Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Energetyczny parasol bezpieczeństwa - urządzenia APC
    

 

Energetyczny parasol bezpieczeństwa - urządzenia APC


 Autor: NimnuL | Data: 19/10/06

Energetyczny parasol bezpieczeństwa - urządzenia APC"Gdyby nie wymyślono elektryczności, siedziałbym przed kompem przy świeczkach". Marzenia. Niestety rzeczywistość wygląda zgoła inaczej i nowoczesne komputery mają ogromny apetyt na prąd. Co więcej, takie zdarzenia jak burza, spadek napięcia lub jego nagły skok mogą na dobre unieruchomić niejedną maszynę. Aby ustrzec blaszaka przed anomaliami w sieci energetycznej warto uzbroić się w urządzenia ochronne takie jak zasilacz awaryjny lub przynajmniej listwa filtrująca. Tymi właśnie urządzeniami zajmę się w niniejszej recenzji. Oba produkty wyszły z fabryk firmy APC. Pierwszym z nich jest zasilacz awaryjny Back-UPS ES 550, a drugim listwa ochronna SurgeArrest Home/Office. Oba urządzenia mają zapewnić nam spokojny sen, a komputerowi bezpieczną pracę nawet podczas szalejącej za oknem burzy.

Listwa SurgeArrest Home/Office

Listwa filtrująca to obecnie najtańsza i najpopularniejsza forma zabezpieczenia komputera. Z założenia pomaga ona chronić podpięte do niej urządzenia elektryczne przed destrukcyjnym działaniem impulsów elektrycznych oraz przepięć. Niestety listwa nie ustrzeże nas jednak przed zanikami oraz spadkami napięcia. Pomimo niepełnej ochrony to właśnie listwa filtrująca (zwana czasem przeciwprzepięciową) jest najczęściej wybieranym elementem ochronnym. Tym samym stanowi też niezbędne minimum ochrony.


(kliknij, aby powiększyć)

Standardowym wyposażeniem listwy filtrującej APC jest prosta instrukcja obsługi oraz dwa przewody: antenowy oraz telefoniczny.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Wzornictwo listwy APC jest bardzo nowoczesne, choć jednocześnie nieco dyskusyjne. W końcu popularną, podłużną listwę łatwiej jest wsunąć za biurko, niż takiego grubaska.

SurgeArrest na przedzie udostępnia sześć filtrowanych gniazd zasilających z czego trzy są zawsze włączone. Przewód zasilający o długości 2,4m przymocowany jest do listwy za pośrednictwem obrotowego złącza. Dzięki niemu można zmienić kierunek przewodu zasilającego w zakresie 180 stopni.

W górnej jego części znajduje się szereg filtrowanych gniazd RJ11 oraz zabezpieczone gniazdo antenowe. Z boku obudowy umieszczono przycisk resetujący bezpiecznik, a na dole znajdziemy uchwyty ułatwiające uporządkowanie przewodów.


(kliknij, aby powiększyć)

Szarą obejmę można płynnie regulować lub całkowicie zdjąć. Dodatkowo z tyłu znajdują się dwa otwory umożliwiające montaż listwy na ścianie. Jakość wykonania SurgeArrest jest świetna. Solidny materiał bardzo dobrze obrobiony nie pozostawia wątpliwości, że jest to dość kosztowny produkt. Wymiary listwy wynoszą 305x122x42mm, a jej waga 1,1kg. Dodatkowo na terenie UE producent zapewnia dożywotnią gwarancję na swój wyrób.


(kliknij, aby powiększyć)

To tyle jeśli chodzi o cechy zewnętrzne. A jak przedstawiają się właściwości techniczne tej listwy? Filtr przepięciowy oparty jest na warystorze oraz bezpieczniku termicznym i zapewnia natychmiastową (0ns) reakcję np. na wypadek uderzenia pioruna czy zwarcia w okablowaniu. Po uszkodzeniu obwodów filtra zasilanie zostaje całkowicie odłączone. Ochrona przepięcia zasilania na poziomie 2000 dżuli oraz bezpiecznik przeciążeniowy 10A powinny zapewnić wystarczającą ochronę urządzeniom elektronicznym. Prąd szczytowy w układzie normalnym oraz równoległym wynosi natomiast 30kA.

Dodatkowo wewnątrz listwy czuwają filtry przeciwzakłóceniowe EMI/RFI o tłumieniu 50dB dla 0,1-10MHz.

Cena SurgeArrest Home/Office wynosi około 80zł co stawia ją w grupie dość kosztownych urządzeń tego typu. W końcu ceny listew filtrujących na rynku kształtują się już od około 20zł. Jednak za markowy i pewny sprzęt warto wyłożyć większą kwotę. W końcu urządzenie takie ma chronić nieporównywalnie droższy komputer. APC SurgeArrest Home/Office zapewnia więc kompleksową ochronę nie tylko samego komputera i urządzeń peryferyjnych, ale także zabezpiecza linię telefoniczną oraz sygnał antenowy, a to jest również istotną zaletą.


poprzednia strona (Listwa SurgeArrest Home/Office)    -   następna strona (2 w 1 - listwa i akumulator Back-UPS ES 550)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Energetyczny parasol bezpieczeństwa - urządzenia APC
 
 » Listwa SurgeArrest Home/Office
 » 2 w 1 - listwa i akumulator Back-UPS ES 550
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »