Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Dwurdzeniowe starcie na szczycie: AMD vs Intel
    

 

Dwurdzeniowe starcie na szczycie: AMD vs Intel


 Autor: DYD | Data: 10/01/06

Dwurdzeniowe starcie na szczycie: AMD vs IntelDwa tygodnie temu wprowadzony został najmocniejszy przedstawiciel z dwurdzeniowych procesorów dla komputerów domowych firmy Intel. Dziś w szranki na dwurdzeniowym szczycie, z procesorem Intel Pentium Extreme Edition 955, staje, właśnie wydany na świat, model AMD Athlon 64 FX-60. Jest to pierwszy przedstawiciel z rodziny FX wyposażony w dwa rdzenie. Jak wiadomo, seria FX to najcięższa artyleria stawiana przez AMD dla konkurencyjnego "ekstremalnego" wyrobu Intela. Obydwa procesory to najdroższe i z założenia najbardziej wydajne układy przeznaczone dla rynku desktopów, tym razem walczące na dwie głowy. Jak nowy zawodnik AMD najcięższej wagi spisał się w porównaniu z rywalem ze stajni Intela? O tym w niniejszym artykule, w którym znalazła się także recenzja świeżutkiej płyty MSI K8N Diamond Plus, na której testowany był AMD FX-60. Zapraszam.

AMD Athlon 64 FX-60

FX-60 to już piąty przedstawiciel z rodziny FX-ów firmy AMD. Pierwszy był FX-51 z zegarem 2200MHz, następnie FX-53 taktowany 2400MHz, trzeci wyrób to FX-55, pracujący z częstotliwością 2600MHz i czwarty FX-57 2800MHz. Wywodzący się z linii procesorów serwerowych FX to, jak już pisałem, najsilniejsze działo AMD przeznaczone do walki z Intelem o prymat wydajności w komputerach desktopowych. Więcej o samym FX-się można poczytać tutaj. Spójrzmy jak wygląda nowość:


AMD Athlon 64 FX-60 (kliknij, aby powiększyć)

Od dziś nowym zawodnikiem jest Athlon 64 FX-60, który od swojego poprzednika (FX-57) różni się podwojonym rdzeniem oraz niższą częstotliwością zegara - 2600MHz. Nadal więc najszybszym "zegarowo", jednordzeniowym procesorem AMD jest FX-57. Wracając do dwóch rdzeni w AMD, to do tej pory przedstawicielem tego "gatunku" była linia Athlon 64 X2 Dual-core z najmocniejszą wersją 4800+ (2400MHz) opisywaną na naszych łamach. Tym razem firma postanowiła wypuścić nie kolejnego X2 Dual-core, lecz model z rodziny FX. Pora na bliższe przedstawienie nowego FX-a.

Athlon FX-60 zbudowany z około 233,2 milionów tranzystorów oparty jest na dwóch rdzeniach o nazwie kodowej Toledo. Każdy z nich taktowany jest częstotliwością 2,6GHz i posiada po 1 MB pamięci podręcznej cache drugiego poziomu. Pobór mocy określony został na 110 W (TDP). Generalnie, jeśli chodzi o specyfikację techniczną nowego procesora AMD, to nie ma tutaj wiele nowego. Można powiedzieć, że FX-60 to w zasadzie Athlon 64 X2 Dual-core z odblokowanym mnożnikiem i zwiększonym zegarem. Pozostał ten sam proces technologiczny 90 nanometrów (typu SOI - Silicon on Insulator), ta sama ilość tranzystorów i te same użyte technologie. Mamy więc magistralę HyperTransport 200MHz z mnożnikiem x13 dającym zegar o częstotliwości 2,6 GHz, wsparcie dla technologii 3DNow!, SSE/SSE2/SSE3, zintegrowany 128 bitowy kontroler pamięci DDR (PC3200) i zintegrowany mostek północny, komunikujący się z procesorem z częstotliwością równą zegarowi rdzenia. Tak więc, w odróżnieniu od prezentowanego ostatnio Pentium Extreme Edition 955 nie ma tutaj żadnej zmiany technologicznej w stosunku do poprzednika. Poniżej tabelka porównująca obydwa układy:

FX-60 produkowany jest w fabryce Fab 30 w Dresden (Niemcy). Procesor jest już dostępny w sprzedaży, wyceniony został na 1031 USD.

Procesor w systemie widziany jest oczywiście podwójnie. Spójrzmy jak rozpoznają go najnowsze aplikacje Cpu-Z 1.31 i Everest.

  
Everest (kliknij, aby powiększyć)


Athlon FX-60 w systemie (kliknij, aby powiększyć)

Zanim zaserwuję testy Athlona FX-60, przejdźmy jeszcze do krótkiego opisu płyty, na której był testowany nowy FX.

poprzednia strona (AMD Athlon 64 FX-60)    -   następna strona (MSI K8N Diamond Plus)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Dwurdzeniowe starcie na szczycie: AMD vs Intel
 
 » AMD Athlon 64 FX-60
 » MSI K8N Diamond Plus
 » Testy aplikacji i gier
 » Testy multi-aplikacji
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »