Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
RECENZJE | Test nagrywarki Asus DRW-0804P
    

 

Test nagrywarki Asus DRW-0804P


 Autor: Ulan | Data: 10/05/04

Podsumowanie

Po kilkunastu dniach użytkowania, wypaleniu kilkudziesięciu płyt (DVD-/+R/W, CD-R/W) musze przyznać, że współpracuje się z Asusem DRW-0804P bardzo przyjemnie i bezstresowo. Jak każde urządzenie ma ona swoje zalety i wady. Do zalet zaliczyłbym wypalanie płyt DVD-/+R z prędkością 8x (pewnie niedługo będzie to przemawiało za tą wypalanką, zbliżają się w szybkim tempie napędy 12x i 16x), cichą pracę. No i co najważniejsze bezproblemowa współpraca z niemarkowymi (tanimi) płytami DVD (co w polskich warunkach jest cenna zaletą. W pracy użytkuję wypalarkę LiteOn LDW-811S i jest ona pod tym względem bardzo wybredna, z markowymi płytami zero problemów, jednak z niemarkowymi to już loteria raz się uda raz nie.

Do wad tego napędu zaliczyłbym wolne wypalanie CD-R, tylko 24x (choć na dobrą sprawę różnica w czasie wypalania 52x i 24x jest nie aż tak duża jak wskazywały by na to magiczne XXx, może to mieć jednak znaczenie dla ludzi wypalających masę płyt). Dla niektórych wadą może być brak na panelu przednim przycisków play-stop, pokrętła głośności i wyjścia na słuchawki - dla mnie osobiście jest to mała wada, od lat nie słucham już muzyki w ten sposób, preferując stacjonarny odtwarzacz.

Niestety w chwili obecne nie udało mi się znaleźć firmware odblokowującego regionalizację napędu. Na najbardziej popularnych stronach internetowych poświęconych REGIONFREE nie była dostępna metoda usunięcia tej niedogodności, ale przyczyną tego prawdopodobnie jest stosunkowo niedawne pojawienie się tej nagrywarki DVD (jest już co prawda dostępne odpowiednie oprogramowanie dla Pionieera 107D, więc jest duża szansa, że niedługo będzie dostępna również odpowiednia wersja firmware dla Asusa, który jest przecież OEMem Pionieera).

Do ciekawostek zaliczyłby bezproblemową współpracę z zewnętrzną kieszenią USB 2.0. W tej konfiguracji Nero Burning Rom wypalał bez problemów z szybkością taką sama jak by napęd był podłączony do wewnętrznego kontrolera ATA. Jednak część programów miała z tym poważne problemy i nie wykrywała tak podłączonej nagrywarki (np. ADVDInfo, Shrink - co prawda widział sam napęd, jednak nie rozpoznawał w nim nagrywarki. CDVD Benchmark).

Na koniec testu można zadać sobie pytanie: czy warto kupić tę nagrywarkę? Odpowiedź nie będzie prosta, bowiem zależy to od naszych potrzeb. Jeżeli jest nam potrzebna w tej chwili szybko jakaś nagrywarka, to moim zdaniem warto kupić tego Asusa, jest szybki, bez problemowy, cichy, wydaje się, że nie ma problemów z wypalaniem płyt niemarkowych (czyli tanich). Jednak moim zdaniem, jeżeli nie zależy nam (i nie potrzebujemy już na teraz) warto poczekać. I nie chodzi tu o nowe szybsze nagrywarki (chociaż krótki czas wypalania tez ma duże znaczenie, jednak jeżeli ktoś nie zajmuje się masowym wypalaniem dysków DVD, może poczekać te 8 minut na wypalenie DVD+R 8x), a o to, że na horyzoncie pojawia się nowa generacja wypalanek DVD, czyli nagrywarek DVD+R Dual Layer (dwuwarstwowe). Jako zagorzały kinomaniak (a właściwie DVD-videomaniak), czekam z utęsknieniem na możliwość robienia kopii zapasowych swoich ulubionych filmów (jak tu odmówić przyjaciołom i znajomym pożyczenia płyty DVD, chociaż nie zawsze traktują je z należytym szacunkiem) bez konieczności obniżania jakości przez dodatkową kompresję lub wyrzucanie dodatków (które też są często bardzo ciekawe i wartościowe), spowodowanych różnicami w pojemności dysków (większość wydawanych filmów jest na dyskach dwuwarstwowych o pojemności ok. 8,5 GB). I dopiero nowa generacja napędów Dual Layer umożliwi ich bezstratne kopiowanie. No i dodatkowy argument; zawsze to 8,5 GB lepsze niż 4,7 GB. Prawdopodobnie na jesieni czeka nas prawdziwy wysyp wypalanek DVD Dual Layer.

Co do nadchodzących nowych standardów Blu-ray DVD i High-Definition DVD, to raczej należy się uzbroić w cierpliwość, bo minie zapewne parę lat zanim któryś z tych standardów (miejmy nadzieję, że jednak tylko jeden) rozpowszechni się na tyle, żeby można było realnie myśleć o ich zakupie w postaci gotowej nagrywarki.

Na koniec może warto wspomnieć o cenie tej nagrywarki. W chwili pisania tej recenzji cena ta oscylowała w przedziale 620-660 zł, czyli jej cenę można zaliczyć do średnich (są od niej znacznie tańsze jak i znacznie droższe np. Lite-ON DVD+/-RW SOHW-812S BOX kosztuje ok. 530 zł, a TDK DVD+/-RW DualDrive DVW+880N (A080212N) kosztuje ok. 760 zł., nie wspominając o super drogim Plextorze.

PLUSY:
  + Cicha praca
  + Prawie bezproblemowa współpraca z kiepskimi płytami DVD (tanimi)
  + Prędkość nagrywania 8x (zarówno "plusy" jak i "minusy")
MINUSY:
  - Nagrywanie CD-R tylko z prędkością 24x
  - Brak wyjścia na słuchawki i potencjometru
  - Brak przycisków play - stop
  - Na razie brak firmware Region Free
  - Brak dołączonych czystych płytek DVD i CD-ROM
Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test nagrywarki Asus DRW-0804P
 
 » Tytułem wstępu
 » Zawartość pudełka
 » Opis nagrywarki
 » Testy zapisu
 » Testy odczytu
 » Zrzucanie muzyki i filmów DVD
 » Komfort użytkowania (poziom głośności i drgania)
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »
 
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

ASUS Polska      ASUS Polska