Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition
    

 

ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition


 Autor: Jasiek | Data: 12/02/04

Gigabyte 7NNXP Limited Edition - część I

Gigabyte również zapakował swoją topową płytę w pudełko z pokrywką, umieszczając na nim mnóstwo informacji o samym produkcie ubranych w charakterystyczny marketingowy język, próbujący nas przekonać do "sześciu podwójnych cudów" w tym produkcie.


Pudło (kliknij, aby powiększyć)

W środku pudło jest ściśle wypakowane dodatkami:
  • trzy instrukcje: GigaRAID na ATA, RAID na SATA i ogólna do płyty
  • Quick PC Installation Guide - dla praktyków
  • 4x "śledzie" z portami: Firewire, dźwięk - wyjście na subwoofer i tylne głośniki oraz SPDIF, 2xUSB 2.0, 2x zewnętrzne SATA
  • moduł zasilający DPS
  • 2x kable SATA+zasilanie, taśmy ide
  • blaszka na porty, schemat płyty na nalepce, naklejka Gigabyte ;)
  • płyta z aplikacjami i sterownikami
    • Norton Internet Security 2003
    • DirectX 9.0b
    • Adobe Acrobat Reader 5.05
    • EasyTune 4 - monitoring i podkręcanie z systemu w wydaniu Gigabyte
    • narzędzie do flashowania BIOS
Zewnętrzne porty dołączone standardowo do tej płyty mogą nam zapełnić aż cztery miejsca z tyłu obudowy, to chyba nowy rekord wśród dotychczas testowanych u nas płyt na Nforce2.




(kliknij, aby powiększyć)

Przejdźmy jednak do głównego punktu programu, czyli samego laminatu GA-7NNXP.


Płyta (kliknij, aby powiększyć)

Layout płyty Gigabyte możemy ocenić pozytywnie. Dwie pary DIMM, 5PCI, AGP Pro - wszystko rozmieszczone w sensownych odstępach na PCB 30.5 x 24.4 cm. Jest to pierwsza z płyt, które dotychczas testowałem, w której producent znacznie odszedł od referencyjnego projektu Nvidii. Mamy na przykład możliwość wykorzystania większej liczby modułów pamięci, zastosowano po dwa gniazda DIMM na kanał (maksymalnie 3GB). Są jednak ograniczenia dotyczące możliwych konfiguracji jedno i dwustronnych modułów pamięci wynikające z architektury chipsetu - wszystkie dozwolone kombinacje zostały opisane w instrukcji. Gniazdo zasilania ATX zostało umiejscowione identycznie jak u ASUS'a po prawej stronie płyty obok IDE.


Pamięci (kliknij, aby powiększyć)

Naokoło gniazda SocketA zapomniano niestety o otworach do montażu chłodzenia, możemy stosować jedynie coolery z tradycyjną zapinką. Cóż, ta podstawka mimo niezwykle zaawansowanego wieku nie doczeka się już niestety do końca ustandaryzowania tego problemu. Dodatkowo dwa kondensatory znajdują się nieco zbyt blisko jednej z krawędzi socketu. . Jeżeli już jednak założymy typowy cooler, będziemy mogli go bez problemu zdjąć bez demontowania płyty, dzięki ułożeniu socketu poziomo.


Socket (kliknij, aby powiększyć)

Obok znajdziemy solidny, trójfazowy układ zasilający i tajemniczy slot DPS. W 7NNXP wszystko jest podwójne, łącznie z zasilaniem - po zaaplikowaniu w owe gniazdo dodatkowego modułu zasilającego dołączonego do płyty otrzymujemy potężne 6-fazowe zasilanie . Tym razem widać dmuchanie na zimne i wręcz przesadę producenta w tej kwestii, dokładne przeciwieństwo oszczędnego ASUS'a. Na mosfetach założono radiator, który chłodzi podświetlany na niebiesko wentylatorek 40x40mm.

   
(kliknij, aby powiększyć)

Na mostku północnym znajdziemy również podobny wentylator (z tym, że już bez dodatkowych efektów świetlnych :) - kolejna rzecz Dual, daje to niestety również "dual" natężenie hałasu. Zaraz obok Northbridge znajdziemy mały przełącznik, umieszczony na laminacie w niecnym celu blokady magistrali na 200MHz, ustawiając go w pozycji on możemy sobie ustawić FSB dowolnie z poziomu BIOS.


(kliknij, aby powiększyć)

Kilka słów należy się także kontrolerom Ethernet zintegrowanym na płycie Gigabyte. Oprócz popularnego zestawu MAC'a w mostku południowym Nvidii MCP-T oraz układu Realtek RTL8201BL znajdziemy smakowity kąsek w postacji Gigabitowego kontrolera w wykonaniu Intel'a - chip RC8254OEM. Oba gniazda "sieciówek" znalazły się na panelu bocznym płyty, identycznie jak u ASUS'a. Dźwięk to standardowy ALC655 wraz z pełnym wsparciem MCP-T, inaczej rzecz ujmując SoundStorm, o którym znajdzie się jeszcze kilka słów w dalszej części recenzji.


Porty (kliknij, aby powiększyć)

W części południowej jest także kontroler SerialATA SiliconImage, układ ten zawładnął sercami większości producentów płyt - jest identyczny jak chociażby u ASUS'a. Bardzo istotną zaletą konstrukcji Gigabyte jest obecność również dodatkowego kontrolera PATA GigaRAID - chip IT8212F. Ma on szerokie możliwości konfiguracji RAID'ów 0, 1, 0+1 oraz JBOD. Łącznie, liczba możliwości przy podpinaniu dysków jest ogromna i zadowoli najbardziej wymagającego użytkownika.


(kliknij, aby powiększyć)

Praktycznym rozwiązaniem, od dawna już obecnym w konstrukcjach Gigabyte jest zastosowanie dwóch 4-megabitowych kości ROM aka Dual BIOS.


Dual-Bios (kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition
 
 » ASUS A7N8X-E Deluxe - część I
 » ASUS A7N8X-E Deluxe - część II
 » Gigabyte 7NNXP Limited Edition - część I
 » Gigabyte 7NNXP Limited Edition - część II
 » Zintegrowany dźwięk
 » WiFi (Wireless Fidelity)
 » Podkręcanie
 » Wydajność
 » Ocena końcowa
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »