Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
    

 

Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium


 Autor: Lancer | Data: 05/10/07

Podsumowanie

Jaki jest układ P35? Trudno wydać jednoznaczny wyrok. Z jednej strony nie wnosi nic naprawdę rewelacyjnego, bo za „coś”, na co od dawna czekają użytkownicy trudno uznać obsługę pamięci DDR3, które na dzień dzisiejszy nie oferują wydajności wyższej niż druga generacja tych modułów. Z szyną FSB 333MHz bez trudu radzi sobie już dwuletni 975X. Dochodzi jeszcze obsługa układów Conroe drugiej generacji... no tak, tyle, że to zasługa samej płyty głównej, a nie chipsetu... A na południu? Również bez rewelacji. W stosunku do ICH8 zmieniło się jeszcze mniej. Ogólnie - w stosunku do 975X czy chipów nVidi, nawet budżetowego nF 650i nie widać żadnego postępu, a wręcz regres, bowiem konkurenci oferują wyższą wydajność (975X), funkcję dzielenia linii PCIe umożliwiając utworzenie dwóch szyn PCIe 8x, a także kilka innych ciekawostek (chipy nVidii) których P35 nie posiada.

Czy P35 jest więc układem nieudanym? Nie! Wydajność mimo wszystko jest zadowalająca, chip stosunkowo mało się grzeje (w porównaniu do układów nVdii) i co ważniejsze - doskonale się na nim podkręca! Na brak możliwości dzielenia linii szyny PCI Express można odpowiedzieć stwierdzeniem, iż P35 jest w zasadzie układem budżetowym, a dla tego segmentu powinna wystarczyć możliwość używania systemów multiGPU w trybie 16x/4x. Dla bardziej wymagających - z tandemem 2x Radeon HD 2900XT jest układ X38...
A co z płytami?

Asus P5B Premium Vista Edition to w gruncie rzeczy proste rozwinięcie doskonale znanego modelu P5B Deluxe. Asus wyrzucił kartę WiFi w to miejsce montując 0,5GB pamięci flash, dorzucił mały wyświetlacz, pilot zdalnego sterowania i voila. Czy do udane małżeństwo? Model P5B jest niezwykle popularny i chyba zasłużenie zdobył sobie uznanie użytkowników. Jego wady i zalety poznawać można od ponad roku. Płyta sama w sobie ma trzy wady. Jak na dzisiejsze standardy nieco kuleje BIOS ze skromnym monitoringiem, brakiem regulacji strap’a, sporym Vdropem i dziwacznie rozwiązanym chłodzeniem. Za to kręci się ładnie, a wydajność też niczego sobie.

TwojePC - OK!


Dla płyty Asus P5B Premium Vista Edition

Co zaś można powiedzieć o dodatkach czyniących z płyty model Vista Edition? Pamięć flash tworzącą moduł ASAP to raczej zbędny bajer, mogący się w zasadzie przydać pod Vistą tylko jeśli posiadamy mniej niż 1GB RAMu. Co prawda możemy za pomocą tej pamięci emulować napęd FDD czy dysk twardy (np. z awaryjnym, okrojonym system), ale w dobie tanich i przenośnych urządzeń PenDrive to raczej wątpliwy bajer.

Znacznie przyjemniejszymi dodatkami są pilot i wyświetlacz. Pilot przyda się zawsze. Odpalamy film DVD, rozsiadamy się wygodnie i nie musimy biegać do komputera.

Wyświetlacz też niczego sobie. Można zaprogramować wiele ciekawych zadań do wyświetlania, a wbrew przyrostkowi w nazwie płyty można użyć tego gadżetu także pod XP.

Płyta P5B Premium Vista Edition to wyrób mimo kilku wad naprawdę dobry. Można ją na dzień dzisiejszy kupić już za 550zł co jest ceną całkiem przyzwoitą, a płyta godną polecenia... gdyby nie to, że nie wspiera Penryna.

Skoro model P5B jest niezły, to jak można podsumować płytę P5K Premium z chipsetem Bearlake? Coż, w kwestii wydajności zawsze oczekuje się, iż kolejna wersja powinna jednak być lepsza od poprzednika, nie jest jednak winą samej płyty, iż chipset jest taki jak widać, choć uczciwie rzecz ujmując strata w stosunku do rywali jest marginalna – na poziomie błędu pomiarowego.

TwojePC - OK!


Dla płyty Asus P5K Premium

Reszta jest już OK. Kręci się fajnie, opcji regulacyjnych wystarczająco dużo (eh... ten monitoring), zwalczono w końcu problem z wahaniami napięcia zasilającego CPU, nie napotkałem problemów ze stabilnością czy kompatybilnością, układ dźwiękowy dobrej jakości. Do wyposażenia i designu płyty nie ma wielkich zastrzeżeń dyskwalifikujących wyrób - choć przyznać trzeba, że do ideału trochę brakuje.

Sielanka? Prawie. Cena niestety może zniechęcić niektórych. Ponad 650zł za model na chipsecie kierowanym na rynek main-stream to trochę dużo.

poprzednia strona (Podkręcanie)    -   następna strona (Podsumowanie)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Intel P35: Test płyty Asus P5K Premium
 
 » Chipset Intel P35
 » Asus P5K Premium
 » Asus P5B Premium Vista Edition
 » Benchmarki
 » Wydajność SATA
 » Wydajność USB
 » Wszystko gra (Audio)
 » Podkręcanie
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »