Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition
    

 

ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition


 Autor: Jasiek | Data: 12/02/04

WiFi (Wireless Fidelity)

Gniazdo przeznaczone specjalnie dla modułów WiFi w A7N8X-E obsługuje transmisję danych z prędkością maksymalnie 100Mbps (standard 802.11g). Niestety dołączony moduł WiFi@Home obsługuje jedynie niespełna dziesięć razy wolniejszy standard 802.11b - 11Mbps.


WiFi u Asusa (kliknij, aby powiększyć)

U Gigabyte WiFi jest oddzielnym dodatkiem. Moduł podpinamy nie za pomocą dedykowanego portu, lecz zwykłego USB 1.1. Antena jest wkręcana na stałe, nie jak u ASUS'a podpięta na kablu.




WiFi u Gigabyte'a (kliknij, aby powiększyć)

Producenci dołączają sterowniki pod Win9x/2k/XP, supportu dla innych platform systemowych niestety brak. Ponadto jedynie użytkownicy WindowsXP mogą uniknąć kosztów związanych z zakupem sprzętowego Access Pointa. Sterownik dołączony na płycie w przypadku tego systemu udostępnia możliwość stworzenia programowego AP. Konfiguracja krok po kroku na screenach poniżej:

       

       
Konfiguracja krok po kroku WiFi u Asusa (kliknij, aby powiększyć)

Ingerencja czynnika ludzkiego ograniczona została skutecznie do minimum. Wszystko działa "z automatu", a uzyskanie sprawnego SoftAP angażuje nas co najwyżej przy wykonywaniu obowiązkowego restartu. Podobnie ma się sprawa w przypadku kontrolera Gigabyte. Aplikacja zarządzająca połączeniem, jest może nieco mniej rozbudowana, lecz w zasadzie umożliwia identyczną funkcjonalność.

       
Konfiguracja krok po kroku WiFi u Gigabyte'a (kliknij, aby powiększyć)

Na potrzeby testu wypiąłem jeden z komputerów w mojej sieci i uzbroiłem go w WiFi Gigabyte. Na drugiej maszynie spiętej kablem z resztą sieci Ethernet 100Mbps zainstalowałem WiFi od ASUS'a w trybie programowego AP. Potem wystarczyło zmostkować połączenie bezprzewodowe z istniejącym LANem i po chwili pozbawiony kabla komputer miał z powrotem sprawne łącze do sieci. Antenki były oddalone od siebie o około 15 metrów. Dla zamkniętych, podzielonych ścianami pomieszczeń maksymalny zasięg jaki oferuje prezentowana technologia to 30m, na otwartych przestrzeniach 300m. Podczas testu siła otrzymywanego sygnału na komputerze kliencie wahała się w granicach 25-50%, jakość 93-100%.

Poniżej fragment wykresu z taskmanagera przy transferze plików pomiędzy komputerami spiętymi za pomocą WiFi. Maksymalny transfer wynosił około 5Mbps, chwilowe obciążenie procesora podczas kopiowania praktycznie nie zmieniło się - maksymalnie rzędu kilku procent. Statystki pinga przy dowolnych rozmiarach pakietu bez zastrzeżeń.

Radiowa technologia WiFi to z pewnością przyszłość sieci i spore udogodnienie. Bezprzewodowość to potencjalnie spore udogodnienie oszczędzające ciągnięcia dziesiątków metrów kabli i zagniataniu masy wtyczek - z pewnością docenią ją gracze często bywający na lanparty. Maksymalne transfery rzędu 5Mbps z reguły wystarczają także do udostępniania łącza internetowego. Do efektywnej wymiany dużej ilości plików pomiędzy komputerami transfer był jednak zbyt niski, tutaj warto zainteresować się szybszym standardem 802.11g.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: ASUS A7N8X-E Deluxe vs Gigabyte 7NNXP Limited Edition
 
 » ASUS A7N8X-E Deluxe - część I
 » ASUS A7N8X-E Deluxe - część II
 » Gigabyte 7NNXP Limited Edition - część I
 » Gigabyte 7NNXP Limited Edition - część II
 » Zintegrowany dźwięk
 » WiFi (Wireless Fidelity)
 » Podkręcanie
 » Wydajność
 » Ocena końcowa
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »