIOS.


(kliknij, aby powiększyć)

FlashMenu: jak sama nazwa wskazuje program umożliwia wgranie nowego BIOSu z poziomu systemu Windows. Już nie musimy korzystać z DOSu. Co ważniejsze, po wybraniu opcji LiveUpdate program automatycznie pobierze z witryny producenta wymagany BIOSu.


(kliknij, aby powiększyć)

AudioEQ: to nic innego, jak zakładka kontrolna układu dźwiękowego. Daje ona dostęp do podstawowych opcji kodeka ALC658. Nie zawiera niczego odkrywczego.


(kliknij, aby powiększyć)

BlackBox: "czarna skrzynka". Program pozwalający na kontakt z pomocą techniczną Abita pomagający w rozwiązaniu ewentualnych problemów z płytą główną. System zbiera automatycznie, bądź wpisane ręcznie dane problematycznej maszyny i po wprowadzeniu opisu usterki wysyła wiadomość do odpowiednich organów.


(kliknij, aby powiększyć)

AbitEQ: to po prostu narzędzie diagnostyczne. Pokazuje kilka ważnych parametrów pracy systemu. Niestety mimo programowalności nie można mieć ciągłego podglądu na wszystkie okienka, bowiem jest ich za mało, a parametrów wiele. Część z nich pokazuje się zamiennie w trzech górnych oknach. Moim zdaniem mało ergonomiczny.


(kliknij, aby powiększyć)

OC Guru: służy do podkręcania. Jak widać program daje możliwość regulacji "FSB", napięć procesora, pamięci i portu AGP. Odpowiednia opcja pozwala na zapis kilku profili sprzętowych. Pozwala to dostosować poziom wydajności do aktualnych wymagań.


(kliknij, aby powiększyć)

Secure IDE

Abit do swoich najnowszych produktów z serii "MAX" dołącza urządzenie nazwane "Secure IDE". Jest to narzędzie opierające się o specjalną kartę kodującą zbudowane na chipie eNova X-Wall LX-40. Na całość składa się: wspomniana karta kodująca, kabel zasilający, przedłużacz ze złączem IEEE1394 i dwoma przypominającymi zapalniczkę (czy też pamięć flash) kluczami sprzętowymi.


(kliknij, aby powiększyć)

Instalacja urządzenia nie jest trudna. Jeden koniec karty kodującej wkładamy w złącze PATA dysku twardego, do drugiego końca podłączamy kabel transmisyjny. W pudełku dołączony zostały jeszcze rozgałęziacz kabla zasilającego. Musimy je wpiąć w złącze karty, ponieważ to z niej urządzenie czerpie energię. Przed przystąpieniem do pracy, musimy jeszcze zdefiniować parą zworek tryb pracy podpiętego dysku - ATA100 lub ATA133 i Master lub Slave. Na koniec wpinamy przedłużacz z wyprowadzeniem do klucza sprzętowego (w pudełku mamy dwa klucze). Klucz jest ważny, bo po jego wyjęciu dane z dysku nie będą deszyfrowane, a więc staną się nieczytelne. Koniec klucza przypomina złącze FireWire. Nie należy jednak się pomylić i podpiąć przez pomyłkę innego urządzenia pod kartę kodującą, a tym bardziej wkładać klucz w standardowe złącze FireWire. Grozić to może poważną awarią.

Karta kodująca swe działanie opiera a 40-bitowy kod DES. Działanie samego urządzenia jest zupełnie niewidoczne dla systemu operacyjnego i nie powoduje widocznego zmniejszenia wydajności. Chip nie potrzebuje w związku z tym żadnych sterowników, a i Secure IDE jest całkowicie niezależne od typu systemu operacyjnego. Jedyne, czego można się obawiać to klucze, bo jeśli je zgubimy...







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
 
 » Chipset VIA K8T800
 » Abit KV8 MAX3
 » Albatron K8X800 Pro II
 » Testy
 » µGuru i Secure IDE u Abita
 » Dźwięk na płycie
 » Kontrolery SATA
 » Podkręcanie
 » Na koniec - wrażenia użytkowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »