Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
    

 

TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4


 Autor: Lancer | Data: 16/12/04

Asus P5AD2-E Premium

Asus to kolejny po Abicie producent, który stworzył nietuzinkowy wyrób, a który mam przyjemność przedstawić. Produkt wyróżniający się nie tylko najświeższym chipsetem, ale innymi cechami pozwalającymi wybić się ponad konkurencję.


Asus P5AD2-E Premium w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)

Model P5AD2-E oparty jest o ten sam układ, co wcześniejszy Abit - Alderwood i925 w wersji XE ze wsparciem dla 1066MHz FSB, który współpracuje z mostkiem ICH6R.


Rzut na górną... (kliknij, aby powiększyć)

Testowana płyta to model topowy, o czym świadczą przyrostek "E" i nazwa Premium. Laminat łączy wszystko co najlepsze od Asusa.

Płyta bazuje na czarnym PCB, na którym umieszczono szereg kolorowych gniazd. Wszystko przedstawia się dosyć estetycznie, a zarazem płyta nie jest zbyt pstrokata.


...i dolną część płyty. Zwraca uwagę mrowie portów SATA i zgrupowanie chipów najróżniejszych kontrolerów (kliknij, aby powiększyć)

Ogólny układ złącz przedstawia się następująco: 1 graficzny port PCI Express 16x, 3 sloty PCI i 2 PCI Express 1x. Pamięć DDR2 wkładamy w 4 banki dla 240-pinowych modułów RAM. Obsługiwany jest 1 kanał ATA100 i 4 SATA150 RAID przez mostek południowy ICH6R. Ten ostatni odpowiada też za wsparcie dla USB2.0 w postaci 8 portów. Oprócz tego mamy całą masę innych dóbr:
  • Kontroler: IEEE1394 (czyli FireWire) ze wsparciem dla standardu IEEE1394b (2 porty) i 1394a (1 port).
  • 2 porty ATA133 z funkcjami RAID dla napędów PATA dzięki obecności chipu ITE8212F.
  • 4 SATA150 z RAID przez kontroler Silicon Image 3114CT176.
  • Dwa gigabitowe kontrolery sieciowe Marvell 88E8053-1 złącze na panelu płyty i 1 na "śledziu".
  • Bezprzewodowy LAN WiFi standardu IEEE802.11g/b.
  • Układ dźwiękowy oparty o Intel HD Audio ze wsparciem dla 8 kanałów audio dzięki kodekowi C-Media CMI9880. Chip oferuje obsługę systemu Dolby Digital Live. 6 analogowych punktów podłączeń i złącza S/PDIF są na krawędzi płyty.
Na powierzchni laminatu umieszczono 4 gniazdka FAN do podłączenia wentylatorków. Mostek północny i południowy chłodzony jest pasywnie. Producent do chłodzenia podszedł więc inaczej niż Abit.


Asus Stack Cool (kliknij, aby powiększyć)

Za prawidłowe odprowadzanie ciepła odpowiada natomiast własne rozwiązanie: Asus Stack Cool - czyli płytka umieszczona po spodniej stronie płyty na wysokości procesora i bloku zasilającego, mająca rozprowadzić ciepło emitowane przez te elementy. Jest to integralna część płyty i element nie podlega demontażowi. Tuż koło gniazda procesora znalazł się jeszcze jeden blok chłodzący - wysoki radiator zbudowany z miedzianych listków, zamocowany na 8 z 12 tranzystorów bloku zasilającego (3 fazowy układ z 12 tranzystorami). Rozwiązanie będące namiastką tego, co oferuje Abit i jego OTES, z tą różnicą, że tu za rozpraszanie ciepła odpowiada strumień powietrza kierowany przez wentylator procesora.


W tle radiator zamocowany na tranzystorach (kliknij, aby powiększyć)

Na panel I/O składają się: dwa gniazda PS/2, LPT, 4xUSB, 1 FireWire i LAN, 6 złącz audio, 2 x S/PDIF i punkt podłączenia anteny WiFi. GamePort i COM można podłączyć na zewnętrznym śledziu.


Widok na panel złącz płyty. Z prawej strony można dojrzeć elementy kontrolera WiFi (kliknij, aby powiększyć)

Sama płyta zasilana jest z 24-pinowej wtyczki ATX i AUX.

Płyta zawiera sporo dodatkowych kontrolerów i ich prawidłowe umieszczenie budzi szacunek. Większość elementów umieszczono "z głową", choć po podłączeniu wszystkich śledzi i wykorzystaniu złącz kontrolerów, w obudowie będzie panował niemały bałagan. Najbardziej chyba będzie przeszkadzał dodatkowy śledź ze złączem RJ45 karty sieciowej. Jego wyprowadzenie znalazło się tuż pod procesorem, a kabel jest dość gruby. Do tego należy dodać, że na tym samym "śledziu" znalazły się porty FireWire, których wyprowadzenie umieszczono na przeciwległej krawędzi płyty. Również dodatkowe porty USB2.0 na śledziu trzeba prowadzić pomiędzy slotami PCI. Ogółem prawidłowe ułożenie kabli wewnątrz obudowy, będzie wymagało od potencjalnego nabywcy niemałego kombinowania i odrobiny zmysłu artystycznego.

Czas na BIOS. Nie ma co ukrywać, że odbiega od możliwościami od tego co prezentuje Abit, ale zawarte opcje i tak wykraczają poza to, czym do tej pory "karmił" nas Asus. FSB można ustawić w przedziale od 100 do 400MHz. Szyna PCI może być zablokowana na znamionowej częstotliwości 33MHz, a PCI Express od 90 do 150MHz. Napięcie CPU można podnieść do 1,8V, pamięci Vmem do 2,2V. Dalej jest jeszcze możliwość regulacji napięcia zasilającego mostek północny - do 1,8V i na koniec napięcie FSB od 1,2 do 1,5V. BIOS oferuje wsparcie dla pamięci DDR2 400, 533, 667 i 711MHz (w zależności od aktualnie ustawionego FSB).

Uboższe w porównaniu z konkurentem są również funkcje monitoringu. Płyta informuje tylko o 2 temperaturach, monitoruje obroty 4 wentylatorów i pozwala na zwolnienie 2 z nich dzięki opcji Q-Fan - procesora i obudowy, ale nie można nimi sterować niezależnie. Dostępne są progi 100 do 60%. Po przekroczeniu określonej temperatury wentylator przyspiesza.

Monitoring napięć to 4 wartości - CPU i linie +3,3, 5 i 12V.

BIOS wyposażony jest w opcję Post Reporter - głosowym informowaniu o zaistniałych problemach.

Na koniec jeszcze opis opakowania i jego wyposażenia, zacznijmy od foto prezentacji:

  
W pudle odkrywamy pudełko... (kliknij, aby powiększyć)

  
...a w środku rzuca się w oczy stos kabli... (kliknij, aby powiększyć)

  
...ale pod spodem jest coś jeszcze... (kliknij, aby powiększyć)

  
...nie tylko same kable. Są też śledzie :) (kliknij, aby powiększyć)

Krążek CD zawiera sterowniki i program Trend Micro Internet Security. Kolejna płyta to pakiet WinDVD Suite z programami WinDVD, Win DVD Creator i WinRip. Na dołączone kable składają się 2 kable ATA133, 1 ATA33 i FDD, 10(!) kabli SATA i przejściówkami zasilającymi. Dalej mamy - śledź COM, śledź z 2 portami USB i GamePort, śledź ze złączem RJ45 i 2 FireWire 1394b oraz przejściówkę wraz z kablami zasilającymi pozwalającą podłączyć dyski SATA poza obudową komputera. Całość dopełnia antena WiFi. Uff :)







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
 
 » Czym się je układ i925XE ?
 » Abit Fatal1ty AA8XE
 » Asus P5AD2-E Premium
 » Testy
 » Testy i925XE@1066MHz FSB
 » Podkręcanie
 » Dźwięk na płycie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »