Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
RECENZJE | Test odtwarzacza Asus O!Play HDP-R1 - 1080p mkv i DTS
    

 

Test odtwarzacza Asus O!Play HDP-R1 - 1080p mkv i DTS


 Autor: DYD | Data: 09/10/09

Player w działaniu

Na filmach poniżej pokazuje zasadę działania playera, poruszenie się po menu, tryb ustawień, przeglądarkę zdjęć i audio. Z ciekawszych kwestii warto wspomnieć, że player posiada możliwość włączenia trybu 24p dla 1080p, zaś brakuje ustawienia proporcji ekranu 16:10. Odsłuchiwanie audio nie jest zbyt rozbudowane, brakuje ciekawie zaprezentowanej playlisty, czy możliwości chodzenia po tagach plików (po autorze, rodzaju muzyki, etc). Podczas przeglądania zdjęć możemy wrzucić sobie podkład Audio w trybie shuffle, jednak trzeba uważać, bo wówczas player zaczyna nam szukać we wszystkich źródłach plików audio, a to może potrwać dość długo zwłaszcza na dużych dyskach HDD (permanentne 'mielenie' dyskiem jest deprymujące).

Pora na omówienie najistotniejszej funkcji playera - odtwarzacza video. Nie ma problemu z wszelkiej maści video DivX, .rmvb, .mpg, .mp4, .mov czy popularnych ostatnich filmików zapisanych w .flv (internetowe filmiki zapisane z flasha). Jeśli chodzi o napisy, to niestety jest problem, bo player nie potrafi rozpoznać popularnego u nas rozszerzenia .txt. Spora niedoróbka i autorzy oprogramowania powinni szybko poprawić tą kwestię. Jeśli więc mamy napisy w formacie MicroDVD, jednak z rozszerzeniem .txt, trzeba zmienić je na .sub, aby zostały rozpoznane przez urządzenie. W kwestii DVD - player radzi sobie doskonale z zapisanym obrazem płyty DVD w .iso. Można normalnie symulować płytę, jest pełna obsługą menu, wybór audio, napisy - wszystko działa. Gorzej jest w momencie, gdy oryginalną mamy zawartość płyty DVD (Video_ts i pliki) zgraną do katalogu, tego już player nie rozpoznaje, można jedynie uruchamiać pojedyncze pliki .vob co nie jest dobrym rozwiązaniem.

Teraz kolej na materiał HD, czy esencję nowoczesnych odtwarzaczy. Player dał rade ze wszystkimi testowanymi filmami zapisanymi w kontenerze .mkv zakodowanych w H264. Oczywiście mowa o filmach w 1080p lub zbliżonych do tego standardu. Potrafi rozpoznać wbudowane napisy w materiał video i jeśli mamy kilka wersji językowych, można wybrać odpowiednie. Jeśli napisy są w .txt niestety pozostaje jedynie zmiana rozszerzenia lub uciążliwa konwersja do rozpoznawalnego formatu przez player. Nie działa także sprawne przełączanie pomiędzy wbudowanymi napisami w plik .mkv a tymi zewnętrznymi - player widzi jedynie te wbudowane w plik. W momencie zmiany wersji językowej napisów ścieżka audio dostaje małego laga, co przekłada się na brak synchronizacji audio z video. Trzeba cofnąć w tył, wówczas sytuacja się wraca do normy. Nie wyświetlają się także poprawnie polskie litery zarówno przy ustawieniu kodowania UTF8 jak i Central European.

Pora o najwyższy rodzaj HD, a więc sprawdzenie współpracy z plikami Blu-ray. Niestety, odtwarzacz nie czyta struktury płyty zapisanej w .iso (tego aktualnie nie potrafi żaden stacjonarny odtwarzacz), ani nie potrafi zasymulować płyty z zawartości oryginalnych katalogów materiału Blu-ray. Potrafi jednak odtworzyć poprawnie zapisane video z plików .m2ts, a także wyświetlać z nich napisy w różnych wersjach językowych. Często mamy cały film zapisany w jednym pliku, więc można w ten sposób obejrzeć cały film z napisami - brak jest jednak pełnej obsługi menu Blu-ray.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Funkcjonalność. Nie za dobrze funkcjonuje przewijanie - mimo szybkości do 32x przy plikach .mkv obraz trochę się przycina. Przyciskiem Zoom można przybliżać w kilku krokach obraz na ekranie. Ciekawie za to rozwiązano kwestię powiększania i przesuwania napisów, poprzez odpowiedni przycisk i strzałki można szybko ustawić sobie odpowiednią pozycję i wielkość napisów (prezentuję to na jednym z filmów). Dodatkowo, jeśli mamy włączone preview filmu (mała zajawka w okienku), to przejście do pełnoekranowej prezentacji trwa ze 3 sekundy i film startuje od początku - lepszym rozwiązaniem było by od razu przejście do filmu bez jego "restartu".

Z pozostałych kwestii - samo urządzenie podczas pracy posiłkuje się około 24W (dane produenta). W trybie uśpienia i podczas pracy wydaje delikatny szmer, słyszalny jedynie przy zbliżeniu ucha do playera.Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Test odtwarzacza Asus O!Play HDP-R1 - 1080p mkv i DTS
 
 » Wstęp i specyfikacja
 » Wygląd
 » Uruchomienie i menu
 » Player w działaniu
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »