Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | AMD Analyst Day 2012 - podsumowanie
    

 

AMD Analyst Day 2012 - podsumowanie


 Autor: Zbyszek | Data: 14/02/12
     

Podsumowanie

Tegoroczna konferencja AMD Analyst Day określiła kierunek, w jakim podążać będzie firma AMD w najbliższej przyszłości. Choć oficjalnie tego nie powiedziano, to jednak widać, że firma odejdzie od swojego priorytetu jakim przez ostatnie kilkanaście lat było staranie się o produkowanie i sprzedaż wydajnych lub najbardziej wydajnych na rynku procesorów x86. Powyższy kierunek nadal będzie ważny, ale nie najważniejszy. Zamiast tego producent skupi się na układach APU/HPU ze zintegrowanym układem graficznym, procesorach do tabletów oraz urządzeniach mobilnych i rynkach wschodzących.

Jest to uzasadnione z wielu względów, także ekonomicznych. Nie da się ukryć, że tablety i notebooki wypierają komputery PC. Według ostatnich danych w 2011 roku na świecie sprzedano około 112 milionów komputerów stacjonarnych, 210 milionów notebooków i około 67 milionów tabletów. Jednocześnie sprzedaż urządzeń mobilnych lawinowo rośnie, natomiast stacjonarnych w najlepszym wypadku przez kilka kolejnych lat będzie utrzymywać się na zbliżonym jak dotychczas poziomie.

Powoli staje się jasne, iż w dłuższej perspektywie czasowej (za około 10 lat) na przyszłe wersje Core i7 i wydajne odmiany kolejnych generacji Bulldozera, poza rynkiem serwerowym, może nie być po prostu miejsca. Także prognozy dotyczące rynku dedykowanych kart graficznych zakładają znaczący spadek ich sprzedaży i udziału rynkowego od roku 2015. Nie dziwi zatem fakt, że AMD zamierza skupić się na mającym szybko rosnąć rynku mobilnym oraz rozwoju dedykowanych do tych zastosowań procesorów energooszczędnych i APU.

Póki co plany firmy do końca 2013 roku nie są spektakularne i zakładają jedynie dotrzymanie zapowiadanych terminów wprowadzania na rynek kolejnych generacji CPU i APU. Oferta firmy powiększy się także o układy do tabletów oraz komputery przenośne marki Ultrathin, jednak produkowane i dostarczane na rynek (najprawdopodobniej) przez innych producentów. Co w dłuższej perspektywie czasowej? Tego jeszcze nie wiadomo.

Śmiało mogę jednak wyobrazić sobie za 3-4 lata nie tylko procesory CPU, układy APU i GPU, oraz pamięci RAM, ale także dyski SSD, tablety, net i notebooki oraz komputery all-in-one PC z logo AMD. Nie jest wykluczone, że pojawią się układy APU nie tylko z rdzeniami x86, ale również ARM lub nawet jednymi i drugimi jednocześnie. Być może wejście z produkowanymi przez siebie produktami na rynek, na którym takie firmy jak Lenovo czy Apple bardzo dużo zarabiają, jest dla AMD jedyną szansą na znalezienie ścieżki dynamicznego rozwoju i powiększenia przychodów. Zatrudnienie Rory'ego Read'a, który doskonale orientuje się w tym modelu działalności daje nadzieję, że tak właśnie może być.

Póki co to wszystko utopia, i przynajmniej w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy AMD nie zmieni profilu swojej działalności aż tak bardzo. Na rynku zobaczymy więc nowe generacje procesorów CPU i APU oraz nowe serie kart graficznych. Walka z Intelem o miano producenta najszybszego układu x86 na rynku nie będzie już głównym priorytetem - będą nim układy APU, integracja CPU z GPU oraz rozwiązania dla urządzeń mobilnych. O tym, czy obrany kierunek jest słuszny a Rory Read spełni stawiane przed nim oczekiwania zapewne dowiemy się za kilka lat, czytając podsumowanie kolejnej już konferencji AMD Analyst Day.

poprzednia strona (Ultrabooki AMD = Ultrathin )    -   następna strona (Podsumowanie)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: AMD Analyst Day 2012 - podsumowanie
 
 » Czas dużych zmian w AMD
 » Nowa strategia, nowe priorytety, nowe plany
 » Rozwój modułów, rdzeni x86 oraz układów APU
 » Zaktualizowane plany wydawnicze
 » Ultrabooki AMD = Ultrathin
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »