Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition
    

 

ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition


 Autor: Jasiek | Data: 12/02/04

ASUS A7N8X-E Deluxe - część II

Na koniec zajrzymy do BIOS. Tradycyjnie u ASUS'a mamy Phoenix Award z wygodnym rozmieszczeniem wszystkich opcji. Brakuje niestety możliwości włączenia wykonywania instrukcji HLT przy braku obciążenia. Nie ma też opcji wyłączającej zewnętrzny kontroler SATA - możemy to zrobić jedynie za pomocą zworki. Regulacja mnożnika jest możliwa w ograniczonym 4-bitowym zakresie, podobnie jak w poprzedniczce A7N8X Deluxe. Ciągle brak pełnego wyboru mnożników 5.0 - 22.5, szkoda. Z plusów warto wymienić możliwość precyzyjnego dobrania timingów pamięci, oraz przejrzyste menu gdzie ustalamy proporcję pomiędzy taktowaniem pamięci, a FSB. Jest też opcja pozwalająca przywrócić klasyczny ekran POST zamiast kolorowego logo. Dla dogłębniej zainteresowanych fotki:

bios1.jpg
bios2.jpg
bios3.jpg
bios4.jpg
bios5.jpg
bios6.jpg
bios7.jpg
bios8.jpg
bios9.jpg
bios10.jpg
bios11.jpg
bios12.jpg


Kilka słów warto też poświęcić monitoringowi w wykonaniu prezentowanej płyty. Za pomocą MotherboardMonitora możemy odczytać temperatury podawane przez układ ASB100.


ASB 100 (kliknij, aby powiększyć)

Jedna z nich pochodzi z termistora umiejscowionego w środku Socketu, druga z sensora w chłodniejszej części płyty, obok baterii. Rewizja 1.01 płyty, którą testowałem nie posiada niestety układu monitorującego Winbond'a, a co za tym idzie nie mamy możliwości odczytania temperatury z diody termicznej wewnątrz rdzenia procesorów AMD poprzez czujnik W83L785TS.


Monitoring (kliknij, aby powiększyć)

Sytuacja dotycząca tego odczytu dalej jest niejasna ze strony ASUS'a. Na niektórych płytach odczyt z diody jest, na niektórych nie ma - różnice dotyczą także różnych rewizji. Często są problemy z uzyskaniem sensownych pomiarów, prawdopodobnie stąd sam producent nawet w przypadku obecności układu Winbonda, ukrywa ten odczyt w referencyjnej aplikacji PCProbe. Jeden z forumowiczów na NforcersHQ twierdzi iż odczyt z diody znajduje się w MBM pod sensorem ASUS 2 (CUSL2). U mnie wskazywał niestety stałą temperaturę 43-44C niewiadomego pochodzenia.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition
 
 » ASUS A7N8X-E Deluxe - część I
 » ASUS A7N8X-E Deluxe - część II
 » Gigabyte 7NNXP Limited Edition - część I
 » Gigabyte 7NNXP Limited Edition - część II
 » Zintegrowany dźwięk
 » WiFi (Wireless Fidelity)
 » Podkręcanie
 » Wydajność
 » Ocena końcowa
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »