Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
    

 

Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium


 Autor: Lancer | Data: 05/10/07

Asus P5K Premium

Tytułowa płyta główna dla podstawki LGA775 zbudowana jest na bazie połączenia układów P35 Express + ICH9R, a więc standard dla P35. Laminat koloru czarnego ma wymiar pełnego ATX-30,5x24,5cm. Konfiguracja umieszczonych portów to 2 mechaniczne sloty PCI Express 16x (niebieski logicznie 16x, czarny 4x), 2 złącza PCIe 1x oraz 3 tradycyjne gniazda PCI. W 4 banki DIMM można włożyć do 8GB modułów DDR2.



Asus P5K Premium w całej okazałości (kliknij, aby powiększyć)



Konfiguracja złącz rozszerzeń (kliknij, aby powiększyć)

Testowa płyta wyposażona jest w funkcje RAID 0,1, 0+1 i 5 realizowane przez kontroler mostka południowego ICH9R z 6 portami standardu SATA 2.0. Umieszczono je w tradycyjnej pozycji, prostopadle do powierzchni laminatu. Kontroler nie posiada obsługi napędów PATA, Asus posiłkuje się więc dodatkowym chipem JMicron JMB363, dostarczającym pojedynczy kanał PATA i dwa zewnętrzne złącza eSATA.



Zbliżenie na okolice mostka południowego. Z jego lewej strony widoczny chip obsługujący standard FireWire (kliknij, aby powiększyć)

Porty USB 2.0 w liczbie 10 rozplanowano w następujący sposób: 6 w tylnej części płyty i 4 kolejne na dołączanym śledziu. Nie zabrakło też miejsca dla złącz standardu FireWire. Pojedyncze wyprowadzenie podłącza się na śledziu. Na panelu tylnym umieszczono kolejne złącze. Warto zauważyć iż płyta posiada tylko pojedyncze gniazdo PS/2 do podłączenia klawiatury.

Panel I/O nie posiada COMa czy LPT. Do płyty można podłączyć jedynie pojedynczy COM "na śledziu".



Tylny panel zwraca uwagę pojedynczym portem PS/2. Miejsce drugiego nich zajęło USB (kliknij, aby powiększyć)

Funkcje dźwiękowe realizuje ośmiokanałowy kodek audio Analog Devices AD1988B oparty o logice standardu Intel High Definition Audio. Separowane, analogowe złącza umieszczone na panelu I/O zgodne są ze standardem 7.1. Całość uzupełnia optyczne i elektryczne złącze S/PDIF.

Za obsługę sieci odpowiadają dwa gigabitowe chipy: Marvel 88E8056 i Realtek RTL8110SC. Ten pierwszy komunikuje się mostkiem południowym za pośrednictwem szyny PCIe, drugi korzysta z szyny PCI.



Kontrolery trzy. O lewej – chip sieciowy Realteka, malutki kontroler audio Analog Devices. Z prawej dodatkowy kontroler napędów JMicron (kliknij, aby powiększyć)

Nieco powyżej najwyższego slotu PCIe 1x znalazła się dodatkowo umocowana płytka zawierająca kontroler sieci bezprzewodowej i punkt montażowy anteny Wi-Fi. Urządzenie komunikuje się przez wewnętrzną szynę USB.



Mocowana pionowo do laminatu karta WiFi (kliknij, aby powiększyć)

Elementy na płycie są chłodzone zespołem połączonych rurkami cieplnymi radiatorów. Mostek południowy wyposażono w bloczek łączący się rurką cieplną u podstawy radiatora na mostku północnym. Ten z kolei łączy się z radiatorem umieszczonym na tranzystorach bloku zasilającego. Dzięki temu działaniu osiągnięto dwa cele. Zwiększono sumaryczną powierzchnię oddawania ciepła, a strumień powietrza wydostający się z pomiędzy szczelin radiatora chłodzącego procesor owiewa listki radiatora umieszczonego na bloku zasilającym i mostku północnym. Jako że układ zasilający procesor podzielony jest na dwie części, dodatkowy radiator chłodzący trzy z ośmiu faz znalazł się w górnej części płyty.



Wąż rurek cieplnych ciągnący się przez 2/3 długości płyty (kliknij, aby powiększyć)

W przypadku, gdy procesor ma być chłodzony pasywnie, lub przy pomocy zestawu WC, na radiatory założyć można dodatkowe wentylatorki wymuszające opływ powietrza wokół całej konstrukcji.



Dwa dodatkowe wentylatory wymuszające obieg powietrza w okolicach gniazda LGA (kliknij, aby powiększyć)

Niestety, pomysł na chłodzenie płyty, który na pierwszy rzut oka wyglądające nieźle ma dwie wady. Radiatory na MOSFETach mogą utrudnić założenie niektórych coolerów. Poważną wadą radiatora umieszczonego nad gniazdem procesora jest sposób jego mocowania do płyty - trzyma się on tylko na 2 kołkach. Tymczasem po założeniu coolera na procesor i zapięciu go płyta wygina się. W ten sposób radiator na bloku w środkowej części zaczyna odstawać od powierzchni którą ma chłodzić - powstaje szczelina między tranzystorami układu chłodzącego, a radiatorem. Przydało by się ten dosyć długi radiator podzielić na mniejsze elementy, dokładniej dopasowane do układu zasilającego.



Szczegóły układów zasilających po demontażu radiatora (kliknij, aby powiększyć)

Płyta pobiera prąd z 24-pinowej wtyczki ATX i 8-pinowej AUX. Blok zasilający procesor jest rozbudowaną konstrukcją ośmiofazową. Pozwala to obniżyć temperaturę pracy układów regulujących napięcie i dostarczać stabilniejszy prąd. Na pojedynczą fazę przypadają 4 tranzystory.

Laminat zawiera 6 gniazd FAN do podłączenia wentylatorków.

Rozplanowanie elementów, na pierwszy rzut oka poprawne, niestety nie zachwyca po bliższym kontakcie. Zatrzaski slotów pamięci nie przeszkadzają instalacji karty graficznej, umiejscowienie wtyczek zasilających i złącze FDD jest poprawne. Zastrzeżenia można mieć jednak do złącz napędów. Pojedyncze gniazdo PATA umieszczono zdecydowanie za nisko i dodatkowo poziomo. Z chęcią zobaczyłbym je w pobliżu wtyczki ATX. Staroświecko zamontowano też gniazdka SATA. Zdecydowanie wygodniej jest prowadzić kable, jeśli porty umieści się przy samej krawędzi, równolegle do powierzchni laminatu. Dużo poważniejszym błędem jest jednak zbyt wysoka pozycja samych portów. W przypadku montażu karty graficznej pokroju GF 8800GTX praktycznie niedostępne stają się 2 z 6 gniazdek SATA. O komplikacjach wynikających z tego typu zastosowanego układu chłodzącego płytę już pisałem.

Na plus należy zaliczyć zastosowanie przez Asusa wyłącznie trwalszych i stabilniejszych niż klasyczne kondensatorów typu solid-state.

Pora na najważniejsze opcje regulacyjne BIOSu.
  • zegar szyny FSB: 200 do 800MHz
  • regulacja strap`a: 200, 266 i 333MHz
  • zegary pamięci: dla FSB 200 - 667/800MHz, FSB 266 - 667/800/889/1067, FSB 333 - 667/800/833/1000/1067/1111/1333.
  • zegar PCIe: 100-150MHz
  • mnożnik procesora
  • timingi pamięci: CAS/tRCD/tRP/Tras/tWR/Trąc/tWTR/tRRD/tRTP/CMD
  • napięcia:
    • Vcore 1,1-1,7V
    • Vmem 1,8-2,55V
    • Vpll 1,5-2,2V
    • Vfsb 1,2-1,5V
    • Vnb 1,25-1,95V
    • Vsb 1,05-1,2V
Niestety monitoring napięć u Asusa leży. BIOS podaje tylko wartość Vcore i linii +3,3, 5 i 12V. Temperatury też tylko na dwóch przykładach - procesora i ogólnikowo podawana temperatura płyty głównej (czujnik znajduje się opodal górnego radiatora). Prędkość obrotowa wentylatorów pokazywana jest na 4 przykładach. Zmieniać tempo pracy można jednak tylko dwu z nich. Bardzo użyteczna jest opcja tworzenia i zapisania własnego profilu ustawień BIOS. Dzięki temu możliwe jest szybkie załadowanie odpowiednich do obecnych potrzeb ustawień. BIOS zapamiętuje 2 profile. Kolejne można nagrywać na dyskietkę i ładować w zależności od potrzeb.

W przypadku błędnej konfiguracji BIOSu, uratuje nas sprawnie działający system awaryjnego uruchomienia. Gdy płyta nie podnosi się (jeśli przesadzimy z ustawieniami), wystarczy wyłączyć maszynę. Uruchomienie nastąpi na domyślnych wartościach, a my mamy możliwość skorygowania odpowiednich opcji bez potrzeby kasowania zawartości CMOS i ustawiania wszystkiego od początku.



Pudełko… (kliknij, aby powiększyć)

Pudło zawiera po jednym kablu PATA i FDD. Do tego 6 kabli SATA z przejściówkami zasilającymi, śledź z portami USB i FireWire oraz antena WiFi. Całość uzupełniają 2 wentylatory przeznaczone do montażu na radiatorach bloku zasilającego.



...i jego zawartość. W komplecie jest jeszcze płyta główna (kliknij, aby powiększyć)









Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
 
 » Chipset Intel P35
 » Asus P5K Premium
 » Asus P5B Premium Vista Edition
 » Benchmarki
 » Wydajność SATA
 » Wydajność USB
 » Wszystko gra (Audio)
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »