Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
    

 

Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron


 Autor: Lancer | Data: 16/04/04

Kontrolery SATA

Na dwóch testowych płytach spotkamy 2 typy kontrolerów SATA. Standardowy kontroler zintegrowany w mostku południowym VIA VT8237 potrafi obsłużyć dwa kanały PATA133 i tyle samo SATA150. Jeśli na płycie znajdzie się dedykowany kontroler PHY pojawia się możliwość podłączenia 4 urządzeń SATA. Ciekawostką jest programowa obsługa funkcji RAID w trybie 1 lub 0, a jeśli producent zastosował kontroler PHY wówczas otrzymujemy tryb 0+1.

Abit w swym wyrobie poszedł krok dalej i zastosował dodatkowy kontroler z wyłączną obsługa standardu SATA - kontroler SiliconImage SataLink 3114C. Oferuje on obsługę 4 napędów SATA z funkcją RAID 0, 1, 1+0. Dodatkowy chip łączy się z mostkiem południowym zwykłą szyną PCI. Jest to pewna wada w stosunku do wbudowanego w mostek południowy rozwiązania, podczas pracy obciąża on i tak przeciążoną magistralę PCI, która oprócz podstawowych funkcji musi radzić sobie jeszcze z podpiętymi napędami. Przy okazji ginie gdzieś przewaga standardu SATA oferującego teoretyczny transfer na poziomie 150MB/s.

Zobaczmy jak z wydajnościowego punktu widzenia ma się kontroler VIA do rozwiązania SiliconImage. Do przeprowadzenia tego testu użyłem 160GB dysku Seagate Barracuda 7200.7 SATA.

Minimalnie lepiej sprawił się dysk podpięty pod VIA, czyli zintegrowany z mostkiem południowym kontroler, obecnym na obu płytach.

Tym razem wyższość kontrolera VIA jest dyskusyjna. Poza jednym przypadkiem (odczyt pliku z pamięci cache), kiedy kontroler na płycie Abita wyprzedził dosyć wyraźnie rozwiązanie VIA wynik starcia można uznać za remisowy.

Powtórka. VIA i Silicon jednakowo wydajne, ale... zapis do bufora wypadł na kontrolerze VIA zdecydowanie wydajniej.

Sumarycznie - zintegrowane na testowanych płytach kontrolery dysków SATA reprezentują podobną wydajność. Poza nielicznymi przypadkami, to gdzie podłączymy nasz dysk SATA nie ma znaczenia. Oba układy mają tylko po jednej niepodważalnej zalecie. SiliconImage obsługuje do 4 dysków SATA. Kontroler SATA od VIA z kolei... dostajemy gratis z każdą płytą na układzie VT8237 :)Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
 
 » Chipset VIA K8T800
 » Abit KV8 MAX3
 » Albatron K8X800 Pro II
 » Testy
 » µGuru i Secure IDE u Abita
 » Dźwięk na płycie
 » Kontrolery SATA
 » Podkręcanie
 » Na koniec - wrażenia użytkowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »