Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
RECENZJE | Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
    

 

Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium


 Autor: Lancer | Data: 05/10/07
     

Asus P5B Premium Vista Edition

Model P5B należy do doskonale znanej linii płyt głównych Asusa opartych o chipset i965P. Jest to ostatni model z tej serii, zgodnie z nazwą dedykowany Viście... i to nie tylko z samej nazwy. Ale o tym za chwilę.

Płytę tradycyjnie zbudowano na czarnym PCB w wymiarze pełnego ATX-30,5x24,5cm, na którym osadzono 2 fizyczne sloty PCI Express 16x (górny działa z pełną prędkością, dolny to tylko 4x), 1 PCIe 1x i 3 PCI. 4 gniazda DIMM pozwalają na instalację 8GB modułów DDR2. Złącze procesora to oczywiście podstawka LGA775.Asus P5B Premium Vista Edition (kliknij, aby powiększyć)Złącza PCI Express i PCI (kliknij, aby powiększyć)

Mostek południowy ICH8R potrafi tworzyć macierze dyskowe RAID 0/1/5 na 6 napędach SATA 2.0. Mostek ten jako pierwszy pozbawiony został starego kanału PATA. Cechę tę powiela ICH9. Za obsługę tego starego standardu odpowiada zewnętrzny chip JMicron JMB363 – ten sam, który spotkaliśmy już na płycie P5K. Organizacja portów jest jednak nieco inna. Model P5B posiada 1 złącze PATA, 1 wewnętrzne SATA i 1 zewnętrzne eSATA.Osłonięty radiatorem mostek południowy w otoczeniu gniazd napędów pamięci masowych. Z lewej strony widoczny chip kontrolera Fire Wire (kliknij, aby powiększyć)

Tradycją już chyba jest obsługa FireWire - jedno wyprowadzenie podłącza się na śledziu, jedno umieszczono na panelu tylnym. Standard obsługiwany jest przez chip Texas Instruments TSB43AB22A.

Porty USB w ilości 4 sztuk są umieszczone na krawędzi płyty, a dodatkowe 4 można podłączyć podobnie jak FireWire - posiadając odpowiednie gniazdka sygnałowe - na "śledziu". Na panelu I/O widoczne jest złącze COM. Portu LPT zabrakło, ale zamiast tego jest wspomniane już FireWire oraz eSATA. Całość dopełniają 2 gniazdka RJ 45, cyfrowe i optyczne S/PDIF.Panel tylny płyty. Ma on bardziej tradycyjną formę w stosunku do modelu P5K (kliknij, aby powiększyć)

Funkcje dźwiękowe realizuje ten sam kodek, co w przypadku modelu P5K - Analog Devices AD1988B. Tuż obok tego urządzenia znalazły się gigabitowe kontrolery LAN. Również te same, co w przypadku płyty P5K - Realtek i Marvel.Zbliżenie na kodek audio. Z lewej jego strony kontroler PATA/SATA, z prawej układ obsługujący gigabitową sieć LAN (kliknij, aby powiększyć)

Wyjątkową cechą modelu Vista Edition jest brak karty Wi-Fi. Zamiast tego jest ASAP (Asus Accelerated Propeller), czyli 512MB pamięć flash komunikująca się z płytą za pomocą szyny USB. Posiadacze Windowsa Vista będą mogli skorzystać dzięki temu z funkcji ReadyBoost wspomagającej pamięć wirtualną. Kostka jest wlutowana w laminat i jest nieprzenośna. W BIOSie można jednak ustawić tryby pracy tej pamięci, a może być ona widziana jako napęd FDD, czy też dodatkowy dysk – zmiana trybu pracy pozwala zrobić użytek z tego gadżetu także posiadaczom innych systemów operacyjnych.512MB nieprzenośna wlutowana pamięć flash. Na pierwszym planie niecodziennie umieszczone dodatkowe złącze SATA (kliknij, aby powiększyć)

Mostki północny i południowy chłodzone są osobnymi radiatorami. Większy, umieszczony na MCH łączy się pojedynczą rurką cieplną z radiatorem chłodzącym MOSFETy. Niestety tylko połowa z wszystkich elementów zasilających procesor jest przykryta radiatorem. Elementy widoczne przy górnej krawędzi płyty są nieosłonięte.Asus pożałował niestety kilku groszy na radiator osłaniający wszystkie elementy układu regulacji napięcia (kliknij, aby powiększyć)

Radiator ma możliwość założenia dodatkowego wentylatora (znajdującego się w pudełku) rozpraszającego nagromadzone ciepło w przypadku stosowania zestawów chłodzenia wodą.Ten wentylatorek do najcichszych niestety nie należy (kliknij, aby powiększyć)

Prądu zasilającego procesorowi dostarcza ośmiofazowy układ z 16 tranzystorami.Zbliżenie na szczegóły bloku zasilania. 4 z 8śmiu faz w pełnej krasie (kliknij, aby powiększyć)

Laminat zawiera 5 gniazdek FAN do podłączenia wentylatorków.

Rozplanowanie elementów na powierzchni płyty jest lepsze niż w przypadku modelu P5K. Co prawda zatrzaski slotów pamięci mogą się nie otwierać do końca w przypadku instalacji dłuższej karty graficznej, ale już złącza napędów, czy też punkty podłączeń z dodatkowych kontrolerów znalazły się dookoła laminatu i nie kolidują ze sobą. Port PATA położono równolegle do PCB, co ułatwia podłączenie napędów nie zwiększając plątaniny kabli w pobliżu PCB. Szkoda, że nie uczyniono tak samo z SATA. Na szczęście są one ułożone na tyle nisko, że nie ma możliwości kolizji z kartą graficzną montowaną w niebieskim slocie PCIe. W nieco dziwnym miejscu umieszczono złącze SATA - tuż przy porcie graficznym PCIe 16x. Doprawdy, trudno się domyśleć, co przyświecało autorowi tego pomysłu.

Dziwaczną cechą płyty jest radiator na mostku północnym i jego obudowa. Finy radiatora są ukryte za blaszką z logiem Asusa, ale co gorsza sam cooler nie jest umieszczony zgodnie z kierunkiem strumienia powietrza wydostającego się z wentylatora CPU. Powietrze zamiast trafiać w żeberka radiatora i chłodzić go, odbija się od pionowej ścianki w zasadzie do niczego nie przydatnej obudowy radiatora. A wystarczy całość obrócić o 90 stopni i było by tylko lepiej.

BIOS jest mniej rozbudowany niż w przypadku nowszej płyty na chipsecie P35. Regulacja obejmuje:
 • zegar FSB: 100 do 650MHz
 • zegar PCIe: 90-150MHz
 • mnożnik procesora
 • zegary pamięci: FSB 266 – 533/667/800/889/1067, FSB 333 - 667/833/1000/1111/1333.
 • timingi pamięci: CAS/tRCD/tRP/Tras/tWR/tRFC/tRRD/tRPD/tWPD
 • napięcia:
  • Vcore 1,1-1,7V
  • Vmem 1,8-2,45V
  • Vfsb 1,2-1,5V
  • Vnb 1,25-1,95V
  • Vsb 1,05-1,2V
W stosunku do modelu P5K nie ma tu regulacji timingu CommandRate, nieco niższe są zakresy regulacji napięć (dodatkowo P5K Premium oferuje zmianę mnożników poszczególnych napięć), zabrakło możliwości zmiany strap'a w mostku północnym. Monitoring u Asusa niestety jest na niskim jak na dzisiejszy czas poziomie. Podglądać można tylko wartość napięcia procesora, linii +3,3, +5 i +12V. Do tego monitoring prędkości obrotowej 4 wentylatorów i regulacja szybkości wirowania dwu z nich - słowem identycznie jak w przypadku P5K Premium.Pudło płyty(kliknij, aby powiększyć)

Zawartość pudełka jest bardzo interesująca. Tradycyjnie są tu kabelki - po jednym PATA i FDD, 4 kabel SATA z przejściówkami zasilającymi oraz wentylator montowany na radiatorach MOSFETów.To nam się wsypało z pudełka (kliknij, aby powiększyć)

Ciekawostki są trzy.

- Stereofoniczny mikrofon.(kliknij, aby powiększyć)

- 2,5" wyświetlacz ScreenDuo o rozdzielczości 320x240. On również, podobnie jak dodatkowa pamięć flash na płycie swoją użyteczność czerpie z Visty, której dodano obsługę dodatkowego ekranu pełniącego funkcje pomocnicze ("bajer" dedykowany raczej notebookom). Wyświetlacz łączy się z komputerem przez złącze USB, a można go używać do zdalnej obsługi komputera, oglądania obrazków, powiadomienia w przypadku pojawienia się nowej wiadomości e-mail, informowania o zaplanowanych wydarzeniach, podglądania pogody, monitoringu płyty, obsługi odtwarzaczy audio i kilku innych programowalnych funkcji. Wyświetlacz jest wysokiej jakości. Obraz jest wyraźny, choć niestety nie można na nim oglądać plików video. Całość wyświetlanych elementów można kontrolować przy pomocy 4 przycisków ogólnych i czteropołożeniowego manipulatora.(kliknij, aby powiększyć)(kliknij, aby powiększyć)(kliknij, aby powiększyć)

- Bezprzewodowy pilot zdalnej kontroli z możliwością programowania przycisków i przypisania im wybranych działań komputera. Ułatwia kontrolowanie PeCeta z dala od klawiatury.(kliknij, aby powiększyć)

Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
 
 » Chipset Intel P35
 » Asus P5K Premium
 » Asus P5B Premium Vista Edition
 » Benchmarki
 » Wydajność SATA
 » Wydajność USB
 » Wszystko gra (Audio)
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »