Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Dwurdzeniowe starcie na szczycie: AMD vs Intel
    

 

Dwurdzeniowe starcie na szczycie: AMD vs Intel


 Autor: DYD | Data: 10/01/06

Dwurdzeniowe starcie na szczycie: AMD vs IntelDwa tygodnie temu wprowadzony został najmocniejszy przedstawiciel z dwurdzeniowych procesorów dla komputerów domowych firmy Intel. Dziś w szranki na dwurdzeniowym szczycie, z procesorem Intel Pentium Extreme Edition 955, staje, właśnie wydany na świat, model AMD Athlon 64 FX-60. Jest to pierwszy przedstawiciel z rodziny FX wyposażony w dwa rdzenie. Jak wiadomo, seria FX to najcięższa artyleria stawiana przez AMD dla konkurencyjnego "ekstremalnego" wyrobu Intela. Obydwa procesory to najdroższe i z założenia najbardziej wydajne układy przeznaczone dla rynku desktopów, tym razem walczące na dwie głowy. Jak nowy zawodnik AMD najcięższej wagi spisał się w porównaniu z rywalem ze stajni Intela? O tym w niniejszym artykule, w którym znalazła się także recenzja świeżutkiej płyty MSI K8N Diamond Plus, na której testowany był AMD FX-60. Zapraszam.

AMD Athlon 64 FX-60

FX-60 to już piąty przedstawiciel z rodziny FX-ów firmy AMD. Pierwszy był FX-51 z zegarem 2200MHz, następnie FX-53 taktowany 2400MHz, trzeci wyrób to FX-55, pracujący z częstotliwością 2600MHz i czwarty FX-57 2800MHz. Wywodzący się z linii procesorów serwerowych FX to, jak już pisałem, najsilniejsze działo AMD przeznaczone do walki z Intelem o prymat wydajności w komputerach desktopowych. Więcej o samym FX-się można poczytać tutaj. Spójrzmy jak wygląda nowość:


AMD Athlon 64 FX-60 (kliknij, aby powiększyć)

Od dziś nowym zawodnikiem jest Athlon 64 FX-60, który od swojego poprzednika (FX-57) różni się podwojonym rdzeniem oraz niższą częstotliwością zegara - 2600MHz. Nadal więc najszybszym "zegarowo", jednordzeniowym procesorem AMD jest FX-57. Wracając do dwóch rdzeni w AMD, to do tej pory przedstawicielem tego "gatunku" była linia Athlon 64 X2 Dual-core z najmocniejszą wersją 4800+ (2400MHz) opisywaną na naszych łamach. Tym razem firma postanowiła wypuścić nie kolejnego X2 Dual-core, lecz model z rodziny FX. Pora na bliższe przedstawienie nowego FX-a.

Athlon FX-60 zbudowany z około 233,2 milionów tranzystorów oparty jest na dwóch rdzeniach o nazwie kodowej Toledo. Każdy z nich taktowany jest częstotliwością 2,6GHz i posiada po 1 MB pamięci podręcznej cache drugiego poziomu. Pobór mocy określony został na 110 W (TDP). Generalnie, jeśli chodzi o specyfikację techniczną nowego procesora AMD, to nie ma tutaj wiele nowego. Można powiedzieć, że FX-60 to w zasadzie Athlon 64 X2 Dual-core z odblokowanym mnożnikiem i zwiększonym zegarem. Pozostał ten sam proces technologiczny 90 nanometrów (typu SOI - Silicon on Insulator), ta sama ilość tranzystorów i te same użyte technologie. Mamy więc magistralę HyperTransport 200MHz z mnożnikiem x13 dającym zegar o częstotliwości 2,6 GHz, wsparcie dla technologii 3DNow!, SSE/SSE2/SSE3, zintegrowany 128 bitowy kontroler pamięci DDR (PC3200) i zintegrowany mostek północny, komunikujący się z procesorem z częstotliwością równą zegarowi rdzenia. Tak więc, w odróżnieniu od prezentowanego ostatnio Pentium Extreme Edition 955 nie ma tutaj żadnej zmiany technologicznej w stosunku do poprzednika. Poniżej tabelka porównująca obydwa układy:

FX-60 produkowany jest w fabryce Fab 30 w Dresden (Niemcy). Procesor jest już dostępny w sprzedaży, wyceniony został na 1031 USD.

Procesor w systemie widziany jest oczywiście podwójnie. Spójrzmy jak rozpoznają go najnowsze aplikacje Cpu-Z 1.31 i Everest.

  
Everest (kliknij, aby powiększyć)


Athlon FX-60 w systemie (kliknij, aby powiększyć)

Zanim zaserwuję testy Athlona FX-60, przejdźmy jeszcze do krótkiego opisu płyty, na której był testowany nowy FX.



MSI K8N Diamond Plus

Płyta główna MSI K8N Diamond Plus zbudowana jest na najnowszym chipsecie nForce4 SLI X16, który w pełni obsługuje 16 potokowe przetwarzanie grafiki, wykorzystując pełną przepustowość szyn PCI Express w trybie SLI. Myśląc o rozwiązaniu SLI, warto wyposażyć się w płytę, która umożliwia pracę SLI w trybie x16 - starsze układy działają w trybie x8. Na naszej płycie dostępne są więc dwa sloty PCI-E x 16, dwa sloty PCI-E x1, jeden slot PCI-E x4 oraz tradycyjne dwa 32-bitowe sloty PCI.

Płyta obsługuje procesory AMD pod gniazdo 939, a więc rodzinę AMD Opteron, Athlon 64 X2 Dual-Core, Athlon 64 FX, Athlon 64 ze wsparciem dla technologii AMD Cool'n'Quiet. Płyta także wspiera i prawidłowo rozpoznaje najnowszy procesor AMD Athlon 64 FX-60.

Coraz modniejsze w płytach głównych staje się instalowanie systemu chłodzenia opartego o termoprzewodzące rurki (heatpipe), znane z kart graficznych. MSI w płycie K8N Diamond Plus po raz pierwszy zastosowało specjalną konstrukcję łączącą radiatory, do odprowadzania ciepła z mostków południowego i północnego. W pełni pasywna chłodzenie płyty jednak nie jest, gdyż na jednym z radiatorów mimo wszystko zamieszczono dodatkowo wentylator. Taka konstrukcja układu chłodzenia ma ułatwić instalację kart graficznych oraz zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła w układzie SLI. Niestety, radiator usytuowany przy procesorze może skutecznie zablokować możliwość instalacji wiatraków o dużej średnicy radiatora - co widać na jednym ze zdjęć.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Do płyty można podłączyć 4 urządzenia IDE poprzez kontroler ATA133 wbudowany w chipset nForce4 SLI. Jeśli chodzi o Serial ATA, to łącznie można podpiąć 6 urządzeń (Standard SATA II 300MB/s). NV RAID umożliwia podłączenie 4 x SATA II (RAID 0 lub 1, 0+1, 5, wsparcie dla JBOD). Z kolei poprzez Silicon Image można podłączyć 2 x SATA II i także stworzyć RAID 0 lub 1.

Na uwagę zasługuje zintegrowany układ dźwiękowy jakim jest Creative Blaster Audigy SE, który oferuje dużo lepszej jakości dźwięk, niż typowy zintegrowany Codec instalowany na płytach głównych. Karta dźwiękowa Sound Blaster Audigy SE posiada próbkowanie 24-bit/192KHz na wszystkich 8 kanałach w trybie 7.1 i oferuje znaną posiadaczom kart Audigy technologię audio EAX Advanced HD. W dodatku MSI będzie oferować także specjalną wersję płyty K8N Diamond Plus, wyposażoną w lampowy przedni panel audio! Tego typu zestawy "audiofilskie" mają być dostępne pod koniec pierwszego kwartału 2006.

Na płycie dostępne są dwa gigabitowe układy sieciowe (Marvell 88E1115 PHY oraz Marvell 88E8053). Na panelu wyjść mamy 4 x USB 2.0, 1 x FireWire, wyjścia i wejścia audio, 1 x Parallel port, 1 x Serial port (COM 1), 1 x PS/2 klawiatura oraz 1 x PS/2 mysz. Układ VIA 6306 umożliwia podłączenie do trzech portów 1394.

Zajrzyjmy teraz do Biosu. Taktowanie szyny systemowej możliwe jest co pół megaherca. Dostępna jest zmiana szyny PCI-E (od 100 do 121 MHz). Można zwiększać napięcie procesora, pamięci oraz PCI-E. Technologie D.O.T. 3 i MSI CoreCell umożliwiają automatyczny overclocking, zwiększając parametry procesora i pamięci od 1 do 15%, a także monitorują cały system, dostrajają napięcie i prędkość wentylatora, a jednocześnie dzięki aplikacji MSI Live Update 3 system umożliwia automatyczną aktualizację BIOSu i sterowników.

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

  
(kliknij, aby powiększyć)

Generalnie rozkład elementów na płycie jest poprawny (oprócz radiatora blokującego duże coolery). Po włożeniu długiej karty graficznej PCI-E, mamy swobodny dostęp do slotów pamięci. Bywa, że karta blokuje możliwość włożenia pamięci i wówczas każdorazowo przy wymianie pamięci, trzeba także zdemontować kartę graficzną. Tutaj jednak nie ma takiego problemu. Dostępne są 4 możliwości podłączenia wiatraków: CPU, zasilanie, system oraz mostka północnego. Co ciekawe, zamiast zworki do kasowania Biosu, mamy tutaj specjalny przycisk.

Płyta podczas testów działała stabilnie i nie sprawiała żadnych niemiłych niespodzianek. Lekko zawyżała FSB procesora Athlon 64 FX-60, jednak bez konieczności aktualizacji BIOSu bez problemu rozpoznała najnowszego FX-a. Wiatraczek na radiatorze pracował przy prędkości obrotowej około 2500 i nie powodował zbyt dużego hałasu. Jednak temperatura mostka północnego była dość duża, dochodząc nawet do 50 stopni podczas dużego obciążenia. Podczas zwykłej pracy osiągał 40 stopni.

Jeśli chodzi o dołączony software, to dziwi brak wsparcia oprogramowania dla systemu 64 bitowego. Po włożeniu płyty CD w systemie Windows XP 64 bit otrzymywałem komunikat:

Na koniec zrzuty z aplikacji, dostępnych na płycie MSI K8N Diamond Plus.

     
(kliknij, aby powiększyć)





Testy aplikacji i gier

Oprócz powyższej specyfikacji, zainstalowany był system Windows XP 64 bit i w tym systemie były przeprowadzane wszystkie testy. Aplikacje, o ile były dostępne, są w wersji 64 bit. Sterowniki dla karty graficznej ForceWare v81.95 dla XP64 bit. Pamięci Kingmax pracowały z częstotliwością 800MHz (5,4,4,13) zaś pamięci GeIL 400MHz (2,2,2,5). Jako konkurencja dla Athlona 64 FX-60 posłużył testowany wcześniej Pentium Extreme Edition 955 oraz Prescott Extreme Edition z zegarem 3,73GHz i 2MB pamięcią cache L2. Pora na testy.





Testy multi-aplikacji

Teraz kilka pomiarów wykonanych na dwóch aplikacjach na raz. Zobaczymy jak w wielozadaniowych pracach poradzi sobie nowy wyrób AMD na tle Intela.


Lame + Cinebench (kliknij, aby powiększyć)

Na początek kodowanie Lame MP3, a drugą działającą aplikacją jest Cinebench. W tym teście wyraźna przewaga na korzyść AMD.


FineReader + Cinebech (kliknij, aby powiększyć)

Tutaj rozpoznajemy OCRem strony, a w tle renderujemy scenę. Presler lekko górą.


Doom3 + Cinebech (kliknij, aby powiększyć)

Doom3 wspólnie z Cinebenchem. FX-60 szybszy.


Media Encoder + 7zip (kliknij, aby powiększyć)

Kodowanie video, a w tle pakowanie. Lepszy wynik Presera.



Podkręcanie

Jak pamiętamy przy okazji testu Pentium Extreme Edition 955, procesor Intela, mimo wysokiej temperatury, dawał spore pole manewru przy zwiększeniu mnożnika. W procesorze AMD także mamy odblokowany mnożnik, więc i w tym przypadku postanowiłem go zwiększyć. Ze standardowego ustawienia x13, procesor FX60 działał stabilnie na ustawieniu x14. Przy kolejnej zmianie (x15), nawet przy lekkim zwiększeniu napięcia procesor już nie działał stabilnie. Jeśli chodzi o zmianę magistrali, to procesor przy napięciu 1.4V pracował stabilnie przy wartości 225 MHz. Poniżej wyniki z DOOM3 i zrzuty ekranu z Cpu-Z.





Podsumowanie

Z dniem dzisiejszym Intel Pentium Extreme Edition 955 ma już w pełni godnego rywala ze strony swojego konkurenta z AMD. Mając w kieszeni około 4500 zł na sam procesor można już zbudować najwydajniejszego dwurdzeniowego desktopa w wersji pod AMD lub Intela. Wybór należy do użytkownika. Mimo technologii 90 nanometrów, pamięci DDR I oraz częstotliwości 2,6 GHz, w większości istotnych testów najnowszy FX-60 wyprzedza wyrób Intela. Tak więc, pod względem wydajności, punkt dla AMD. W przypadku testów wielowątkowych walka jest już bardziej wyrównana.

Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że procesor FX60 będzie ostatnim przedstawicielem wykonanym dla gniazda 939. Zapewne w drugim kwartale tego roku dostępne będzie już nowe gniazdo (Socket AM2), m.in. przystosowane już do współpracy z pamięciami DDR2. Tak więc, w przypadku AMD, warto poczekać na rozwój wydarzeń, byle nie za długo... Plusem Intela są nowsze technologie w nim zastosowane, dające w przyszłości możliwość rozbudowy.

Procesor AMD podczas pracy był względnie chłodny w porównaniu z Pentium Extreme Edition 955. Podczas dużego obciążenia temperatura dochodziła do 60 stopni przy zwykłym wiatraku AMD. Przy pracy bez obciążenia temperatury wynosiło około 45 stopni.

Jednak overclocking był już słabszy niż u konkurencji i fani tej dyscypliny mogą mieć kłopoty w uzyskaniu rekordów i wyników podobnych do Extreme Edition 955. Z FX-60 zbyt wiele megaherców extra nie osiągniemy..

Rok 2006 rozpoczyna walka na szczycie dwuprocesorowych układów z najwyższej półki cenowej ze strony AMD i Intela. Liczymy więc na większe wsparcie producentów oprogramowania dla dwóch rdzeni oraz w związku z wprowadzeniem nowych zawodników wagi najcięższej, na spadek cen układów z niższych kategorii.


|~| Sprawdź ceny Procesorów w naszym sklepie: TwojePC.Emarket.pl |~|




  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

Multimedia Vision      Multimedia Vision

MSI Polska      MSI Polska

AMD Polska      AMD Polska

Intel Polska      Intel Polska