Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
    

 

TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4


 Autor: Lancer | Data: 16/12/04
     

Testy

Testy

Testy przeprowadzane były na dwóch różnych platformach. Abit AG8 to reprezentant płyt z układem i915P i pamięciami DDR. Takie zestawienie pozwoli ocenić wzrost wydajności, jakie daje przesiadka na teoretycznie wydajniejszy chipset i925XE. Chip ten posiada nie tylko technologię PAT, ale także pamięci DDR2, które wykraczają swą przepustowością poza wymagania standardowo taktowanego procesora Pentium 4 560.

Niestety obie płyty "oszukiwały". Asus zawyżał FSB o 2MHz i zamiast referencyjnych 200, było realnie 202MHz. Niestety ustawienia nie było jak poddać korekcie, bowiem płyta mimochodem zawyżała, niezależnie od przydzielonej ręcznie wartości. Abit był niewiele gorszy, standardowo bowiem FSB wyniosło 204MHz. Z tą jednak różnicą, że BIOS faktycznie pokazywał, że defaultowo są owe 204MHz i bez problemów udało się mi poddać to ustawienie korekcie. By ni było niedomówień - obie płyty do testów pracowały końcowo z 202MHz FSB.

Płyta Asusa pracowała na najnowszym finalnym BIOSie w wersji 1002. Do Abita użyliśmy najnowszego oprogramowania datowanego na 3 grudnia w wersji BETA, który zawierał rozwiązania zauważonych problemów.

Pora na komentarz powyższych wyników. Przy porównaniu tandemów i915@DDR z i925@DDR2 widać minimalną przewagę tego drugiego. W większość przypadków jest ona jednak bardzo nikła i można zastanawiać się nad sensownością takiego zestawienia, szczególne z finansowego punktu widzenia. i925 nie wydaje się mieć większej przewagi nad swym budżetowym bratem. Poważniejszą różnicę widać dopiero przy analizie SPECviewperfa. Tu faktycznie Alderwood daje pokaz swoich umiejętności, oferując wartą uwagi różnicę. Z kolei test Cachemem pokazuje moc DDR - niższe opóźnienia. Co prawda wynoszą one ledwie około 10 cykli, ale biorąc pod uwagę różnicę taktowań, można je traktować jako znaczne. Warto jednak zauważyć sposób w jaki pamięci są obsługiwane przez chipset. W przypadku i915 pracują one synchronicznie z FSB procesora. i925 pracuje asynchronicznie. Konieczność stosowania buforów "zrównujących" fazy FSB i pamięci może powodować pewne spadki wydajności.

Jeśli chodzi o porównanie Abita z Asusem i925XE - mamy brak zwycięzcy. W większości testów widoczna przeplatanka, a przewaga jednego produktu nad drugim jest poniżej jednego procenta, a więc zupełnie niezauważalna i nie mająca znaczenia praktycznego. Obie płyty cechuje zbliżona wydajność. Odstępstwem od normy jest tylko Quake 3 - tu, nie wiedzieć czemu, Abit został delikatnie zdeklasowany.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
 
 » Czym się je układ i925XE ?
 » Abit Fatal1ty AA8XE
 » Asus P5AD2-E Premium
 » Testy
 » Testy i925XE@1066MHz FSB
 » Podkręcanie
 » Dźwięk na płycie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »