Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
    

 

Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron


 Autor: Lancer | Data: 16/04/04

Podkręcanie

Niestety, płyty zbudowane na K8T800 posiadają jedną, bardzo nie lubianą przez overclockerów cechę. Częstotliwość magistrali PCI nie jest stała i wraz ze wzrostem taktowania FSB odpowiednio rośnie również częstotliwość i tej szyny. Konkurencyjne chipy ze stajni SiS i nVidia (nForce3 Pro 250) ze stałą częstotliwością PCI równą 33MHz mają zdecydowaną przewagę. Jeśli do tego dodamy fakt, że Athlon 64 ma zablokowany mnożnik, to może się okazać, że główną przeszkodą przy przetaktowywaniu procesora jest wysokie i niebezpieczne dla komponentów taktowanie szyny PCI. Ponieważ AGP ma zawsze dwukrotnie wyższe taktowanie niż PCI, więc przeszkodą może się okazać też karta graficzna, ciężko znosząca przetaktowaną przy okazji magistralę AGP.

Najprzyjaźniej do podkręcania przez FSB podchodzi Albatron. Płyta daje bowiem użytkownikowi możliwość podniesienia wartości napięć zasilających mostki. Opcja ta przydała się. Jako, że Albatron umożliwia obniżenie mnożnika, więc mogłem sprawdzić jak wysoko płyta pojedzie z "FSB" bez obaw o "wysiadający" procesor. Bez podnoszenia napięć zasilających płyta poradziła sobie z FSB 238MHz (6 godzin Prime95). Działała poprawnie, a szyna PCI miała wówczas akceptowalną jeszcze wartość 39MHz. Po podniesieniu napięć na obu mostkach i szynie LDT, założeniu aktywnego chłodzenia udało mi się dojechać do 250MHz, ale pełna stabilność była w okolicach 245MHz. Niestety, ale taktowane już zegarem 41MHz PCI mogło powoli zacząć czynić pewne szkody w systemie. Do tego konstrukcja już mocno się grzała.

Z Abitem było trochę trudniej. Niemożliwość zmiany mnożnika sprawiła, że podkręcałem cały system. Płytę z procesorem. Tym sposobem udało mi się dojechać do 237MHz. Dalej było już niestabilnie. Jeśli można by było podnieść jeszcze choć taktowanie mostków to może było by więcej.

Przy okazji działu "podkręcanie" chciałbym zaprezentować bardzo przydatny dla użytkowników platformy K8 program. Jest to ClockGen.


(kliknij, aby powiększyć)

Program dostępny jest dla układów PLL ICS950403(5) stosowanych powszechnie na płytach głównych przeznaczonych dla najnowszych Athlonów. To co ciekawego w sobie zawiera, to to, iż opierając swe działanie o możliwości układu PLL i zaszytej w Athlonach 64 technologii Cool & Quiet dostajemy możliwość zmiany w locie: mnożnika procesora (w zakresie od 4 do maksimum udostępnionego dla danego modelu), napięcia zasilającego (K8 FID/VID), i "taktowania szyny FSB". Przydatności nie muszę chyba tłumaczyć. Gdy zajdzie potrzeba uruchamiając program z odpowiednim parametrem możemy obok działającej już technologii C&Q wymusić zmianę taktowania procesora. Do nocnego buszowania po internecie, w zupełności wystarczy procesor taktowany zegarem 800MHz, pracujący przy wyłączonym wentylatorze i obniżonym zasilaniu. O ile zrobimy sobie odpowiednie skróty wystarczą dwa kliknięcia i już. Jeśli przed spaniem zapragniemy szybkiej partyjki "konterka" - dwa kliknięcia i gotowe. Bardzo przydatne narzędzie. Niestety trzeba tu wspomnieć o fakcie, że tylko płyta Albatrona w pełni wykorzysta jego funkcje. W przypadku Abita mamy tylko możliwość zmiany napięcia i mnożnika. Nie ma możliwości zmiany taktowania "FSB". Do tego trzeba posłużyć się programem OC Guru.


(kliknij, aby powiększyć)

Na zakończenie jeszcze o oszustwach. Okazuje się, że Abit w swym wyrobie taktuje procesor zegarem nieco wyższym niż powinien. Testowy Athlon 64 zamiast 2000MHz miał 2040MHz. Znamionowa częstotliwość "magistrali systemowej" wynosiła, nie 200MHz, a 204MHz! Abit nawet się do tego przyznaje w BIOSie. Defaultowym ustawieniem, są rzucające się w oczy właśnie 204MHz. Z pewnością miało to pewien wpływ na wyniki testów. Nie był on duży, ale w kilku przypadkach z całą pewnością pozwolił wysunąć się przed Albatrona. A ten też nie był bez skazy. Athlon pracujący na tej płycie miał 2014MHz. Temu taktowaniu już bliżej normalności.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test płyt pod Athlona 64 (K8T800): Abit i Albatron
 
 » Chipset VIA K8T800
 » Abit KV8 MAX3
 » Albatron K8X800 Pro II
 » Testy
 » µGuru i Secure IDE u Abita
 » Dźwięk na płycie
 » Kontrolery SATA
 » Podkręcanie
 » Na koniec - wrażenia użytkowe
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »