Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
    

 

TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4


 Autor: Lancer | Data: 16/12/04
     

Dźwięk na płycie

Zarówno wyrób Abita, jak i Asusa korzystają z warstwy dźwiękowej Intel High Definition Audio, jednak wykorzystują nieco inne kodeki audio. Obie propozycje sumarycznie oferują nam jednak to samo. Jest to dźwięk w standardzie 7.1 z dekoderem Dolby Digital Live odgrywany z 24-bitową rozdzielczością, przy próbkowaniu 192kHz. Sterowniki obu chipów oferują funkcję autodetekcji typu podłączonych urządzeń, który trzeba przyznać działa wyjątkowo sprawnie.

Oba rozwiązania grały podobnie i trudno było memu "przyklapniętemu" uchu wychwycić jakieś subtelności. Cóż, różnica jakości między zwykłym kodekiem AC97, a IHDA była zauważalna, ale nie tak znakomita, jak chce ją uczynić "marketing". Trzeba jednak przyznać, że gracze już na starcie mają pewien powód do radości, bowiem oto to masowe z założenia rozwiązanie daje im dostęp do technologii dźwięku przestrzennego znanego do tej pory tylko z zewnętrznych kart dźwiękowych. Z drugiej strony obie płyty same w sobie tanie nie są, więc coś porządnego umieścić na laminacie wypadało.

Poniżej rzut na panele konfiguracyjne obu kodeków. Moim zdaniem nieco bardziej funkcjonalny i ładniejszy jest panel C-Medii.

  
Realtek i C-Media (kliknij, aby powiększyć)

Na koniec zobaczmy jak system zareaguje na dwie wybrane aplikacje pracujące z włączonym i wyłączonym dźwiękiem. Pozwoli to przybliżyć kwestię tego, jak mocno system audio obciąża procesor.

Quake zareagował bardzo małym spadkiem wydajności. Wiąże się to w pewnym sensie z ograniczeniami karty graficznej, która po prostu więcej już nie potrafi i jest tu przeszkodą. Inaczej jest w teście 3D Marka. Tu już widzimy wpływ kodeka audio na wydajność wyraźnie. Różnica między testem z włączoną, a wyłączoną ścieżką audio jest na poziomie 13%. Jest to przedział typowy dla sprzętowo-programowych rozwiązań i mimo iż jest on w tym przypadku delikatnie niższy niż przy AC97 (tam spadek około 17-18%), ale ma to związek z zastosowaniem mocniejszego CPU. Minimalną przewagę "wydajnościową" ma kodek Realteka.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: TEST: Asus i Abit z wysokiej półki dla Pentium4
 
 » Czym się je układ i925XE ?
 » Abit Fatal1ty AA8XE
 » Asus P5AD2-E Premium
 » Testy
 » Testy i925XE@1066MHz FSB
 » Podkręcanie
 » Dźwięk na płycie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »