Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
    

 

Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium


 Autor: Lancer | Data: 05/10/07

Podkręcanie

Zanim przejdziemy do praktyki, trochę spraw organizacyjnych.

Wiemy już, że P35 pod względem wydajności nie błyszczy. Winę za niewielką dysproporcję względem 965P może ponosić kontroler pamięci. Inżynierowie Intela starając się dostosować układ do obsługi standardu DDR3 być może musieli iść na jakieś ustępstwa i wyszedł... klops. Jednak wykonany w stosunkowo niskim, bo 90nm procesie technologicznym układ ma inną zaletę, o której wielu się zapewne przekonało. Potrafi pracować z wysoko taktowaną szyną FSB, często grubo przekraczając barierę 500MHz.

Parę uwag odnośnie praktycznych możliwości dwóch naszych Asusów.

Z podglądu fotek testowanych modeli i opisu opcji regulacyjnych BIOS widzimy, że lepiej do podkręcania nadaje się model P5K. Tak też jest w praktyce. Płyta posiada mocniejszą sekcję zasilającą, zapewniającą mniejszą fluktuację napięć. Płyty Asusa (choć nie tylko) pod procesory Intela od lat cechowała duża rozbieżność między napięciem zasilającym definiowanym przez BIOS, a wartością jaka faktycznie jest podawana na procesor. Co ciekawe fani podkręcania od dawna stosowali fizyczne Vdroop mody (często wystarczyło kilka ruchów ołówkiem) skutecznie zmniejszające to zjawisko.
W serii P5K Asus poszedł w końcu po rozum do głowy i w BIOSie pojawił się opcja o nazwie CPU Voltage Damper. Przy procesorze taktowanym zegarem 3,6GHz i napięciu ustalonym 1,4V model P5B podawał faktycznie napięcie 1,36V. Zwiększenie obciążenia CPU powodowało spadek do 1,32V. Na modelu P5K ustawienie napięcia na 1,4V powodowało podanie faktycznego napięcia 1,38V. Zwiększenie obciążenia powodowało spadek o niecałe 0,01V. Z pewnością na taki stan rzeczy ma wpływ także nieco bardziej rozbudowana sekcja zasilająca, ale wraz ze zwiększaniem napięcia i rosnącym apetytem procesora na prąd różnice będą się powiększały.

W kwestii zasilania CPU postęp jest więc na pewno na plus. A jak wygląda sprawa z pamięciami? Model P5K posiada nieco zwiększony możliwy do ustawienia zakres napięć. P5B ma do 2,45V, P5K do 2,55V. Różnica niewielka i w zupełności wystarcza do overclockingu 24/7. Jednak ekstremalne wyczyny wymagają już wyższych wartości i w tej dziedzinie modele konkurencji oferują znacznie wyższe wartości. Warto jednak nadmienić skok możliwych do ustawienia napięć. Obie płyty oferują co prawda regulację w kroku 0,05V, za jednym przypadkiem. W modelu P5B mamy wartość 2,15, a kolejna możliwość to już 2,25V. W P5K wartości 2,2V nie zabrakło.

Model z chipem P35 ma jeszcze jedną zaletę - regulowany strap. O jego przydatności już można było się przekonać. Dzięki niemu możemy nieco podnieść wydajność, ale także wymusić nieco więcej mnożników pamięci i lepiej dopasować możliwości modułów RAM do aktualnej wartości FSB. Niestety mimo tej cechy obie płyty nie oferują możliwości utrzymania taktowania zegara pamięci poniżej szyny FSB. Najniższy mnożnik to 1:1.

Nowszy chipset, zmieniona sekcja zasilająca wpłynęły na większą przydatność modelu P5K Premium do overclockingu. Tyle teorii. A jak było w praktyce?

Z modelu P5B Premium udało się uzyskać stabilne FSB na poziomie 525MHz, a więc poziom typowy dla chipsetu 965P. P35 pracował stabilnie z nieco wyższym zegarem. Po kilku chwilach dłubania udało mi się uzyskać stabilny zegar 565MHz. Niestety najprawdopodobniej trafiłem na kres możliwości procesora, ponieważ mimo zabawy z napięciami, mnożnikami i timingami pamięci nie dane mi było przekroczyć bariery 570MHz. Jednak nawet po wzięciu poprawki na konieczność optymalizacji timingów i napięć do codziennej pracy, czego kosztem może być niższe FSB na poziomie 550MHz otrzymujemy wartość wystarczającą nawet do kręcenia modeli z niskim mnożnikiem – CPU pokroju E6320.

A co w praktyce dał nieco bardziej rozbudowany blok zasilający? Do osiągnięcia stabilnych 3,66GHz testowy procesor wymagał ustawienia w BIOSie napięcia 1,45V dla płyty P5B Premium. P5K posiłkując się opcją CPU Voltage Damper zadowolił się 1,38V.

Na koniec ciekawostka. Płyta P5K Premium ma na pudełku napis „zoptymalizowana pod zestawy WC”. Hmmm, tyle że poza wrzuceniem do pudełka dwu wiatraczków zakładanych na radiatory bloku regulatorów napięcia optymalizacji pod zestawy WC nie widać.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
 
 » Chipset Intel P35
 » Asus P5K Premium
 » Asus P5B Premium Vista Edition
 » Benchmarki
 » Wydajność SATA
 » Wydajność USB
 » Wszystko gra (Audio)
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »