Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | AMD Analyst Day 2012 - podsumowanie
    

 

AMD Analyst Day 2012 - podsumowanie


 Autor: Zbyszek | Data: 14/02/12
     

Rozwój modułów, rdzeni x86 oraz układów APU

Zaktualizowane plany firmy obejmują dalszy rozwój architektury modułowej procesorów x86. Tym sposobem w przeciągu najbliższych lat zobaczymy moduły zbudowane w oparciu o architektury o nazwie kodowej Piledriver, Steamroller oraz Excavator. Jako pierwsza już w tym roku pojawi się architektura Piledriver, która według wcześniejszych danych ma przynieść 10-15% poprawę wydajności w stosunku do Bulldozera. Architektura ta zostanie zastosowana w nowych procesorach APU o nazwie Trinity oraz procesorach CPU z serii Vishera.


Następnie w roku 2013 pojawi się architektura Steamroller, która ma przynieść dalszą poprawę wydajności. Według ostatnich doniesień Steamroller będzie obsługiwał instrukcje AVX2, które zostaną wprowadzone wiosną 2013 roku w procesorach Intela z architekturą Haswell i mają przynieść znaczną poprawę wydajności stałoprzecinkowej dzięki wprowadzeniu 256-bitowych instrukcji tego typu. Bardzo ciekawie wygląda także adnotacja „greater parallelism” (lepsza równoległość), która można oznaczać implementację rozwiązania podobnego do przygotowywanych przez Intela rozszerzeń TSX (Transactional Synchronization Extensions), które mają zwiększyć wydajność i ułatwić tworzenie aplikacji wielowątkowych. Warto dodać, że obie firmy mają pomiędzy sobą umowę o wzajemnej wymianie technologii, z której korzystały w przeszłości. W dalszej kolejności wprowadzone zostaną moduły Excavator, które powinny być już produkowane w technologii 22 lub 20-nanometrowej i mają przynieść wyraźny wzrost wydajności.

Wraz z rozwojem modułów następował będzie również systematyczny i dynamiczny rozwój architektury procesorów APU. Ściślej mówiąc - integracja CPU z GPU ma być coraz doskonalsza, a korzyści z niej płynące - coraz większe. W przyszłym roku APU zostaną wyposażone w układ graficzny z architekturą GCN oraz wspólne pamięci i przestrzeń adresową dla CPU i GPU. W roku 2014 pojawi się zupełnie nowa generacja tych procesorów, stworzona w pełnej architekturze heterogenicznej (HSA - Heterogeneous System Architecture).


Według AMD to właśnie GPGPU, czyli integracja CPU z GPU i wsparcie obliczeń głównego procesora przez układ graficzny jest przyszłością rynku procesorów. Umożliwić ma to architektura HSA, która znacznie ułatwi i zwiększy możliwość wykonywania zadań typowych dla CPU przez jednostki GPU. To właśnie przyszłe układy APU z architekturą heterogeniczną mają za kilka lat zmarginalizować wydajność CPU i umożliwić AMD ponowne nawiązanie walki z Intelem na polu najbardziej wydajnych procesorów.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: AMD Analyst Day 2012 - podsumowanie
 
 » Czas dużych zmian w AMD
 » Nowa strategia, nowe priorytety, nowe plany
 » Rozwój modułów, rdzeni x86 oraz układów APU
 » Zaktualizowane plany wydawnicze
 » Ultrabooki AMD = Ultrathin
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »