Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
RECENZJE | Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC
    

 

Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC


 Autor: Lancer | Data: 27/05/04

Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FICWciąż jeszcze pachnący nowością Athlon 64, mimo, że nie zawojował jeszcze rynku do dnia dzisiejszego, doczekał się całkiem pokaźnej palety płyt głównych. Zbudowane są one przeważnie na chipsecie VIA K8T800, ale trafiają się także inne rodzynki. SiS ma swój chip 755, ALi ma M1687. Został jeszcze jeden gracz. Strategiczny partner AMD, czyli NVIDIA z serią nForce3. Nie ulega jednak dyskusji fakt, że na rynku przeważa rozwiązanie VIA. Spotkać je można wszędzie, a konkurencja ma niewiele do powiedzenia. Opublikowane jakiś czas temu porównanie dwóch płyt głównych pod 754-pinowe procesory AMD K8, uzupełniamy o kolejną parę. Tym razem na redakcyjne biurko trafiły płyty firmy FIC, model K8-800T oraz AOpen AK89 MAX zbudowany na chipsecie nForce3. K8T800 doczekał się konkurenta. Co z tego wyniknie? Zapraszam do konsumpcji naszego najnowszego dania.

Wstęp

nForce 3 to pierwszy obecny na rynku gracz obsługujący procesory K8. Ma już ponad rok i obecny jest w formie dwóch odnóg - najstarszy nForce 3 150 (początkowo oznaczony jako nForce3 Pro) i wchodząca dopiero na rynek seria 250. Tym razem przyjrzymy się temu pierwszemu.


nForce 3 150

Wyjątkową cechą najnowszych układów NVIDII pod 64-bitowe procesory AMD jest jednoukładowość. Konstruktorzy "upchnęli" w jednym chipie wszystkie funkcje. Zamiast tradycyjnie stosowanych dwóch "scalaków" - mostka północnego i południowego, nForce3 w jednym układzie integruje: kontroler magistrali HyperTransport odpowiedzialny za komunikację z CPU, kontroler AGP i PCI, kontroler standardu PATA, dźwięk, logikę LAN itp. Brak kontrolera pamięci, przeniesionego go do samego procesora, wybitnie uprościł konstrukcję i umożliwił właśnie taką, jednochipową budowę, charakterystyczną dla wszystkich układów nForce3. NVIDIA rozwiązanie swe nazywa MCP (Media and Communications Processors) i potrafi współpracować zarówno z Athlonami 64/FX jak i Opteronami.

Seria "150" od początku uznawana była za tymczasową i niezbyt udaną. Patrząc na sposób, w jaki chipset komunikuje się z procesorem, nie sposób nie domyślić się, dlaczego tak jest. Magistrala HyperTransport komunikująca się z procesorem, działa dwukierunkowo - "z" i "do" procesora. Referencyjnie powinna ona być taktowana zegarem 800MHz i być szeroka na 16 bitów w obu kierunkach. Niestety, nForce3 150 ma z tak pracującą szyną kłopoty. By rozwiązać problem stabilności, chip taktuje HT z częstotliwością tylko 600MHz. To jednak nie wszystko. Magistrala HyperTransport w wersji 150 w trybie "do" ma szerokość jedynie 8 bitów. Widać wyraźnie, że system pracujący z taką magistralą mogą działać wolniej od analogicznych rozwiązań z w pełni sprawną magistralą HT. Taka konstrukcja - aczkolwiek ograniczająca wydajność - w systemach jednoprocesorowych nie ma aż tak dużego znaczenia. nForce3 150 dopiero przy współpracy z wieloprocesorową platformą Opteron może zauważalnie cierpieć. Jak to się jednak będzie miało w rzeczywistości, przekonamy się analizując testy wydajnościowe.

Układ NVIDII obsługuje dwa kanały PATA 133. Niestety zabrakło zintegrowanego kontrolera SATA. Jest jednak 100Mbit LAN, 6 złączy USB 2.0, 5 x PCI i oczywiście port AGP 3.0. Na pewno ciekawą sprawą jest zablokowana szyna PCI i AGP, pracująca zawsze z częstotliwością odpowiednio 33 i 66MHz. MCP nie dysponuje zintegrowanym układem dźwiękowym pokroju doskonałego SoundStorma. Oferuje jedynie wsparcie dla zewnętrznych kodeków audio. Spory to minus.

NVIDIA do komunikacji wewnętrznej używa pochodnej szyny HyperTransport, która pod nazwą StremThru odpowiada za odpowiedni przydział pasma przepustowości dla każdego z urządzeń w zależności od obciążenia danej szyny, aktualnego priorytetu, chwilowego zapotrzebowania na nie redukując opóźnienia i dynamicznie rozszerzając szynę dostępową.

poprzednia strona (Wstęp)    -   następna strona (AOpen AK89 Max)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC
 
 » Wstęp
 » AOpen AK89 Max
 » FIC K8-800T
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Wrażenia użytkowe - uwagi sumujące
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »