Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
    

 

TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4


 Autor: Lancer | Data: 16/12/04
     

Testy i925XE@1066MHz FSB

Chip i925XE powstał z myślą o obsłudze 1066MHz FSB. Co prawda i915P i i925X też to potrafią, ale pod warunkiem zakupu odpowiedniej płyty głównej i innych akcesoriów znoszących ponad znamionowe wartości. Nowy układ znosi taką wartość bez używania żadnych sztuczek. Postanowiłem sprawdzić, jak płyty będą sobie radziły przy takich częstotliwościach i czy nastąpi jakaś zmiana lidera, czy też obie płyty będą nadal niemal jednakowo wydajne.

Pamięci w teście pracowały synchronicznie z FSB, mimo iż Asus pozwalał je taktować zegarem 711MHz. Takiej opcji nie udostępniał Abit. Zastosowałem się więc do zaleceń Intela, który oficjalnie pozwala tylko na pracę z zegarem 533MHz.

O ile w poprzednim teście wyroby Abita i Asus szły łeb w łeb, to tu, minimalną przewagą wykazał się Asus. Co prawda przeważa nieznacznie, ale jednak różnica jest widoczna. Szczególnie istotna jest różnica w aplikacji Cachemem. Takie zachowanie ogólne może się brać z powodu... błędu oprogramowania BIOSu Asusa. Otóż próba uruchomienia procesora i pamięci taktowanych tak jak to wyszczególniłem w tabeli na tej płycie kończyła się niepowodzeniem. Płyta po prostu nie wstawała - zupełnie jak na mocno podkręconym systemie. Ostatnią częstotliwością było 264MHz. By dojść do 266MHz musiałem posłużyć się clockgenem. Co ciekawe, po tej ingerencji system pracował całkowicie stabilnie i bez najmniejszych problemów. Co przy takich samych parametrach pracy szyny FSB i pamięci, ale z użyciem procesora Pentium 4 3,46GHz EE (a więc domyślnie pracującego z szyną 266MHz) płyta nie miała już żadnych problemów. Być może zachowanie takie, mimo użycia dokładnie tych samych wartości spowodowane jest błędem detekcji CPU i dla układu domyślnie pracującego z taką szyną przydzielane są inne timingi niż dla procesora podkręconego do tych wartości. Wydłużenie timingów rozwiązało sprawę. Taki problem w przypadku Abita nie wystąpił.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
 
 » Czym się je układ i925XE ?
 » Abit Fatal1ty AA8XE
 » Asus P5AD2-E Premium
 » Testy
 » Testy i925XE@1066MHz FSB
 » Podkręcanie
 » Dźwięk na płycie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »