Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC
    

 

Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC


 Autor: Lancer | Data: 27/05/04

Dźwięk na pokładzie

Obie płyty korzystają z tego samego kodeka audio - Realtek ALC655 oferującego wsparcie dla dźwięku 5.1 wraz ze złączami SPDIF oraz autodetekcją podłączanych urządzeń. Zintegrowany sterownik dla chipsetu nForce3 zawiera driver audio, ale nie oferuje on żadnego panelu sterującego. Musimy korzystać ze standardowych okien systemu operacyjnego Windowsa, a zbyt poręczne one nie są. Co więcej, bardzo trudne jest zmuszenie układu do ogrywania dźwięków w systemie innym niż stereo. Aby zyskać pełną funkcjonalność, jaką oferuje kodek, musimy zastąpić sterownik NVIDII tym od Realteka. Po jego przeładowaniu, mamy pełny zakres funkcji jakie on oferuje, a to dzięki dołączonemu oprogramowaniu tego producenta. W końcu jest też możliwość definiowania typu systemu nagłaśniającego, efektów dźwiękowych itp. Pod względem możliwości odgrywania dźwięków, obie testowane płyty nie odbiegają od siebie, a ich panele sterujące wyglądają tak:


(kliknij, aby powiększyć)

Jak widać opcji całkiem sporo i można co nieco podłubać.

Oba testowane urządzenia działały bez kłopotów i grały tak jak powinny. Oczywiście nie spodziewajmy się niczego szczególnego od tanich i wkalkulowanych w cenę płytę kodeków. Jakością nie grzeszą, ale czego oczekiwać od tej klasy sprzętu?

Zobaczmy teraz, jak mocno na wydajność wpływa generowany przez Realteka dźwięk.

Niestety, test w 3D Marku na płycie AOpena nie był możliwy do przeprowadzenia. Program uparcie odmawiał obsługi układu dźwiękowego wbudowanego w tą płytę, mimo użycia sterownika NVIDII, jak i oryginalnego Realteka. FIC nie miał problemów, jednak nie oferuje wsparcia dla 60 źródeł dźwięku, stąd brak stosownego wyniku.

Tym razem widzimy, jak zintegrowane urządzenia audio wpływają na wydajność sprzętu. Obciążają one procesor w bardzo mocnym stopniu, żerując na jego mocy swą rozbudowaną warstwą programową. ALC655 jest bardziej na tym polu wymagający od wersji 658. Na obu testowanych płytach zastosowano ten sam chip ALC655, stąd nie ma dużej rozpiętości wydajnościowej, a obecne wahania wynikają z różnic na poziomie samych płyt głównych.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja płyt pod Athlona 64: AOpen kontra FIC
 
 » Wstęp
 » AOpen AK89 Max
 » FIC K8-800T
 » Testy
 » Dźwięk na pokładzie
 » Podkręcanie
 » Wrażenia użytkowe - uwagi sumujące
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »