Testy netbooka Asus Eee PC 900 Autor: Homzik | Data: 27/11/08
|
|
Ale maleństwo!
Do testów otrzymaliśmy komputer w kolorze białym, aczkolwiek dostępne są również wersje czarna i różowa. Po wyjęciu urządzenia z pudełka od razu rzuca się w oczy jego "wielkość" oraz waga. Eee 900 ma wymiary 225 x 170 x 20 mm oraz waży 990 gram, spokojnie można podnieść go jedną ręką. Skromne gabaryty mogłyby sugerować, że mamy do czynienia z tanią chińską zabawką, a nie poważnym sprzętem. Obawy te są jednak bezpodstawne - produkt Asusa jest wykonany bardzo solidnie, części są dobrze spasowane, nic nie trzeszczy.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Trzeba przyznać, że netbook prezentuje się bardzo gustownie: lakierowana, błyszcząca obudowa, zaokrąglone boki - wszystko to cieszy oko. Jak na takie maleństwo, jest też całkiem sporo złącz:
- lewa strona: złącze RJ-45 sieci LAN, pojedynczy port USB 2.0, wejście na mikrofon oraz wyjście na słuchawki/głośniki;
(kliknij, aby powiększyć)
- prawa strona: blokada Kensington, wyjście D-Sub do podłączenia monitora, 2 porty USB oraz czytnik kart pamięci SD (oraz SDHC) i MMC;
(kliknij, aby powiększyć)
- przód obudowy został pozbawiony jakichkolwiek portów;
(kliknij, aby powiększyć)
- tylna część: gniazdo zasilania;
(kliknij, aby powiększyć)
- pod spodem znajdziemy pokrywę zabezpieczającą dysk SSD oraz pamięć RAM, głośniki stereo, otwory wentylacyjne oraz mechanizm zwalniający baterię.
(kliknij, aby powiększyć)
Na koniec fotosesji, jeszcze kilka pozycji EeePC 900 versus MSI Wind i Lenovo 15,4 cala z ekranem o rozdzielczości 1280x800px.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Testowany przez nas model został wyposażony w procesor Intel Celeron 900 MHz o obniżonym napięciu (aczkolwiek nie zaimplementowano technologii SpeedStep obniżającej zegar procesora, zatem pracuje on cały czas z częstotliwością 900 MHz), 1 GB pamięci RAM DDR2, dysk twardy w technologii SSD (Solid State Drive) o pojemności 16GB (za dodatkowy dysk może posłużyć karta pamięci zamontowana we wbudowanym czytniku) oraz zintegrowaną kartę graficzną Intel GMA900. Łączność bezprzewodową zapewni WiFi w standardzie b/g (w jej okiełznaniu pomoże intuicyjny konfigurator), a przewodową - sieć LAN o prędkości 100 Mbps. Zabrakło niestety modułu Bluetooth, brak jest także napędu optycznego, więc jeżeli zapragniemy obejrzeć np. film DVD, będziemy musieli dokupić zewnętrzny napęd na USB. Trudno będzie również wymienić dysk twardy, gdyż stosowane przez Asusa rozwiązanie opiera się na dysku podłączanym przez interfejs mini PCI-E, zaś w sklepach spotkamy 2.5-calowe dyski SSD podłączane przez interfejs Serial ATA. Zresztą, taka wymiana byłaby nieopłacalna z ekonomicznego punktu widzenia, bowiem sam nowy dysk mógłby kosztować tyle, co cały Eee 900. Na szczęście wymiana pamięci RAM nie przysporzy nam żadnych problemów - wystarczy odkręcić 2 śrubki, wyjąć stary moduł (dostępny jest jedynie jeden slot pamięci), w jego miejsce włożyć nowy i gotowe.
|