Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC
    

 

Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC


 Autor: Lancer | Data: 27/05/04
     

Testy

Nim przejdziemy to części tabelkowej, słowo o ustawieniach pamięci. Jak już napomniałem, płyta FICa nie pozwala zaostrzyć timingów pamięci w BIOSie. Parametry odczytuje z kości SPD, ale o jakiejkolwiek ingerencji użytkownika nie ma mowy. Uruchamiając program CPU-Z udało mi się ustalić, co też takiego płyta sobie przydzieliła. Oto czym uraczył mnie FIC.

Jak widać nie jest najgorzej, ale warto napomnieć, że prezentowane wcześniej płyty, z AOpenem włącznie, pracowały przy ustawieniach 2-2-2-6. FIC ze względu na swe ograniczenia już na starcie skazany jest na przegraną.

Część testowa zawiera jedynie wyniki z prezentowanych w niniejszym artykule płyt głównych. Są one jednak "kompatybilne" z tym artykułem. Porównując wyniki można zobaczyć różnicę, jaka dzieli nForce3 150 od K8T800 przy tych samych ustawieniach pamięci. Jako punkt odniesienia sugeruję płytę Albatron K8X800 ProII z uwagi na taktowanie procesora. Na tej płycie pracuje on z zegarem bardzo zbliżonym do referencyjnego. Abit, mimo że szybszy, to jednak zwycięstwo zawdzięcza po części nieuczciwej grze - zawyża delikatnie taktowanie CPU i tym sposobem wychodzi na prowadzenie.

Generalnie widać, że chipset nForce3 150 delikatnie odstaje od konstrukcji VIA. Przyczyną jest oczywiście niższe taktowanie szyny HT. Wbrew początkowym przypuszczeniom, nie są to jednak duże różnice. Okazuje się wręcz, że w niektórych zastosowaniach, chip NVIDII jest szybszy od analogicznej konkurencji. W domowych warunkach wielkiej różnicy nie zrobi to, jakiego rozwiązania użyjemy.

Analizując tabelki widać też wyraźnie, że płyta FICa cierpi z powodu niemożności pracy z timingami pamięci identycznymi jak inne płyty. Dalej jednak nie są to różnice duże i niewiele znaczące w praktycznym użyciu. Można na to spojrzeć z innej strony - nForce3 150 jest mniej więcej tak samo wydajny przy taktowaniu pamięci 2-2-2-6, jak K8T800 przy 2-3-3-7.

Chip NVIDII ma w jednym przewagę nad VIA - kontroler dysków PATA zdaje się nieco wydajniej pracować w przypadku tego pierwszego.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC
 
 » Wstęp
 » AOpen AK89 Max
 » FIC K8-800T
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Wrażenia użytkowe - uwagi sumujące
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »