Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Test nagrywarki Asus DRW-0804P
    

 

Test nagrywarki Asus DRW-0804P


 Autor: Ulan | Data: 10/05/04

Test nagrywarki Asus DRW-0804PTempora Mutantur -czasy się zmieniają - jak mawiali starożytni Rzymianie. A wraz z nimi zmieniają się technologie. Jeszcze do niedawna w naszych pecetach królowały niepodzielnie napędy CD-ROM, a wraz z nimi nagrywarki w tym standardzie. Jednak od paru lat trwa nieustanny proces wypierania starego standardu przez nowy. Tym standardem jest DVD-ROM. Do niedawna wydawało się, że proces ten potrwa bardzo długo, bowiem za rozsądne pieniądze normalny, szary użytkownik mógł kupić tylko nagrywarkę CD-RW. Jednak od pewnego czasu zmienia się i to. W chwili obecnej, najtańsze nagrywarki DVD można nabyć już w cenie poniżej 400 zł. Zapraszam więc dzisiaj na test nagrywarki Asusa DRW-0804P udostępnionej przez ASUS Polska - zobaczymy, czy nagrywarki tego producenta są tak dobre jak ich płyty główne i karty graficzne.

Tytułem wstępu

Coraz częściej okazuje się, że napęd DVD-ROM w komputerze może okazać się niezbędny. Przeżywamy w chwili obecnej w Polsce i nie tylko, istny szał filmów na DVD dodawanych do pism, kogoż by nie skusiło takie tanie dobro. Ale filmy DVD można oglądać też na stacjonarnych odtwarzaczach DVD. Jednak pojawiły się pierwsze zwiastuny tego, że coraz więcej gier będzie wydawanych na DVD-Romach - co prawda już w roku 1997, kiedy kupowałem swój pierwszy DVD-ROM w zestawie firmy Creative Dxr2 dodane były dwie gry na DVD: Wing Commander 4 i jakaś platformówka o piratach dla dzieci. Jednak powiedzmy sobie szczerze, nie był ten nośnik zbyt popularny wśród producentów gier. W chwili obecnej dwie bardzo popularne gry zostały wydane na DVD: Unreal Tournament 2004 i Far Cry. Prawdopodobnie niebawem będzie ich nieco więcej.

Na płytach DVD-ROM wydawane też są różnego rodzaju wydawnictwa multimedialne, jak: encyklopedie (np. wydawnictwa PWN), kursy języków obcych itp. itd.

Ale jak powszechnie wiadomo wszelkie nośniki danych są bardzo chimeryczne, a i optyczne nośniki nie są wolne od wad, jedna mała rysa może nam uniemożliwić korzystanie z naszej ulubionej gry (filmu). W tym miejscu nieocenioną pomoc niosą nagrywarki, które umożliwiają nam zrobienie kopii zapasowej naszej ulubionej płyty DVD.

Tematem tego testu będzie jeden z przedstawicieli nowej generacji nagrywarek DVD Asus DRW-0804P. Asus - tej firmy właściwie nie trzeba przedstawiać, bowiem od dawna produkty tej firmy cieszą się wysoką renomą wśród użytkowników pecetów (legendarne płyty główne, dobre karty graficzne). W teście tym postaramy się sprawdzić, czy również produkowane przez tę firmę napędy DVD-R/W zasługują na noszenie loga tej świetnej marki.

Technologia DVD (plusy, minusy o co tu chodzi?)

W dawnych, zamierzchłych czasach (lata 70 ubiegłego wieku) zostały opracowane dwa konkurencyjne formaty zapisu wideo: Beta i VHS. Rozgorzała wojna miedzy tymi dwoma standardami. Mimo, że znacznie gorszy w tej wojnie wygrał standard VHS (zadecydował znacznie niższa cena). Podobnej sytuacji uniknięto przy opracowywaniu standardu DVD (Digital Video Disk, potem zmienione na Digital Versatile Disk.

Ze standardem nagrywanych DVD już nie poszło tak łatwo i pojawiło się parę konkurencyjnych rozwiązań. Pierwszym był DVD-RAM, później pojawiły się DVD-R/W i DVD+R/W. DVD-RAM jest obecnie rzadkością i jego znaczenie na rynku jest minimalne. Dwa obecnie konkurencyjne standardy +/- są popierane prze konkurujące ze sobą organizacje: Popierający plusy DVD Aliance (firmy popierające to: Yamacha, HP, Verbatim, Sony, Mitsubishi, Philips i Rico) i DVD Forum promujące minusy (firmy: Pionieer, Toshiba). W chwili obecnej żaden z tych dwu standardów (pomijam DVD-RAM) nie zdobył dominującej pozycji. Co więcej, w odróżnieniu od wspominanej tu wojny magnetowidowej (gdzie oba standardy nigdy się nie spotkały w jednym urządzeniu) w nagrywarkach DVD, po początkowej fazie kiedy producenci wypuszczali tylko napędy albo "minus" albo "plus", pojawiły się urządzenia kompatybilne z oboma tymi standardami. I taką właśnie (dwusystemową) jest prezentowana w niniejszej recenzji nagrywarka Asusa.

poprzednia strona (Tytułem wstępu)    -   następna strona (Zawartość pudełka)
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test nagrywarki Asus DRW-0804P
 
 » Tytułem wstępu
 » Zawartość pudełka
 » Opis nagrywarki
 » Testy zapisu
 » Testy odczytu
 » Zrzucanie muzyki i filmów DVD
 » Komfort użytkowania (poziom głośności i drgania)
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »