Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
    

 

TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4


 Autor: Lancer | Data: 16/12/04
     

Abit Fatal1ty AA8XE

Tytułowa płyta to w tej chwili topowy produkt Abita przeznaczony do współpracy z procesorami firmy Intel, w której inżynierowie zastosowali wszystkie własne, najnowsze pomysły, mające uczynić produkt zauważonym i unikalnym.


Abit Fatal1ty AA8XE (kliknij, aby powiększyć)

Płyta swą nazwę bierze od ksywy niejakiego Johnatana "Fatal1ty" Wendela, wielokrotnego zwycięzcy turniejów gier FPP. Instrukcja dołączona do płyty zawiera krótką notę opowiadającą o karierze bohatera. Nawiązując do wyrobów Abita, Wendel głosi, że płyty noszące jego ksywę zostały zbudowane przez graczy, dla graczy... Cóż, zobaczmy jak to jest naprawdę.

Interesująca nas płyta zbudowana jest na chipsecie kodowo zwanym Alderwood, znanym szerzej jako i925 w wersji XE. Mostek południowy to układ serii ICH6 z funkcją RAID SATA 0, 1 i 0+1 (ICH6R). Zabrakło kontrolera sieci bezprzewodowej standardu WiFi zintegrowanego w ICH6RW.

   
Światłość bijąca z Abita (kliknij, aby powiększyć)

Czerwono krwiste PCB ma wymiar pełnego ATX - 30,5 x 24,5 cm. Po uruchomieniu Abita wyróżnia laminat, efektownie podświetlany. Tak, tak, sama z siebie emituje czerwone światło, dzięki obecności 6 diod. Umieszczono je po spodniej stronie płyty. Całkowita konfiguracja portów to: slot graficzny PCI Express 16x, 2 sloty PCIe 1x i 2 stare gniazda PCI. W 4 gniazda DIMM można włożyć maksymalnie 4GB pamięci typu DDR2 400/533 i 667MHz w konfiguracji jedno lub dwukanałowej. Złącze procesora to oczywiście podstawka LGA775.

   
Z lewej widoczne kontrolery zintegrowane z płytą. Uwagę przekuwają mikrostyki "reset" i "power-on". Prawe zdjęcie uwieczniło blok złącz wejścia/wyjścia płyty i wentylatory systemu OTES, między którymi znalazło się gniazdko portu FireWire. (kliknij, aby powiększyć)

Testowana płyta wyposażona jest w funkcje SATA RAID realizowane przez kontroler mostka południowego z 4 portami. Niestety ilość złącz tradycyjnego kontrolera IDE zmalała do tylko jednego. Nie uświadczymy dodatkowych punktów podłączeń obsługiwanych przez zewnętrzne układy. Zamiast tego zainstalowano kontroler FireWire oferujący prędkość transmisji do 400Mbit/s. Dwa wyprowadzenia kontrolera podłączane są na śledziu, a jedno umieszczono na tylnym panelu płyty. Porty USB w ilości 4 sztuk są umiejscowione na krawędzi płyty, zaś dodatkowe 4 można podłączyć podobnie jak FireWire - posiadając odpowiednie gniazdka sygnałowe na "śledziu".

   
"Karta audio" i sposób jej instalacji na płycie głównej (kliknij, aby powiększyć)

   
Widok na punkt podłączenia wyjść audio do płyty. Zauważalne podobieństwo do portów PCI Express 1x (kliknij, aby powiększyć)

Funkcje dźwiękowe realizuje kodek audio typu Realtek ALC880D oparty o logice standardu Intel High Definition Audio ze wsparciem dla dekodera Dolby Digital Live. Ciekawie rozwiązano kwestię samych złącz audio. Nie znajdują się one na panelu tylnym płyty, a na osobnej karcie instalowanej w odwróconym slocie PCIe. Karta pozwala podłączyć system audio standardu 7.1 i posiada separowane złącza line-in, mikrofonowe i SPDIF.

Za obsługę sieci odpowiadają aż dwa kontrolery oparte o chipy Intela. 1Gbit LAN obsługuje i82541PT, a 100Mbit - i82552EZ.

   
Kontrolery sieciowe i widok ogólny na porty rozszerzeń płyty (kliknij, aby powiększyć)


A cóż to takiego? A to tylko OTES dla pamięci...(kliknij, aby powiększyć)

Laminat zawiera tylko 2 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Jak wszystkie płyty Abita z gniazdem LGA775, tak i na tej radiator mostka północnego posiada pionowo mocowany wentylator. Dzięki takiej instalacji strumień powietrza owiewa także rewers karty graficznej. Na mostek południowy założono radiator.

W nowym wyrobie Abita powraca OTES. Nad blokiem zasilającym procesora zainstalowano kanał powietrzny, a na same tranzystory bloku założono radiatory. Nagrzane powietrze z kanału wyciągają dwa wentylatory przez tunel zbudowany z ciemnej, podświetlanej pleksy. Przez obecność wentylatorów OTESa musiano mocno upakować i tak skromny panel I/O. Standardowo mocowane w tym miejscu złącza audio przeniesiono na wspomnianą już zewnętrzną kartę. Tu znalazły się tylko dwa wejścia PS/2, 4 USB, 1 FireWire i 2 sieciowe RJ45. Nie uświadczymy przestarzałych złącz COM i LPT, aczkolwiek laminat zawiera złącze umożliwiające użycie jednego portu COM. Musimy mieć jednak odpowiednie złącze na śledziu.

   
Widok na OTES i radiator z wentylatorem mostka północnego. W dali radiator założony na ICH6R (kliknij, aby powiększyć)

   
Płyta ze zdjętym kanałem powietrznym. Widoczne całkiem spore radiatory (kliknij, aby powiększyć)

Prądu zasilającego dla procesora dostarcza czterofazowy układ z łącznie aż 16 tranzystorami. Taka konstrukcja pozwala na minimalizację skoków napięć i dostarcza wystarczająco stabilnego napięcia zasilającego dla procesora. W obwodach zasilających Abit zastosował "overclocking strips".


Paski "overclocking strips" (kliknij, aby powiększyć)

Zasilacz do płyty podpinany jest przez 24-pinową wtyczkę ATX i AUX.

Ciekawy jest też powrót Abita do idei sprzed lat - płyta posiada dwa mikrostyki. Jeden odpowiada przyciskowi power-on, a drugi reset. To ukłon w stronę tych, którzy nie mają obudowy oraz... recenzentów. Śrubokręt może zająć się już tylko wkręcaniem :)

Na nowym produkcie nie zabrakło znanej technologii uGuru - pomocnika Abita każdego overclockera. Dzięki temu płyta pozwala m.in. na podłączenie wyświetlacza "3rd Eye". Wygospodarowano też miejsce dla wyświetlacza kodów POST.

Rozplanowanie elementów na powierzchni płyty jest przyzwoite, ale nie idealne. Zatrzaski slotów pamięci nie przeszkadzają instalacji karty graficznej. Za to miejsce, w które należy podłączyć kabel z kontrolera IEEE1394 znalazło się tuż za slotami PCIe 1x, a pod kartą graficzną. Czasami taka lokalizacja może utrudnić życie. Umiejscowienie złącza FDD poniżej ostatniego gniazda PCI, tuż koło samej krawędzi płyty też nie jest najszczęśliwsze. Za to chwali się wysunięcie gniazda wtyczki zasilacza przy krawędzi płyty - kabel dzięki temu nie burzy obiegu powietrza wokół radiatora procesora.

Pora na opcje BIOSu. To, co oferuje Abit, jeszcze nikomu chyba nawet się nie śniło. Ba! Wiele płyt nawet nie oferuje monitoringu tylu funkcji, na regulację których pozwala ta płyta. Ale do rzeczy. Magistralę FSB można ustawić w przedziale od 100 do 400MHz. Szyna PCI może być zablokowana na częstotliwościach od 33 do 40MHz, a częstotliwość magistrali PCI Express można podnieść z 99 aż do 255MHz. Pora na napięcia:
  • "Vcore" w przypadku rdzenia Prescott do 1,7125V
  • "FSB VTT" od 1,0 do 1,8V
  • "VDDR" od 1,6 do 2,55V
  • "DDR VTT" od 0,8 do 1,8V
  • "NB" 1,3 do 2,1V
  • "NB 2,5V" od 2,3 do 3V
Monitoring obejmuje:
  • 6 różnych temperatur (CPU, SYS i PWM1 do PWM4).
  • 10 różnych napięć.
  • Prędkość obrotową 5 wentylatorów, a technologia FANEQ pozwala płynnie regulować prędkość obrotową owych 5 wentylatorów (także tych będących integralną częścią płyty). Odbywa się to przez ingerencję w poziom napięć zasilających. Po przekroczeniu zdefiniowanych wartości termicznych dowolne wentylatory mogą przyspieszyć schładzając wybrany element.
Płyta oferuje tworzenie profili BIOSu. Można zapisać sobie kilka dowolnych ustawień i ładować każde z nich w zależności od upodobań i sytuacji. Nie trzeba już żmudnie dłubać przy każdej opcji. Co ważne, po resecie CMOS, opcje nie są usuwane.


Zawartość opakowania płyty głównej (kliknij, aby powiększyć)

Pudełko to obok krążka CD ze sterownikami (niestety bez dodatkowego oprogramowania) - okrągła taśma FDD i ATA133, 4 kable SATA z przejściówkami zasilającymi dyski SATA i śledź z portami USB i FireWire. Całość dopełniają: karta ze złączami audio, światłowód i OTES RAMFlow - "nakładka" na pamięci RAM składające się z 2 wentylatorków owiewających pamięci.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
 
 » Czym się je układ i925XE ?
 » Abit Fatal1ty AA8XE
 » Asus P5AD2-E Premium
 » Testy
 » Testy i925XE@1066MHz FSB
 » Podkręcanie
 » Dźwięk na płycie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »