Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC Autor: Lancer | Data: 27/05/04
|
|
FIC K8-800T
Płyta firmy FIC, jak sama nazwa wskazuje oparta jest o popularny i w sumie udany chipset VIA K8T800. Do tej pory opisywane na łamach TPC były dwie płyty na tym układzie. Pora na kolejną.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Konstrukcja FICa nie dziwi niczym szczególnym - pełnowymiarowy ATX oparty na zielonym laminacie, przywodzącym na myśl płyty EPoXa. W sumie wyrób średniej klasy, bez zbędnych "bajerów" i z podstawowymi, aczkolwiek nowoczesnymi rozwiązaniami.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Płyta posiada oczywiście gniazdo Socket754 i wspiera CPU z 800MHz szyną HT dzięki mostkowi K8T800. Dalej, 5 niebieskich slotów PCI, 1 AGP 3.0 i trzy gniazdka na pamięci PC1600 do 3200. Płyta posiada stosunkowo prosty, bo tylko dwufazowy układ zasilający CPU. Przez mostek południowy VT8237 możliwa jest obsługa 2 portów PATA133 i 2 SATA150 z funkcją RAID 0 i 1. Jest USB 2.0 z 4 portami na krawędzi płyty i 4 na śledziu. Pozostałe funkcje płyta oferuje przez zintegrowane komponenty. Układ dźwiękowy oparty tym samym kodeku, co w produkcie powyżej - Realtek ALC655 ze wsparciem dla 6 głośników standardu 5.1. Na krawędzi umieszczono tylko 3 wyjścia audio. Dodatkowe wyprowadzenia dla głośników tylnych, centralnego oraz wejścia/wyjścia S/PDIF podłącza się z tyłu obudowy. 100Mbit LAN obecny jest dzięki chipowi Realteka RTL8100C. Kontroler standardu FireWire IEEE1394 obsługiwany przez VIA VT6307L posiada wyprowadzenia na śledziu.
Mostek północny chłodzony jest przez wysoki radiator - brak wentylatora. Złącza uzupełniają porty PS/2, 1xLPT i 2xCOM. Podobnie jak u AOpena producent umieścił na płycie informację numerze MAC karty sieciowej.
Na laminacie umieszczono 3 złącza dla wentylatorów FAN oraz głośniczek zastępujący speeker w obudowie - można go wyłączyć stosowną zworką.
Rozmieszczenie elementów na laminacie jest mniej ergonomiczne niż na płycie AOpena. Obecność dwóch mostków ogranicza ilość wolnego miejsca i zmusza producenta do silniejszego upakowania elementów. O ile sloty pamięci nie wchodzą w kolizję z portem AGP, to rozmieszczenie wyprowadzeń portów PATA i FDD jest wyjątkowo niefortunne. Oddalone od siebie i umieszczone prostopadle do dolnej krawędzi płyty, wymagają od użytkownika wyginania kabli, by te nie plątały się po płycie. Również umieszczenie pinów, w które wpinamy śledź ze złączami FireWire przeszkadza w wygodnym prowadzeniu kabelków. Powinny znaleźć się nieco dalej od lewego brzegu płyty.
Opcje zawarte w BIOSie pozwalają na podnoszenie FSB tylko do 232MHz, zmianę napięcia Vcore w przedziale -0,075/+0,075V od wartości domyślnej, napięcia AGP do 1,8V oraz pamięci Vmem do 2,8V. Jako ciekawostkę można traktować funkcję zmieniającą taktowanie portu AGP z 66 na 75MHz, ale z uwagi na ograniczenia chipsetu opcja ta nie działa - po jej przestawieniu płyta nie podnosi się. Nie można zmieniać mnożnika procesora, a co gorsza nie dano możliwości zmiany timingów pamięci! Można wybrać tylko częstotliwość pracy, ale ustawić jakichkolwiek więcej opcji nie można.
(kliknij, aby powiększyć)
Pudełko zawiera po jednym kablu PATA133, FDD i SATA150 z przejściówką zasilającą. Są śledzie z 2 portami USB i kolejny z 2 IEEE1394. Płytka CD niestety poza sterownikami nie zawiera żadnego dodatkowego oprogramowania użytkowego.
|